×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
22. decembris, 2016
Drukāt

Skolēnu uzvedības dēļ Ziemassvētku izrādes apmeklējums pārvēršas par murgu (49)

Kristapa Kalna fotoKristapa Kalna foto

Pirmssvētku laikā teātra izrādes apmeklē skolēni no visas Latvijas. Skolēnu uzvedība zālē nereti traucē aktieriem.

Pie raidījuma “Bez Tabu” vērsās kāds norūpējies teātra apmeklētājs: “Bijām teātrī trešo gadu pēc kārtas uz “Sudraba slidām”, bet pirmo reizi uz bērnu izrādi darba dienas vakarā, kad teātrī ir liels bērnu īpatsvars, kas teātri apmeklē kopā ar klasi un skolotāju. Nu vai ziniet! Es biju šokā! Kādēļ vest bērnu baru uz izrādi, ja tas bars vispār neprot teātrī uzvesties? Runājas, bakstās, kliedz, dauza kājām, skatās telefonos, filmē, skraida no vienas vietas uz otru, vicinās ar rokām, viens otru pa vidu nolamā, meičas vēl piedevām ik pa brīdim iziet uz tualeti…”

Gan Nacionālā teātra aktrise Līga Zeļģe, gan Dailes teātra aktieris Gints Andžāns raidījumam atklāj, ka, esot uz skatuves, čalošanu zālē var pamanīt. Nemierīgie izrādes apmeklētāji spēj traucēt gan aktierus, gan citus skatītājus. Abi aktieri norāda, ka bērnu auditorija ir skarbas žūrijas vietā un spēlēt izrādi bērniem nav viegli.

Līga Zeļģe, Nacionālā teātra aktrise:”Ja godīgi, tad man nepatīk spēlēt klasēm nopietnu izrādi, īpaši 12-13-gadniekiem. Izrādē nodziest gaisma un, piemēram, izrādē Bille runā par nāvi, tās piezagšanos, tad skolēni no sākuma pieslēdzas tam, ka pazūd gaisma un tas obligāti jāpastāsta blakussēdētājam.”

Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis uzsver, ka vecākiem un skolotājiem, kuri pavada audzēkņus, būtu krietni vairāk jākomunicē ar bērniem – jāizstāsta, par ko ir izrāde, kā arī jāatgādina uzvedības normas.

“Mums ir bijis gadījums, kad aktrise pārtrauc izrādi, jo klases audzēkņi spēlē mobilos telefonos, seko līdzi futbolam. Pēc tam šī skola draudēja teātri iesūdzēt tiesā. Tas, ka viņi uzvedās slikti, nevienu neuztrauc.”

Galu galā abas puses vienojušās par izlīgumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (49)

 1. Vini ko grib to dara un skola veel aizstaav to trako uzvediibu.

 2. pūlis labi savairojies…….par pabalstiem un ēnu ekonomikas ieņēmumiem

 3. Kādi vecāki, tādi bērni. Sabiedrībā strauji samazinās prāta un sirds īpatsvars.
  Drīz varēsim pārsaukties par Muļķu karaļvalsti. Trīs resnvēderi jau mums ir.

 4. Pamēģiniet aizrādīt šmurguļiem.Vecāki pa tiesām izvazās. Tās ir sekas visādiem stulbiem noteikumiem.Un izlaidībai nebūs robežu.Brīvība taču…
  Neaudzinātība , vecāki neved bērnus uz teātri, nemāca pieklājību, tikai viņi to drīkst stingri izdarīt.Skolotājiem vairs nav nekādu tiesību.Sēdi un klusē, citādi sīkais piedraud ar uzticības telefonu un zvanu vecākiem.

