Zolas Jesus tumšais ēters 0

2. aprīlī pirmoreiz Rīgā “Palladium Riga” koncertzālē uzstāsies amerikāņu gotiskās popmūzikas uzlecošā zvaigzne, dziedātāja Zola Jesus. Rīgā māksliniece ieradīsies Eiropas koncertturnejas “Sonaxus” ietvaros.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas

Sausie fakti par Zolu Jesus jeb īstajā vārdā Niku Rozu Danilovu vēsta – krievu izcelsmes amerikāniete no Viskonsinas, studējusi filozofiju un mācījusies klasisko operdziedāšanu. Tomēr, klausoties viņas maģiski pulsējošo mūziku, kurā apvienojas elektroniskā, industriālā, klasiskā, gotiskā mūzika, kā arī eksperimentāls roks līdz ar neaizmirstamu balss tembru un precizitāti, kļūst skaidrs, kādēļ kritiķi viņas karjeras attīstībai iesaka sekot jau tagad.

Z. Jesus balss skanējums bieži tiek salīdzināts ar Keitas Bušas tumšākajām kompozīcijām vai “Dead Can Dance” vokālistes Lisas Džeradas, vai jaunās britu dīvas Florences Velšas (Florence and the Machine) balsu skaņām. Viņas elektroniskā mūzika rada mistisku un sirreālu atmo
sfēru – kaut kas starp “Joy Division” un “Cocteau Twins”. Iespējams, šīs noskaņas saknes meklējamas vēl Nikas Rozas bērnībā, kas aizvadīta tumšajos Viskonsinas mežos, pārtiekot no medījuma, ko mājās pārnesis tēvs, ikdienā raugoties uz trofeju kauliem pagalmā, bet uzturā lietojot kaimiņu govs svaigo pienu. Šajā vidē mītot, neizdzēšamu iespaidu uz meiteni, kā viņa pati vēlāk atzinusi, atstāja varenas operas balsis. Galu galā mazā Roza pieprasīja vecākiem iespēju mācīties par operdziedoni, un jau septiņu gadu vecumā viņa tika pie vokālā skolotāja, bet mācības turpināja arī tālāk. Diemžēl līdz operu skatuvēm viņa tā arī netika, traucēja viņas pārmērīgais prasīgums pret sevi, kas līdzi nesa bailes no uzstāšanās. Jau tīņa gados meitene pievērsās eksperimentālam rokam un nodēvēja sevi par Zolu Jesus – salikums apvieno Kristus un franču rakstnieka Emīla Zolā vārdus. Pati dziedātāja savu nelielo untumu skaidro, ka Jēzus vārda izmantošanai nevajadzētu piešķirt pārliecīgu nozīmi, galu galā viņa respektējot reliģiju un zinot cilvēkus, kam tā vajadzīga, tomēr reizē neesot noliedzams, ka tā ir viens no cilvēces dīvainākajiem fenomeniem.

CITI ŠOBRĪD LASA

{source}
<iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/vM8fEP8FOqE” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

Starp dziedātāju ietekmējušām mūzikas autoritātēm ir gan Īans Kērtiss, gan avangarda vokāliste Daiamanda Gallasa, gan arī leģendārie “The Swans”, tomēr viņu iespaidojušas arī tik šķietami nesavienojamas lietas kā “košļājamo gumiju” pops un klasiskā mūzika. Roza paguvusi studēt arī filozofiju un franču valodu, gan, meklējot ko pilnīgi pretēju “dvēseles atdošanai” mūzikā – biznesu. Pēc filozofiskās pārliecības viņa, par spīti pseidonīmam, atzinusi sevi par ateisti, apgalvojot, ka Bībele ir tikai morāles normu kopums un aizraujošs stāsts, kam ticēt ir patiešām naivi. “Es ticu, ka nav iespējams izvairīties no lietām, no kurām tu baidies, sevišķi pavisam tumšām,” kādā intervijā savu filozofisko pārliecību raksturo Roza.

 

Zolas Jesus mūzika ir intensīva un tajā pašā laikā patiesa un intīma. Koncertos iespaidu pastiprina spilgtais, blondi gotiskais Zolas Jesus tēls un raganīgi mistiskās kustības. Dzīvais skanējums pretstatā trauslajam Zolas Jesus izskatam, ir spēcīgs un dramatisks, rada tumšu, ēterisku, bet tajā pašā laikā dzīvu un aizraujošu piedzīvojumu.

 

Kopš 2009. gada Zola Jesus ierakstījusi trīs kritiķu augsti novērtētus albumus – “The Spoils”, “Stridulum II” un “Conatus”. Viņa uzstājusies kopā ar kulta dziedātāju Fever Ray un grupu “The XX”. Zolas Jesus singli “Poor Animal”, “Sea Talk” un “I Can’t Stand” tikuši atzīti gan par “The New York Times”, gan “Pitchfork” un “Los Angeles Times” gada singliem. Šobrīd Nika ar grupu uzstājas dažādos festivālos un sniedz solokoncertus visā pasaulē.

 

Uzziņa

Koncerta sākums – 20.00, ieeja no 19.00

Biļetes “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās un www.bilesuserviss.lv

Cena Ls 11 un 13