Foto – Shutterstock

Zobu sargi – fluorīdi: kādos tīrīšanas līdzekļos tie ir un ko dod 0

Zobu pastas

Foto – SXC
Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Vēl nesen uzskatīja, ka pasaulē kariess samazinās, tomēr pēdējā laikā tā izplatība atkal pieaugusi. No zobu bojāšanās nav pasargāts neviens. Vislabākais palīgs, lai stātos tai pretim, ir fluorīdi. Kur tos atrast un kādā veidā nogādāt mutes dobumā?

Zobu pasta, kas satur 1000–1500 ppm (tā apzīmē vielas koncentrāciju) fluorīdu un ko lieto divreiz dienā, ir atzīta par vislabāko līdzekli kariesa attīstības kavēšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl iedarbīgākas pastas ar 2500–5000 ppm fluorīdu ieteicamas tiem, kam ir zobu veselībai nelabvēlīgi uztura paradumi.

Pagājušā gadsimta beigās veikti pētījumi liecina, ka 2–5 gadus veci bērni norij 30–50% uz zobu sukas uzliktās pastas, tāpēc viņiem ieteica tīrīšanas līdzekli ar pazeminātu (400–550 ppm) fluorīdu koncentrāciju. Tomēr izrādījās, ka tik mazs vielas daudzums nav efektīvs kariesa profilaksei, un tagad bērniem jau no sešu mēnešu vecuma iesaka lietot normālas koncentrācijas zobu pastu ar 1000 ppm fluorīdu saturu, tikai jāievēro atbilstīgs daudzums. Līdz divu gadu vecumam uz birstītes jāuzspiež ļoti plāns slānītis tīrāmā līdzekļa, 2–5 gadu vecumā tam jābūt zirņa lielumā, bet pēc tam pasta var aizņemt jau pusi zobu sukas galviņas.

Pētījumi pierādījuši, ka vislabāk zobu emalju atjauno aminofluorīdi, kam efektivitātes ziņā seko nātrija fluorīds un nātrija monofluorfosfāts. Alvas fluorīdam piedēvē arī antibakteriālas īpašības. Aminofluorīdu un alvas fluorīdu kombinācijai ir atklāta pretsēņu iedarbība, tādēļ šāda sastāva pastas iesaka veciem cilvēkiem, kam slikti izdalās siekalas. Tomēr galvenā uzmanība pievēršama nevis fluorīdu savienojuma veidam, bet gan tā koncentrācijai. Vielas, kas veicina pastas atšķaidīšanos ar siekalām, mazina fluorīdu koncentrāciju pie zoba virsmas un līdz ar to emalju atjaunojošo efektu. Siekalu izdali palielina spēcīgas garšvielas un kairinošas vielas, piemēram, nātrija laurilsulfāts, ko parasti pievieno zobu pastām kā putojošu līdzekli. Pastas ar aminofluorīdiem puto mazāk un neveicina siekalu veidošanos, tāpēc fluorīdu koncentrācija pie emaljas vir­smas ir lielāka.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.