 5. Izaugusi vesela t.s. Indigo paaudze!-vismaz sis paaudzes vecaki doma, ka vinju berns ir tik, nu tik, unikals, ka visiem parejiem tas jasaprot un jaizturas ar paklanisanos…

 6. Jā, Bille. Ja nebūtu to grāmatu lasījusi, mani ļoti mulsinātu tās īpaši straujās pārejas no itkā prieka uz dramatismu. Un atpakaļ. Izrādes moto – nemaz nesmaidi – tūlīt sekos kautkas slikts. Manuprāt, tā nemaz nav izrāde bērniem.
  Bet runājot par uzvedību teātrī, arī pieaugušie mēdz izcelties. Tajā pašā Billē, kas notiek aktieru zālē un, kurā skatītāji sēž viens pretī otram, kāds vidēja vecuma kungs (man tieši pretī) nepārtraukti un ļoti enerģiski gremoja košļeni. Visu izrādi. Labāk būtu skatījies telefonā.

 7. Tā ir ka pastāv likums ka šmurguļu nopēršana ar siksnu ir ahūnā vardarbība! sīkie šmurguļi bez kauna un goda! tiesības ir-pienākumu un cieņas nav!

 8. KO TOS BĒRNUS SPĪDZINA TAJĀ TEĀTRĪ ! Ja gribat zināt kā jāaudzina bērni, prasiet vecmeitām.

 9. Nevajag, skolotājiem ir jaapzinās, būdami katru dienu ar bērniem,un redzot viņu uzvedību ikdienā, ka viņi nedrīkst iet uz tādu pasākumu. Priekš kam tas tiek darīts? Vecāki pirms svētkiem sarīko sapulci, un tupi bars instinktu vadīti izlemj samest naudiņas biļetēm, bērniņus pārsteigt. Varbūt līdz 4 klasei tas arī varētu ieinteresēt, VARBŪT.

 10. Izaugusi vecāku paaudze, kuri pielūdz un ciena tikai naudu, ne skolotājus, ne līdzcilvēku darbu, ne dabu. Bērni ir viņu atspulgs.

 11. Kad es gāju skolā un tas bija 60-tos, bija Jaunatnes teātris un tur aktieri strādāja šādā atmosfērā visu laiku. Pajautājiet vecajiem aktieriem.

 12. Vecāki šķiras, strādā dienu un nakti, brauc strādāt uz ārzemēm un tā bērns cenšas pievērst savu uzmanību.
  Beidziet pārspīlēt ar savām tiesībām.
  Veidojiet stipras, laimīgas ģimenes un viss būs kārtībā!!!!!
  Un žagariņi nav labi. Tik daudz tagad nelaimīgas padomju sievietes sēž pie psihologiem.
  Valstis,kurās ģimene ir svarīga valstiskā līmenī-ir bagātas un veiksmīgas.

 13. Izskatās, ka mēs viņam ar to pilsonību uzmācamies. Pats nav ne lūdzis, ne īpaši kāro.

 14. Nu ko? Visu laiku skolotāji bija tie sliktie, kuri bērnus nespēj ieinteresēt mācību procesam, nu būtu laiks kritizēt teātrus, aktierus, kuri nespēj ieinteresēt bērnus mākslā…Bet varbūt tomēr būtu laiks ķerties klāt vecāku vienaldzībai?
  P.S. Atvainojos tiem vecākiem un viņu bērniem, kuri ir labi audzināti, jo, protams ir arī tādi.

