×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. jūnijs, 2015
Drukāt

Žoanas Amendoeiras fadu burvības varā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rīgas festivāla ietvaros 12. jūnijā Rīgā, Spīķeru koncertzālē, un 13. jūnijā Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē, uzstāsies viena no pasaulē zināmākajām jaunās paaudzes fadu dziedātājām  Žoana Amendoeira. Jauneklīga aizrautība un svelmaina kaisle ir jaunās fadu dīvas galvenie ieroči, ko uz savas ādas varēs izbaudīt koncertu klausītāji.

“Katrai dziesmai ir savdabīgs raksturs, katra skaņa ir izmeklēti slīpēta,” par dziedātājas sniegumu raksta “The Independent”. Žoana Amendoeira dzimusi Santarēmā 1982. gadā. Jau trīspadsmit gadu vecumā viņa uzvarējusi fadu dziedāšanas konkursā “Grande Noite do Fado do Porto” (1995). Panākumi viņai vēra durvis uz pasaules slavu: kopš 1998. gada Žoana koncertējusi visos kontinentos, kāpjot uz lielām un mazām skatuvēm, viesojoties arī prestižākajās koncertzālēs – tostarp ir gan Amsterdamas “Concertgebouw” un Londonas Karaliskajā operā.

Žoanas debijas albums “Olhos Garotos” nāca klajā 1998. gadā, un līdz ar tā izdošanu Žoana kļuva par pasaulē jaunāko fadu dziedātāju, kad ir pašai savs studijas albums. Šobrīd dziedātājas radošajā kontā ir jau astoņi albumi, kas izpelnījušies gan fadu zinātāju, gan mūzikas kritiķu un klausītāju uzslavas, tāpat viņa paguvusi plūkt laurus daudzos festivālos un konkursos. Žoanas jaunākais ieraksts “Amor mais perfeito-Tributo a José Fontes Rocha” nāca klajā 2012. gadā. Jau kopš pagājušā gada dziedātāja devusies pasaules turnejā, sniedzot koncertus Eiropas ziemeļvalstīs, ASV, Šveicē, Rumānija un Spānijā. Latvijā dziedātāja uzstāsies pirmoreiz.

Fadu mūzika dzimusi Portugālē, un tās saknes meklējamas laikos, kad portugāļu jūrasbraucēji, okeāna krastā atstādami sievas, bērnus un mīļotās, devās pretī nezināmajam. Fadu nosaukums cēlies no latīņu valodas vārda “fatum”, kas tulkojumā nozīmē – liktenis. Fadu – tas ir ievainotas dvēseles stāvoklis: nepiepildīti sapņi, ilgas pēc zaudētās dzimtenes, sāpes par nelaimīgu mīlestību.

Žoanas Amendoeiras balss vēstījumā fadu dziedājums uzplaukst vēl nebijušā spēkā un krāšņumā, zīmējot brīnišķīgas noskaņu mozaīkas. Būdama viena no izcilākajām jaunās paaudzes fadu dziedātājām, Žoana tam piešķir gan spēkpilnu vīrišķību, gan maigu sievišķību – jūrasbraucēju sievām nācās būt sīkstām kā vējā augušu koku saknēm. Cieņpilni respektējot fadu tradīcijas, Žoana tam piešķir savas personības valdzinājumu – jauneklīgu aizrautību un svelmainu kaisli. Fadu atklāšanas brīnumā Žoanu allaž atbalsta viņas vecākais brālis Pedro, kurš ir viens no labākajiem fadu ģitāristiem Portugālē, kā arī vēl divi tautieši, kurus dzirdēsim šajā koncertā, – Bruno Toress da Fonseka un Antonio Kvinčino.

Arī koncertā Spīķeros fadu dīva uzstāsies kopā ar savu brāli Pedro Amendoeiru – vienu no labākajiem fadu ģitāristiem Portugālē, Bruno Torresu da Fonseku (klasiskā ģitāra) un Antonio Kvinčino (kontrabass). Žoana un Pedro kopā ar pārējiem grupas mūziķiem uzstāsies arī Latvijas koncertu rīkotā cikla “Vīns un mūzika” ietvaros. Fadu baudīšanai atbilstošākā vīna noteikšanā neaizstājami palīgi būs Guntars Ķirsis, Jānis Jenzis un garšas kārpiņas, kas katram klausītājam savas.

Varbūt noder

Koncerti

12. VI 20.00 Spīķeru koncertzālē (EUR 25)

13. VI 20.00 Dzintaru koncertzālē (EUR 7 – 40)

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+