×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
27. decembris, 2012
Drukāt

Zirgkastaņu raibkode. Kā tikt no tās vaļā?

Foto-LetaFoto-Leta

“Kā tikt vaļā no kastaņu kodes bez lapu sadedzināšanas?” 
Magdalēna K. Preiļos

 

Sugas nosaukums ir zirgkastaņu lapu mīnējošā kode jeb raibkode. Kaitēkļa kāpuri barojas uz zirgkastaņas lapām, tās brūnē, sačokurojas, un priekšlaikus nobirst. Siltā un mitrā vasarā var attīstīties vairākas paaudzes.

Pretēji uzskatam, ka kodes nodarītie kaitējumi nav pārāk bīstami koku veselībai, pastāv arī cits viedoklis: ja kokus bojā vairākus gadus no vietas, tie nepagūst uzkrāt pietiekami daudz barības vielu, novājinās un var pilnībā iznīkt.

Parasti zirgkastaņas izdzīvo arī pēc atkārtotas kaitēkļu invāzijas un nākamajā gadā salapo atkal.

Kodes parādās aprīlī, tās izšķiļas no kūniņām, kas pārziemojušas kritušajās lapās. Uz lapas zīdainā kokonā kūniņa attīstās pāris nedēļās. Šajā stadijā tā var palikt 6 – 7 mēnešus un šādi pārziemot.

Koku lielā auguma dēļ ir sarežģīti izmantot insekticīdus tā, lai nekaitētu videi. Tāpēc nobirušās lapas rudenī iesaka savākt un sadedzināt. Varbūt tomēr kompostēt?

– Kompostēšanās procesā kaudzes iekšpusē ir paaugstināta temperatūra, kas kaitēkļiem apgrūtina dzīvi. Taču malās, kur temperatūra nepaaugstinās, kūniņas neiznīkst, – skaidro Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis.

Lai samazinātu kaitēkļu invāziju, var mēģināt pārklāt lapu kaudzi ar 10 cm biezu augsnes slāni un neaiztikt to līdz maija beigām.

Tas, protams, ierobežos raibkožu izlidošanu nākamajā pavasarī, taču suga ir pietiekami izplatīta, lai tās atkal un atkal uzrastos no kaimiņos esošām teritorijām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+