 15. Kad ar dēlu bijām slimnīcā,tur bija viena maza meitenīte kopā ar savu mammu.Uzreiz varēja redzēt,ka krievvalodīgā.Meitenīte skraidīja visur apkārt un skaļā balsī bļaustījās,bet mammai bija vienalga.Pieskrēja tikai šad tad savākt,lai meitēns neieskrietu slimnīcas personālam paredzētajās istabās.Tas jau nekas,ja cilvēku tajā uzgaidāmajā telpā bija daudz un varbūt kādam sāp galva un traucē tā skaļā bļaustīšanās.Mamma nevienu vārdu neaizrādīja,lai bērns uzvestos klusāk.Visi,pat par meitenīti mazākie bērni sēdēja diezgan pacietīgi un klusi savu rindu gaidot,bet tā mazā meitenīte visu laiku skaļi bļaustījās.Vai tad dažiem vecākiem tiešām nav ienācis prātā ka bērni ir arī jāskolo,kā uzvesties sabiedrībā-ko var un ko nevar atļauties?Tā nav vienīgā reize,kuru esmu pamanījusi,kur bērni skaļi trokšņo,savukārt vecāki izliekas nedzirdam.Un kas beigās no tā sanāk?Bērni izaug līdz pusaudžu vecumam un,skolā,ja kaut kas neiepatīkas,piesola pedagogam sadot pa muti.Visatļautība…Arī dusmu lēkmes pirmklasniekiem,kad spiesta iejaukties ir pat policija…pie kā tas novedīs?Bērnus ir jāaudzina un jāmāca,ka viņiem ir ne tikai tiesības,bet arī pienākumi.Cik tālu visa šī vecāku bezatbildība ies?Nav jau tas labākais piemērs,bet es uzskatu,ka tas,kā mūsu vecāki audzināja mūs,ir tas pats labākais-ar visiem bērziņiem uz žagariņiem…nevienam nekas vēl nav noticis no tā,ka viņš,galējos rezultātos,ir ticis par savu nedarbu arī iepērts.Tas toties lika saprast,ka tāda rīcība ir slikta un ka nākamajā reizē atkal būs pēriens.Un mēs nemaz neatļāvāmies daudz pīkstēt,kad uzreiz tikai saukti vecāki uz skolu(un es vēl neesmu 40it gadniece…).Tagad-ja mēģināsi bērnam ko pateikt,viņš uzreiz sāks runāt par savām tiesībām.Un savus pienākumus viņi nemaz nezin.

  • 🙂 domu gājienu sapratu! PIE VISA VAINĪGI KRIEVI! Tikai nevajag irst! Tieši bauru bērni(tie īstenie latvieši) tagad ir tie ,kuriem viss ir atļauts un kuriem nav nekas ētisks iemācīts! Tāpēc jūsu….Krievi tie nekulturālie! Nu nestrādā vairs! NESTRĀDĀ! 🙂

   • Diemžēl jāsaka,ka arī mani novērojumi parāda- parasti tieši krievu bērniņi ir tie, kuriem ir uzdvedības problēmas. Diemžēl paskatoties uz lielu daļu krievu pieaugušo- nav par to jābrīnās.

    Varbūt nepatīkami to dzirdēt, bet domāju, ka daudzi man piekristu.

    • Pilnīgi piekrītu, arī mana pieredze par bērnu vistļautību ir par krievu meiteni, kura pārtikas veikalā apgrābstija visu pēc kārtas, arī to kas bija ielikts manā grozā. Kad “uzšāvu” viņai pa roku, izrādījās, ka babuška, kura it kā neko neredzēja, pamanīja, ka viņas mīlulei nodarīts pāri un palaida brēcienu.

   • Nav ko apvainoties! Šāda uzvedības kultūra tika pēc 2.P. K. šeit ar migrantiem ievazāta. Diemźēl daudzi vietējie to pieñēmuši.

 16. nu ta beidzot redzat sekas savām ‘izaudzinātajām personībām” un ” individualitātēm” žēl, ka sabiedrībai no tā jācieš…

 17. MUĻĶU zeme eurolatvānija, XXI gadsimts.

 18. Esiet sveicināti realitātē! Aktieriem grūti – uzreiz sabiedrība sašūmējās. Pedagogiem tā ir ikdiena, jo pārspīlētā bērnu tiesību propaganda novedusi pie neiedomājamas visatļautības. Piedodiet, bet būs vēl trakāk…

 19. Lai ko teiktu- neteiktu…bērni ir vecāku atspulgs.Ja vecāki neaizrāda- tātad viņiem nav saprašanas , kā jāuzvedas pasākumos….un ispējams tieši viņiem viņu vecāki to neiemācija…Žēl…bet tā tas turpinās….

