Mobilā versija
-3.7°C
Ārija, Rigonda, Adrija, Adrians, Adriāna
Trešdiena, 22. februāris, 2017
22. decembris, 2014
Drukāt

Zobi – līdzināties! Kā norit zobu taisnošana (1)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ne visiem daba devusi taisnas zobu rindas, bet ortodonts tās pratīs regulēt. Nekas nav nokavēts, ja pusaudžu gadi jau tālā pagātnē, jo katrs piektais šā speciālista pacients ir pieaugušais.

Mainoties ēšanas tradīcijām un uzturam kļūstot mīkstākam, žokļi kļuvuši šaurāki, taču zobi nav palikuši mazāki un tāpēc tiek saspiesti. Ja tie ir šķībi, nereti ir arī nepareizs sakodiens. Dažkārt neatbilstīgas žokļu attiecības ir redzamas arī ārēji, un tās var radīt košļāšanas grūtības. Dziļa sakodiena gadījumā zobi mēdz pastiprināti nodilt. Problēmas vēlams novērst medicīnisku apsvērumu dēļ, tomēr regulēšana lielākoties notiek kosmētiskos nolūkos. Nevar apgalvot, ka šķībi zobi bez regulēšanas bojāsies vairāk, jo arī tādus var labi iztīrīt un izdiegot, vienīgi vairāk jāpiepūlas.

Vecums nav šķērslis, lai taisnotu zobu rindu, taču jābūt veselam žokļa kaulam. Ja nepieciešams, ortodontisku ārstēšanu kombinē ar ķirurģiskām metodēm. Nereti procesā iesaistās periodontologs, lai uzlabotu žokļa kaula veselību, un, ja mutē trūkst zobu, – arī protēzists.

Vieglāk ārstēt agrīni

Kad aptuveni 7–8 gadu vecumā izšķīlušies pirmie pastāvīgie zobi – četri augšā, četri apakšā un sestie sānos –, ieteicams konsultēties ar ortodontu. Vienkāršākas nepilnības var novērst pusgada laikā vai plānot ārstēšanu vēlāk.

Līdz 18 gadiem ortodonta pirmreizēju konsultāciju apmaksā valsts un pacientiem ar smagām sejas un žokļu problēmām speciālas aprūpes programmas ietvaros ārstēšanu veic par valsts budžeta līdzekļiem. Līdz 22 gadu vecumam tiek segta ortodontiska palīdzība iedzimtu sejas un žokļu šķeltņu gadījumā.

Aptuveni 7–10 gadu vecumā, kamēr piena zobi mainās pret kaula zobiem, nepareizi izšķīlušos zobiņus var regulēt ar plastmasas platīti, kam piestiprināti metāla elementi. Tā jānēsā pastāvīgi, izņemot brīžus, kad ēd cietus produktus un tīra zobus. Pirmajā nedēļā ir grūtāk norīt siekalas un runāt, taču bērni pie platītes ātri pierod.

Vēlāk, kad pilnībā izveidojušās zobu saknes, ar platīti nebūs iespējams panākt stabilu efektu. Pieaugušajiem to izmanto tikai atsevišķos gadījumos kā papildu metodi. Izteiktāku zobu pārvietošanos var panākt ar breketēm.

Pusaudža vecumā gan sakodiena pro­blēmu, gan šķību zobu gadījumā šaura žokļa paplašināšanai papildus izmanto dažādu aparatūru. Savukārt pieaugušajiem tā nav iespējama bez ķirurģiskām manipulācijām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

    Mani vēl palikušie divi zobi vienmēr rindā….

Draugiem Facebook Twitter Google+