Foto; Timurs Subhankulovs

ZM: Gaidāmas izmaiņas lauksaimniecības dzīvnieku audzēšanā un ciltsdarba regulējumā 0

No 2018. gada 1. novembra Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, tajā skaitā Latvijai, jāpiemēro Dzīvnieku audzēšanas regula, līdz ar to gaidāmas izmaiņas dzīvnieku audzēšanas un ciltsdarba regulējumā,informēja Zemkopības ministrijā (ZM).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Dzīvnieku audzēšanas regula attiecas uz tīršķirnes liellopu, cūku, aitu, kazu un zirgu audzēšanu, kā arī krustojuma cūku audzēšanu un tās mērķis ir piemērot vienotus nosacījumus visās ES dalībvalstīs. Jaunā regula aizstās esošās ES dzīvnieku audzēšanas direktīvas un lēmumus.

Regulā iekļautas prasības šķirnes mājlopu organizācijām un personām, kuras nodarbojas ar minēto sugu dzīvnieku izaudzēšanu. Tāpat regulā ietvertas prasības oficiālo kontroļu veikšanai, kā arī definētas darbības, ja konstatēs regulas nosacījumu nepildīšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus regulā ir paredzētas atvieglotas prasības apdraudētām šķirnēm, tajā skaitā vietējām šķirnēm, kurās ir ļoti mazs dzīvnieku skaits.

Latvijai ir jāprecizē nacionālās tiesību normas, lai nedublētu ES regulas normas, kā arī noteiktu ES līmenī nereglamentētās prasības dzīvnieku audzēšanas un ciltsdarba sistēmas uzlabošanai.

Līdz ar to dzīvnieku audzēšanas un ciltsdarba likumprojektā ir precizētas un arī nodalītas dzīvnieku audzēšanas joma un ciltsdarba joma. Dzīvnieku audzēšanas joma attiecas uz lauksaimniecības dzīvnieku audzēšanu, kuras mērķis ir dzīvnieku izcelsmes produktu, piemēram, piena, gaļas, olu, vilnas ražošana, tai skaitā dzīvnieku iegūšana (izņemot tīršķirnes lauksaimniecības dzīvniekus).

Lauksaimniecības dzīvnieku audzēšanas process ietver arī pārraudzību, līdz ar to šo dzīvnieku audzētāji, tāpat kā līdz šim, brīvprātīgi varēs veikt pārraudzību, kas ietvers tikai dzīvnieku produktivitātes datu uzskaiti.

Tāpat nodalīta ciltsdarba joma, ņemot vērā, ka ciltsdarbs ir dažādu pasākumu komplekss audzēšanas programmas īstenošanai, un tā mērķis ir iegūt tīršķirnes lauksaimniecības dzīvniekus vai krustojuma cūkas.

Ja saimniecība iesaistītās ciltsdarbā, tai ir jāsadarbojas ar attiecīgo šķirnes dzīvnieku audzētāju biedrību un jāveic visi ciltsdarba pasākumi, tostarp snieguma pārbaude. Snieguma pārbaudes laikā iegūst datus par lauksaimniecības dzīvnieku, tā produktivitāti, eksterjeru, kā arī citus datus, ar kuru palīdzību var noteikt lauksaimniecības dzīvnieku ģenētisko kvalitā

Reklāma
Reklāma

Plānots, ka likumprojekts stāsies spēkā līdz šā gada 1.novembrim.

Likumprojekts attiecas uz lauksaimniecības dzīvnieku īpašnieki un turētājiem ( pēc 2018.gada 1.janvāra datiem Latvijā ir 33 052 ganāmpulki), 15 šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizācijām, 33 mājas dzīvnieku audzētāju organizācijām, kā arī uz 1263 pakalpojumu sniedzējiem ciltsdarba jomā.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.