 20. FUI vecākiem….

 21. Tā notiek,kad gudri skolotāji un vecāki sastāsta bērnie par viņu tiesībām,bet aizmirst pastāstīt par bērnu pienākumiem.

 22. Te jau ir tās bērnu tiesības un sākums ir jau Piebalga laikos, kad tas bija IM ministrs un tad ”Glābiet bērnus” un vel un vel – tā ir sabiedrības degradācija. To jau arī pierāda pat deputātu uzvediba Saimā.

 23. Nekas nav “tāpat vien” … var runāt un pārrunāt daudz ko, taču viss nāk (un uz mūžiem paliek!) no ģimenes. Ļoti bieži bērni slikti uzvedas pat baznīcā, dievkalpojuma laikā. Pārpucēti bērni, ieskrejoties, slidinās starp rindām (visu šo “procesu” ar telefonu kamerām bildē lepnie tēvi vai mātes), koncerta laikā bērns, kurš vēl tikai rāpo, azirāpo lidz dziedātājas uzstāšanas vietai un gandrīz pazūd zem viņas garās kleitas brunčiem, pēc kā viņa pārtrauca dziedāšanu un želabaini lūdza savākt bērniņu, jo viņš var saskadēties elektrovados… (Puse skatītāju jau bez maz vai vēlējās, lai tā notiktu!) Jūs maldāties, ja uzskatiet, ka kāds to bērnu savāca, kaut gan vecāki sēdēja 1. rindā. Nezinu, ko meklē sieviete baznīcas koncertā ar zīdaini. Kamēr K. Pasternaka lasīja stāstiņu, bērns izmisīgi bļāva, tā turpinot visu uzstāšanas laiku. Par ko mēs brīnamies, kad viņi (bērni!) paaugās?.. Viņu visatļaušanās pieaug tikai proporcionāli viņu vecumam un viņu vecāku idiotismam.

 24. Kad biju ar bērniem uz “Sudraba Slidas”, tur bija bariņš krieveļu, kas līda viens otram klēpī, iespējams nesaprata ko runā uz skatuves. Visu laiku spēlēja telefonu un grūda viens otram pie sejas. Protams pirms izrādes beigām skrēja pēc pufaikām. Starpbrīdī bez rindas provēja nopirkt kaut ko kafejnīcā, skaļi izbļaudami frāzes savā valodā! Ko skolotāja? Neko!

 25. Te nevar viennozīmīgi aizbildināties ar pusaudžu vecuma īpatnībām, jo šādas neuzvedības cēlonis ir jāmeklē senākā pagātnē. Kā jau savā komentārā minēja “Jautājums”, tad paši mākslinieki savā laikā pieradināja, ka teātra izrādes bērniem nav jābauda tikai klausoties un skatoties, bet drīkst skaļi paust savas emocijas-lūk te jūs saskaraties ar bērnu emocijām! Otrkārt, vēl nesen, apmēram, pirms 15-20 gadiem, visur parādījās pieaugušo mākslas baudītāju protesti par to, ka uz dažādām izrādēm, arī koncertiem ierodas jaunie vecāki ar maziem bērniņiem, jo, redziet, bērni traucējot baudīt izrādi, koncertu u.c. pasākumus. Arī es pietiekami bieži noklausījos dažādas replikas par sevi un saviem bērniem, tāpēc tagad, aprūpējot audžubērnus, stingri piedomāju, uz kuru pasākumu varu ierasties ar 4-6 bērniem, kuru uzvedība ir grūti noturama kādos rāmīšos. Tomēr saprotu, ka te jau atkal ir tā nelaimes sakne, ja bērns jau no mazotnes nevar apmeklēt kultūras pasākumu kopā ar vecākiem, tad pieaugot līdz skolas vecumam, šiem bērniem arī nebūs izveidojusies izpratne par uzvedību kultūras pasākuma laikā, un to vairs nebūs iespējams bērnam iemācīt vārdiski vien, sniedzot norādes par uzvedību teātra laikā, jo to katram bērnam jāizjūt pašam, regulāri no mazotnes apmeklējot gan teātra izrādes, gan koncertus, gan mākslas izstādes, muzejus utt. Un nedrīkst atkal vainot vecākus, jo mēs visi zinām, cik bieži, un vai vispār daudzi no vecākiem drīkst atļauties apmeklēt teātri Rīgā. Vecāki priecīgi, ja var nomaksāt visus maksājumus, pabarot bērnus, aizvest uz skolu un varbūt kādu apģērba gabalu bērniem iegādāties.

