Foto – Stock.hxcng

Zobi pilnībā bojājas… zobu griešanas dēļ? 0

Portāla LA.LV lasītājs jautā: “Man ir 23 gadi un lielas problēmas ar zobiem. Pirms diviem gadiem pilnībā salaboju zobus, par to atdodot vairākas algas. Taču tagad atkal teju visi zobi ir sabojājušies. Respektīvi – vai nu ir labojami, vai ārā raujami. Saprotu, ka man ir iedzimti slikti zobi, lai arī tos kopju. Un tas jau mani sāk nomākt…

Reklāma
Reklāma

 

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Kā var tik jaunam cilvēkam būt tik slikti zobi?
Man ir nepareizs sakodiens. Bet vienu lietu es nesaprotu – naktī, kad guļu, jūtu, ka man ir pārāk sakosti zobi, žoklis ir sasprindzināts. Varbūt tas varētu būt iemesls, kādēļ zobi bojājas? Sabojājušies ir tie, kas atrodas viens pret otru. 
Šobrīd dzīvoju Anglijā. Domāju – vai ir iespējams salabot visus zobus uzreiz? Uztaisīt operāciju. Jo sabojājušies ir apmēram 50% zobu. Tostarp ļoti nodiluši. Ir ļoti lielas dobītes zobos, daļa zobu izrauti. Citi – pilnībā sadrupuši. Un tad vēl caurumi…
Kā man labāk rīkoties? Saprotu, ka jāapmeklē zobārsts. Bet tad jau sanāktu, ka jāiet teju katru dienu, turklāt zobārsti ir aizņemti – tas ievilktos mēnešu garumā…”

 

Atbild zobārste Līva Mežinska: “Grūti ieteikt pareizo ārstēšanas gaitu, neaprunājoties ar jums, neredzot jūsu zobus. Tādēļ balstīšos tikai uz faktiem, ko pats minējāt. Ja no rītiem ir stīvs žoklis, nogurums, sāpes žokļu muskuļos, varbūt pat arī sprandā, zobu sāpes un straujš zobu nodilums atsevišķos zobu rajonos – tas norāda, ka ir bruksisms jeb stiprs zobu nodilums. Tas rodas no spēcīgas zobu griešanas naktī, par to liecina visi simptomi, ko jūs jau minējāt. Cilvēki mēdz dažādi reaģēt uz stresu – vienam spriedzes dēļ sāp kuņģis, cits, pat pašam nezinot, stresu izpauž, naktī griežot zobus. Kā to var novērst? Vispirms jārod risinājums, kā mazināt stresu. Piemēram, varbūt, konsultējoties ar ārstu, var lietot kādu vieglu, homeopātisku nomierinošo līdzekli – no tāda neradīsies atkarība.
Otrkārt, var apmeklēt stomatologu, kas specializējies protezēšanā un terapijā, kas risina ar sakodienu saistītas problēmas, veic sakodiena korekcijas. Manuprāt, jums ir dziļš sakodiens – augšžoklis iet stipri pāri apakšžoklim un jūs ar apakšžokļa priekšējiem zobiem gandrīz kožat aukslējas. Vai arī jums ir krustveida sakodiens… Tie ir tikai minējumi, nevis diagnoze, jo jūs neredzu. 
Griežot zobus, ar gadiem tiek nodeldēta emalja līdz tādai pakāpei, ka zobi nodilst (atsevišķos smagākos gadījumos pat visi) tiktāl, ka no tiem paliek pāri vairs tikai zobu kakliņi. Ko darīt, lai tā nenotiktu?

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie zobārsta jāizveido silikona kape – to zobu tehniskajā laboratorijā pagatavo pēc individuālā zobu nospieduma. Pēc tam ārsts skatīsies, kuras vietas kapē vairāk nodilst – tajās kapi atstās biezāku, bet tur, kur zobi nepiedalās zobu griešanā, veidos plānāku. Kape būs jāvalkā naktī, lai aizsargātu zobus no nodilšanas. 

 

Vēl ir jāskatās, vai nav nepieciešama protezēšana – trūkstošo vai ļoti nodilušo zobu aizstāšana ar protēzi, varbūt varēs arī “pacelt” sakodienu, ja tas ir pārāk dziļš un iegrimis. 
Es saprotu, ka vēlaties visu izdarīt ātri, ietaupot laiku, jo jūs Latvijā uzturaties ierobežotu laiku. Tomēr – ja situācija ir tāda, kā aprakstāt, tad darba zobārstam tiešām ir daudz un laiks būs vajadzīgs. Kvalitatīvu darbu, kam ir labs rezultāts, varēs veikt, saplānojot to laikā un nesteidzoties – lai nebūtu jāmaksā divreiz gan naudas, gan laika izteiksmē!
Varu jums ieteikt apmeklēt profesionālu ārstu protēzistu, ķirurgu, kas rauj zobus un ārstē, kurš izstrādās jums individuālu ārstēšanās plānu, sadalot to pa etapiem. Pirmkārt, ķirurģiskā daļa – zobu raušana. Tie zobi, kurus var, jāsaplombē, un jāārstē kanāli, ja nepieciešams. Visu vienā reizē nevienam neizdosies izdarīt. Protezēšanai, ja iespējams, ieplānojiet ilgāku laiku, teiksim, mēnesi. 
Svarīgi sākt ārstēšanos un iepriekš pārlieku nesatraukties, visu var izdarīt!”