Pasaulē
Citur

Žogs gar robežu ar Meksiku kā Trampa prezidentūras simbols0


ASV prezidents Donalds Tramps.
ASV prezidents Donalds Tramps.
Foto: LETA/AFP

ASV prezidents Donalds Tramps otrdien televīzijas uzrunā no Ovālā kabineta nosauca nelegālo imigrāciju par “augošu krīzi, kas kaitē miljoniem amerikāņu”, un pieprasīja piešķirt 5,7 miljardus dolāru tērauda barjeras izveidošanai gar robežu ar Meksiku.

Prezidents, kurš šodien paredzējis apmeklēt rajonus ASV un Meksikas pierobežā, atturējās no ārkārtas stāvokļa izsludināšanas šajā reģionā.

Taču Tramps uzsvēra nepieciešamību samazināt nelegālās narkotiku tirdzniecības radītos zaudējumus, kas esot 500 miljardi dolāru gadā. “Pastāv augoša humānā un drošības krīze uz mūsu dienvidu robežas. Muitas un robežsardzes aģenti katru dienu sastopas ar tūkstošiem nelegālo imigrantu, kas mēģina iekļūt mūsu valstī,” sacīja Tramps.

“Mums vairs nav vietas, kur viņus turēt, un mums nav iespējas viņus tūlīt nosūtīt atpakaļ uz viņu valsti. Amerika ar lepnumu uzņem miljoniem likumīgu imigrantu, kuri bagātina mūsu sabiedrību un dod ieguldījumu mūsu nācijai. Bet visiem amerikāņiem kaitē nekontrolēta nelegālā imigrācija,” paziņoja Tramps.

Prezidents vairākas dienas bija apsvēris iespēju izsludināt ārkārtas stāvokli uz robežas, lai iegūtu pilnvaras apiet Kongresu, kurš līdz šim ir atteicies finansēt viņa solītā robežas žoga projektu, un saņemtu no aizsardzības budžeta naudu šīs barjeras būvei. Gandrīz mēnesi ilgstošais strīds starp Balto namu un Kongresu apturējis arī finansējumu virknei federālās valdības iestāžu, aptuveni 800 000 to darbinieku atrodoties piespiestā bez­algas prombūtnē.

Tramps savā uzrunā nepieminēja šo ārkārtas stāvokļa ideju, bet vēlreiz aicināja uz barjeras izveidošanu gar robežu un runāja par “vispārēju pieeju, kas izmantotu tehnoloģiju narkotiku un ieroču atklāšanai”. Aicinot piešķirt finansējumu barjeras būvei, ko pieprasot robežsargi, prezidents nodēvēja izveidojušos pretstāvi par “sirds un dvēseles krīzi”, valdības slēgšanā vainojot Demokrātu partijas likumdevējus.

ASV mediji atzīmē, ka Trampa dramatizētais raksturojums par drošības situāciju uz dienvidu robežas drīzāk ir mēģinājums novērst sabiedrības uzmanību no Trampa prezidentūras, ko laikraksts “The Washington Post” apzīmējis kā “nelaimi”. Trampa prezidentūras sabrukuma drauds varētu radīt ārkārtēju stāvokli valstī, uzskata “WP”, piebilstot, ka Trampa mēģinājumi pamatot žoga būvi ir izgāzušies, bet viņa atbalstītāju nometnē tas tiek pielīdzināts ārkārtas stāvoklim valstī. Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Tramps solīja, ka žogs uz ASV dienvidu robežas tiks uzcelts un par to maksāšot Meksika.

ASV Kongresa Pārstāvju palātas spīkere demokrāte Nensija Pelosi, kura ieņem trešo augstāko amatu valstī, pārmetusi prezidentam Donaldam Trampam, ka viņš sagrābis valdību par ķīlnieci savā apsēstībā ar barjeras izveidošanu gar robežu ar Meksiku.

Pelosi sacīja, ka Tramps vēlas piespiest amerikāņus maksāt par dārgu un neefektīvu barjeru, un nodēvēja ASV federālās valdības darba daļējo pārtraukšanu par bezjēdzīgu.

Viņa sacīja, ka šo situāciju raksturo “dezinformācija un ļaunprātība no prezidenta puses”. Demokrātu likumdevēji, kuriem ir vairākums Kongresa Pārstāvju palātā, ir pret Trampa pieprasīto 5,7 miljardu dolāru finansējumu žoga būvei gar Meksikas robežu.

Saistītie raksti

Strīds šajā jautājumā ir novedis līdz ASV valdības darba daļējai apturēšanai, kas ilgst kopš 22. decembra. Senāta demokrātu mazākuma līderis Čaks Šumers pārmeta Trampam, ka viņš izmantojis prezidenta pilnvaras, lai radītu krīzi, un aicināja prezidentu parakstīt likumprojektus, kas nodrošinātu finansējumu valdībai un ļautu tai atsākt darbu, kamēr sarunas par robežas barjeru turpinās.

 

January 9, 2019, President Donald Trump’s first prime-time address from the Oval Office reiterated his belief that the “crisis” at the U.S.-Mexico border can only be solved with his wall. His critics argue that the security risks are overblown. Graphic shows U.S. border patrol apprehensions of undocumented migrants, by fiscal year from 2000 to 2019 and apprehensions by patrol border sectors in 2018.

LA.lv