  • Arī es esmu gājusi uz izrādēm ar bērniem, vēlāk ar mazbērniem. Un nevajag meklēt attaisnojumu savai neprasmei tikt galā ar bērna audzināšanu. Pirms izrādes vienmēr pārrunājam izrādes saturu, arī to, ka nedrīkst traucēt citus, kas atnākuši uz izrādi skatīties un klausīties. Var arī bērnam pasacīt, ka ja viņs traucēs citiem, diemžēl būs jāiet prom un mums būs sabojāti svētki. Jā, tieši tā, svētki, jo tik bieži nevaram atļauties kur aiziet. Taču, ja ej ar bērnu uz viņam domātu izrādi, vai uz koncertu, tad nevar ļaut bērnam dancot pa skatuves priekšu, reizēm pat rāpties augšā uz tās, priecājoties, cik mans bērns atraktīvs. To mēs tik bieži redzam. Tā ir necieņa pret pārējiem. Tas arī bērnam ir jāieaudzina. Man prieks, ka daudzi to prot.

 26. Nu mūsdienu bērniem ir dota brīva vaļa, skolotājs ir mazs un melns, jo, ja ne tā, tad ir mīļie vecāki, kuri jau sen ir pasūtīti uz pāris burtiem tālāk un bērnu tiesību birojs.Tikai diemžēl vairs nerunā par viņu pienākumiem.Sajūta, ka tikko no koka nokāpuši.

 27. Kultūra sākas no mazotnes ģimenē….

 28. Biju ar skolēniem Ķīpsalā uz mūziklu bērniem. Skatītāji – tikai skolēni un ne tikai no Rīgas. Manējie sēž, skatās, klausās. Bet biju gatava nomušīt svešos, ieskaitot viņu ”pavadones” – skolotājas – sēdēja kā mūmijas, ne viena aizrādījuma. Nezinu, kuras skolas dauzoņas tie bija, bet cēlās un ģērbās uz promiešanu vēl pirms izrāde beidzās. Reiz kino ”Rīga” bijām visa skola uz ”Mammu, es tevi mīlu” seansu. Mūsējie ar skolotājiem lēnām ieiet zālē, ieņem savas vietas. Un tad iedrāzās Zālīši, visus no kājām gāzdami, skolotāja pakaļ knapi klunkuroja… Tik tiešām, uzvedību jāmāca gadiem un jau skolas pasākumos.

  • Uzvedību un pieklājības normas jāmāca ģimenē no mazotnes. Tagad jaunajām māmiņām maksā māmiņalgu, lai viņas ar bērnu nodarbotos.
   Vecāku pienākumi arī ir noteikti at likumu “Bērnu tiesību aizsardzības likumā”. Vecāki visu grib novelt uz pirmskolu un skolu. Bērnu audzina ģimene, bet skola izglīto. Kāpēc ir jācieš tiem bērniem, ar kuriem vecāki nodarbojas, domā par bērna audzināšanu un attīstīšanu.

