×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
6. augusts, 2015
Drukāt

Žogs, lai neaiznes dižakmeni? (14)

Foto-Linda VeitaFoto-Linda Veita

Šovasar apceļojot Latgali, ar ģimeni pabijām arī pie Latvijas lielākā akmens Nīcgalē. Pirms tam bijām arī izlasījuši “Lauku Avīzes” izdevniecības izdoto brīnišķīgo Gunta Eniņa grāmatu “Nezināmā Latvija”, kur autors ļoti interesanti raksta par Nīcgales akmeni, bet noslēgumā piebilst: “Nīcgales diž­akmens apkārtni labiekārto akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”. Diemžēl varenais un dārgais žogs visapkārt Lielajam akmenim ir lieka pārcenšanās, tas īstenībā ir dabiskās akmens ainavas piesārņojums, traucēklis. Darināts no platiem dēļiem, tas aizsedz lielu daļu no akmens un neļauj to skatīt netraucēti. Nekādas aizsardzības funkcijas masīvais nožogojums neveic, jo tik un tā ir atstāta brīva pieeja uz akmenī iekaltajiem pakāpieniem no akmens apbēruma puses.” Jāteic, ka man pilnībā jāpiekrīt Eniņa kunga viedoklim – žogs ap akmeni ir nevajadzīga pārcenšanās, skats sabojāts. Prātojot, ar kādu mērķi aplikts žogs, smējāmies – laikam, lai neviens neaiznestu… Bet tomēr neizpratne paliek, ar kādu domu “Latvijas valsts meži” šo žogu aplikuši? Linda Veita Rīgā

Lasītājai atbild akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs:

“Sabiedrībai nozīmīgo vietu (SNV) Nīcgales Lielo akmeni akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” līdzīgi kā citus objektus saņēma mantojumā no iepriekšējiem meža apsaimniekotājiem (tas bija izveidots vēl Daugavpils MRS laikos). Lab­iekārtojot Nīcgales Lielā akmens teritoriju 2011. gadā, tika atjaunots arī akmenim apkārt esošais žogs.

No uzņēmuma dibināšanas līdz šim brīdim par SNV Nīcgales Lielo akmeni esam saņēmuši tikai pozitīvas atsauksmes gan no sabiedrības, gan no apkārtējām pašvaldībām. Nīcgales Lielais akmens no 80 vietām Latvijā ir ierindojies 12 labāko dižvietu sarakstā sociālā projekta “Latvijas Dižvietu mājas karte” jeb “Iemīli Latviju ar mājas dižvietām” iedzīvotāju balsojumā.

Vēsturiski žogs ir izveidots kā dekoratīvs elements, kas palīdz izcelt akmeni apkārtējā ainavā un ļauj novērtēt tā diženumu. Veicot nākamo SNV atjaunošanu un labiekārtošanu, “Latvijas valsts meži” ir gatavi diskutēt ar vietējo sabiedrību arī par citādu šīs visai Latvijai nozīmīgās vietas noformējumu.

Akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” attīsta, labiekārto un uztur vairāk nekā 350 sabiedrībai nozīmīgas vietas visā Latvijā – apskates objektus, atpūtas vietas, takas, skatu torņus un parkus, piedāvājot iespēju bez maksas atpūsties valsts mežos ikvienam Latvijas iedzīvotājam un viesim.”

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Piesaules LIELAIS AKMENS var uzņemt reizē 300 līdz 400 cilvēku. Atbrauc 5. un 6. septembrī uz Piesaules 60 gadu jubileju un apskati šo akmeni. Piesaule atrodās Bradford, NH

 2. Tieshaam smiekliigi ,ja runa par dizainu ap akmeni ko ietver mezs

 3. “žogs ir izveidots kā dekoratīvs elements, kas palīdz izcelt akmeni apkārtējā ainavā un ļauj novērtēt tā diženumu”…..:D
  Manuprāt žogs liedz saskatīt akmens diženumu….un par dekorativitāti paklusēšu !

  • Tieši tā! Ja tas žogs būtu miniatūrs, tad izceltu akmens diženumu. Bet, kad aizsedz tik daudz no tā akmens, tad ir pat pretējs efekts. Jābūt visai stulbam dizaina jomā pieļaut tādu kļūdu.

 4. Žogs nepieciešams drošībai: ja tūristi sadomā pie akmens sāna nakšņot, sēta radītu ideālu sajūtu, ka var droši gulēt un neviens ,,suns” netiks klāt.

 5. sociāli atstumtais Atbildēt

  žogs ir noteikti visādā ziņā traucējošs dabas piemineklim un videi , un uz ātrāko novācams ! Sīkmanīga burtu kalpa cienīga ierēdņa ,, izpratne ,, – nelatviska ,, labiekārtojuma ,, izpratne ! Profāna un diletantiska !

  • tas , ko saki , ir ļoti precīzi. Diemžēl, jaunā sādžas kultūra paģēr, ka katram mēslam vajag apkārt savu sētu.

 6. Kāpēc katra nespeciālista, katras tantes viedoklis tiek uztverts nopietni un šādai tantei tiek sniegta atbilde, it kā viņa būtu vismaz Valsts kontrole? “Latvijas valsts meži” sakopa apkārtni, izveidoja piebraucamo ceļu, lai tante var akmeni apskatīt. Bet nē – tante atradīs, kur piekasīties! Žogs nepatīk! – Zemais, simboliskais žodziņš norobežo teritoriju un psiholoģiski rada iespaidu, ka šis objekts ir vērtīgs, par to rūpējas, tas jāsargā. Žogs pasargā arī zālienu. Noņemiet žogu – paliks akmens ceļu krustojumā, varēs dragreisus taisīt!

  • Sēta traucē… kādā pasaulē mēs dzīvojam???? Normāli sakopta apkārtne, viss tīrs, smuks. Nē, maza sētiņa traucē. Tieši kā????? Nevar uzkāpt akmenim no jebkuras puses, kas patīk? Nevar pietiekoši labu selfiju uztaisīt? Stulbuma kalngals… Tā vietā, lai priecātos par vienu sakoptu vietu LV (Biju te gan šovasar, gan 2008.gadā – diena pret nakti!!), jāčikst par ne tādu žogu…

   Droši vien sīkais becarēja paŗ žogam redzēt, tāpēc arī saštums – bērniņam skatu aizsedza…

 7. Nofotografēties nevar smuki. Nevajag to žogu

 8. Drīzāk jau, lai neapmīž un nesēž virsū, aliņus trekterēdami…

 9. Man arī šis “dārziņš”, kurā “iestādīts” akmens, nepatīk. Brīvību dižakmenim!

 10. manuprāt, iecere realizēta labi.
  dēļu platums(bildē) izskatās proporcionāls…

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +17.0
Alūksne +13.5
Daugavpils +15.0
Saldus +15.4
Liepāja +14.9
Jelgava +16.4
Ventspils +14.9
Limbaži +17
Madona +18.1
Rēzekne +12.2
Draugiem Facebook Twitter Google+