×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. septembris, 2013
Drukāt

Zitas Sudņikas izstāde „Sudraba rīti – zelta vakari” Jūrmalas pilsētas muzejā

foto - publicitātesfoto - publicitātes

Jūrmalas pilsētas muzejā atklāta Zitas Sudņikas gleznu izstāde „Sudraba rīti – zelta vakari”.

Dzimusi Ogrē, 35 gadus dzīvojusi Jūrmalā, bet nu jau vairākus gadus māksliniece ir ceļā starp Latviju un Austrāliju. Jūrmalā Zitas Sudņikas personālizstādes bijušas vairākkārt. Iepriekšējā, pirms pieciem gadiem veidotajā izstādē „Dienvidu paralēles”, bija skatāmi Zitas Austrālijā tapušie darbi – pirmie iespaidi par šo zemi, kas ir tik koša, krāsaina un saulaina, tik citāda kā vēsā un mierīgā Latvija.
Lai arī varbūt daudzi gaida šajā izstādē šo košo Austrāliju, tomēr šoreiz māksliniece izvēlējusies parādīt Latvijas sudraba rītus un Latvijas zelta vakarus. „Manas gleznas šajā ekspozīcijā ir par mani un ap mani”, stāsta māksliniece, „Katra glezna ir kā viena maza novele. Domāju, ka skatītājs  to tā arī uztvers. Es esmu kā gājputns, kurš nemitīgi traucas atpakaļ uz Dzimteni izdarīt ko svarīgu, lai pēc tam lidotu atpakaļ. Man ir svarīgas sajūtas, kuras es uzkrāju savā iekšējā bankā un šīs sajūtas šajā gadījumā ir par Latviju, jo tā ir mana dzimtene, manas saknes, tas ir tas, no kā es barojos un kas man patiešām ir svarīgs. Man ir vajadzība atbraukt uz šejieni, pabaroties no šim saknēm, jo tam es piešķiru ļoti lielu nozīmi”.
Šie darbi tapuši mazā darbnīciņā Austrālijā apmēram divu gadu laikā, papildināti ar dažiem Latvijā radītajiem darbiem, un tikai savā iztēlē māksliniece tos varēja skatīt kopumā. Izstādē darbi izkārtoti saules cikla formā, gan pēc tēmas – no sudraba rītiem uz zelta vakariem, gan arī pēc krāsām – no zaļgani dzeltenajiem uz zili lillīgajiem un brūni dzeltenajiem toņiem. Izstādes nosaukumam ir gan vārdu spēles nozīme, gan dziļa jēga, jo tiek parādīts viss, kas sakrājies sirdī un laužas uz āru. Tie ir stāsti par dzīvi un mazo iekšējo radošo bērnu, kas mīt mākslinieces sirdī, kurš pēc būtības vada šos procesus un ir ļoti spēcīgs, jo tieši pasaka, kas jādara šodien un rīt, un kā jādzīvo. Izstādē katram sīkumam, katrai detaļai tiek piešķirta jēga, jo mākslinieces dzīves filozofija ir tā, ka katra maza darbība ir svarīga un liela. Tas, ka nokrīt ābols, aizlido kamenes, vai smaržo zieds, vai bērzu sulas tek, vai vienkārši aust saule, tam visam ir sava jēga un svarīgums. Kā māksliniece teic: „Piekrītu apzīmējumam – dzīve ir kā piltuve, tās sākumā tu paņem visu ko tā dod, bet vēlāk paliek tikai pats svarīgākais. Man šobrīd svarīgi ir mani bērni, mans vīrs, mani tuvākie draugi un man ir svarīgs mans radīšanas prieks. Nevis gleznošana gleznošanas pēc, bet tāpēc, ka tas iepriecina mani, un ja tas iepriecina mani, iepriecinās arī citus. Vairāk prieka, jo prieks ir dzīvības pamatā. Ja tu esi priecīgs, tu esi vesels un tu vari arī kaut ko paveikt”.
Zita Sudņika ir jūrmalniece un viņas dzīve bijusi saistīta ar mākslu jau kopš bērnības, kad sākusi mācības Jāņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā. Pēc tās beigšanas studējusi Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā pie tādiem pedagogiem kā Edgars Iltners, Boriss Bērziņš, Konrāds Ubāns, Imants Vecozols. Kopš 1995.gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre, bet 2003.gadā ieguvusi Humanitāro zinātņu Maģistra grādu mākslā. Ilgus gadus bijusi bērnu gleznošanas studijas vadītāja Bulduros.
Zitas Sudņikas radošā dzīve ir cieši saistīta ar dzīves vietu – Jūrmalas pilsētu. Māksliniece piedalījusies gandrīz visās Latvijas Mākslinieku savienības Jūrmalas nodaļas rīkotajās izstādēs, kā arī Jūrmalas mākslinieku kopizstādēs Latvijā un ārzemēs, plenēros un citos vietēja un starptautiska mēroga radošos projektos. Kopš 1987.gada vidēji divas reizes gadā tiek rīkotas arī personālizstādes. 2004. gadā saņēmusi 1.godalga 11.miniatūrdarbu izstādē „Upe-Cilvēks-Dzīvība” Valmieras novadpētniecības muzejā, bet 2005.gadā – Gada balvu mākslā par izstādi Sv. Pētera baznīcā Rīgā. Mākslinieces darbi atrodas Jūrmalas pilsētas muzeja kolekcijā, kā arī privātkolekcijās ASV, Kanādā, Francijā, Krievijā, Kanādā, Austrālijā, Zviedrijā, Somijā, Vācijā, Dānijā, Anglijā.
Zitas Sudņikas izstāde „Sudraba rīti – zelta vakari” Jūrmalas pilsētas muzejā būs skatāma līdz 29. septembrim.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+