 29. Tādi ir pusaudži, sevišķi kad ir kopā barā. Grib izlikties kruti un uzvesties izaicinoši. Ne jau tikai mūsdienās. Arī mēs pirms 20 gadiem tādi bijām. Kauns atcerēties, ka izrādē “Zvejnieka dēls” čaukstinājām konfekšu papīrus uz zirgojāmies. Tagad ,protams, attieksme ir cita un kaitina cilvēki, kuri izrādes laikā neatslēdz telefonam skaņu vai sarunājas. Vainīgs ir vecums. Bet tas ir pārejoši.

  • Vecums nav vainīgs. Ja neprot uzvesties tagad, nepratīs arī vēlāk. Jums nav gadījies sarunāties ar IZGLĪTOTU cilvēku, dārgā apģērbā, kurš runājot nemitīgi gremo košļājamo gumiju?Vecāki nemāca, skolās audzināšanas stundas vai nu nav, jeb izmantotas citiem mērķīem. Agrāk audzināšanas stundās tomēr runāja par uzvedību. Pazemināta atzīme uzvedība bija kas ļoti nepatīkams.

 30. Sodienas berni neprot nekur uzvesties ne tikai teatros,bet ari skolas un citas sabiedriskas vietas.

  • Vecakiem ir jamaca berni no mazotnes,jamaca ar savu piemeru. Cik patikami ir justies kad berni ir audzinati,ka piem,UK. Tur berni,ja netishaam ,piem,piekries kadam priekshaa vai savadaak domajis traucet(bet pat neko daudz netraucee,tad berni uzraeiz saka sorry. Un tas ir tik patikami ke berni zin kaa pareizi rikoties. Piem,skolaas nav ne blausanas, ne splaudishanaas,ne grustishanaas, ne cel nekartibas Koslenes nekur nemetajas un skoleni tik pat kaa taas nelieto( ja lieto tad neuzkritoshi). Kad beidzas stundas tad nerada problemas ne pa gaiteni,pa ielu,autobusaa utt. Un tiras ,glitas formas.

 31. un vel sitadiem urodiem ir valsts aizsardziba vinus vajag test ik pa stundam savu muzu nau bijusi tadi pretekli ka tagad

 32. Piekrītu, ka telefonus jasavac.

 33. Jāsaka, ka vecās kundzītes teātrī arī ir kaitinošas, jo acīmredzot neprot izslēgt mobilajam telefonam skaņu, atstāj ieslēgtu vibrozvanu un tad visās malās kaut kas zvana un īd, un kundzītes izliekas nemanām, ka tas notiek viņu somiņās…

  • Piekrītu par vecajām kundzītēm, kas ne tikai neizslēdz savus telefonus (vai nu nemāk vai sak – man jau tāpat neviens nezvanīs), bet arī izrādes laikā skaļi pauž savu neapmierinātību par uz skatuves notiekošo! Tas ir ļoti traucējoši, ja blakus vislaik jāklausās komentāri – ārprāts nu kā šitā var utml. Viskaitinošākais bija atgadījums, kad man blakus sēdošā kundze izrādes laikā aptuveni 20 reizes diezgan paskaļi teica vārdu “sviests”.. Saprotu, ka var nepatikt izrāde, bet no šādām skaļām izpausmēm cieš tikai citi teātra apmeklētāji, kas ne pie kā nav vainīgi.

 34. Tādus bērnus jāved bieži,biežāk un jau no mazotnes.Lai mācās uzvesties.Vecākus arī vajadzētu:)

 35. Vai tad pēc dziesmotās revolūcijas paši teātri ,meklējot jaunas iespējas, ne veicināja to, ka izrādē bērniem jābūt aktīviem, jādarbojās līdz , skaļi jāizsaka savas emocijas. Tagad bērnu bērni “atraujas” pēc pilnas programmas. Diezin vai kas ir līdzās? !

 36. Telefoni jāsavāc skolotājai un miers

  • Aha, pamēģini tikai pieskarties svētajam privātīpašumam… Vislabāk jau būtu, ja vecāki paši aizvestu savu atvasi uz teātri un iemācītu attiecīgi uzvesties.

Draugiem Facebook Twitter Google+