×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.9°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
21. novembris, 2016
Drukāt

Zolitūdes traģēdija. Ko politiķi teica pirms trim gadiem un ko saka tagad (10)

LETA/2013.gada 22.novembrīLETA/2013.gada 22.novembrī

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (no kreisās) un Ministru prezidents Valdis Dombrovskis 2013/gada 22.novembrī atbild uz žurnālistu jautājumiem pie veikala "Maxima" Zolitūdes mikrorajonā kur iebrucis jumts, kā rezultātā gājuši bojā un cietuši cilvēki.

Zolitūdē šodien pieminēs trešo gadskārtu kopš traģiskās lielveikala “Maxima” sagrūšanas, informē biedrība “Zolitūde 21/11”. Plkst. 17.15 notiks piemiņas pasākums traģēdijas vietā Rīgā, Priedaines ielā 20. Pasākumā skanēs sēru mūzika, kā arī tiks iededzinātas sveces pie pagaidu memoriāla, pieminot bojāgājušos. Plkst. 17.40 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki iedarbinās sirēnu par godu bojāgājušajiem kolēģiem. Tiks nosaukti visu 54 bojāgājušo cilvēku vārdi. Bojāgājušo ģimenes kā simbolu aizgājušajām 54 dvēselēm debesīs palaidīs 54 baltus balonus.

Zolitūdes traģēdija. Politiķu viedokļi pirms trim gadiem un tagad

“Mans uzskats nav mainījies”

Andris Bērziņš, bijušais Valsts prezidents. Foto - Karīna MiezājaAndris Bērziņš, bijušais Valsts prezidents. Foto - Karīna Miezāja

Andris Bērziņš, toreizējais Valsts prezidents

Pirms trim gadiem, 2013. gada 28. novembrī, intervijā Latvijas Televīzijai: “Notikušais ir milzīga skaita neaizsargātu cilvēku slepkavība. Tā arī attiecīgi būtu jārīkojas!”

Tagad: “Tobrīd es izteicu savas emocionālās sajūtas, un šis uzskats nav mainījies. Var, protams, strīdēties, vai tas ir juridiski korekti un precīzi. Taču mana stingra pārliecība ir tāda, ka šeit mēs runājam ne vien par nelaimīgu apstākļu sakritību, bet nolaidību un neizdarību. Ceru, ka tiesa sniegs galīgu un skaidru vērtējumu, tad varēsim labāk spriest par notikušo. Šobrīd, raugoties no malas, šķiet, ka šī sāpīgā pieredze ir likusi izdarīt secinājumus un pamainīt attieksmi politiķiem un amatpersonām. Vai ar to būs bijis pietiekami – to tikai laiks un praktiskā dzīve parādīs. Nepieciešams ļoti rūpīgi izvērtēt regulējumu visiem būvniecības un ēku uzturēšanas procesiem – sākot no projektēšanas līdz ēkas ekspluatācijas beigām.”

“Veikalā “Maxima” neeju joprojām”

Laimdota Straujuma. Foto - Ieva Lūka/LETALaimdota Straujuma. Foto - Ieva Lūka/LETA

Laimdota Straujuma, toreizējā zemkopības ministre, šobrīd Saeimas deputāte

Pirms trim gadiem, 2013. gada 28. novembrī, sociālajā tīklā “Twitter”: “Maxima” vadītājs ir atlaists, bet izteikto nevar atsaukt. Tā ir attieksme. Reti tur iegriezos, bet turpmāk es “Maxima” vairs neiešu.”

Tagad: “Šo solījumu turu joprojām. Tie ciniskie izteikumi joprojām nav piedodami. Es pati dzīvoju netālu no nelaimes vietas, tādēļ arī ikdienā nespēju aizmirst notikušo. Premjeres amatā vairākas reizes tikos ar cietušajiem un viņu tuviniekiem. Šajos cilvēkos sāpe bija un ir ļoti dziļa, viņi vēlējās tikt uzklausīti. Kopā ar prokuroru apmeklējām Zolitūdi un tikāmies ar cietušajiem, bojāgājušo piederīgajiem. Tās sajūtas, klusums un skatieni nav aizmirstami. Tādēļ man ir ļoti skumji, kad politiķi Zolitūdes traģēdijas notikumus pārvērš par farsu vai iepin savās spēlītēs popularitātes iegūšanai.”

“Steiga būtu pats sliktākais izmeklēšanā”

Rihards Kozlovskis, iekšlietu ministrs

Foto-LETAFoto-LETA

Rihards Kozlovskis.

Pirms trim gadiem, 2013. gada 11. decembrī: “Izmeklēšana Zolitūdes traģēdijas lietā neprasīs gadu.”

 Tagad: “Pats galvenais uzdevums bija nodrošināt izmeklēšanas kvalitāti, tāpēc steiga un termiņi būtu bijuši pats sliktākais sabiedrotais izmeklēšanas laikā. Lieta nekādā gadījumā netika novilcināta. Zolitūdes traģēdijas krimināllieta ir Latvijas vēsturē apjomīgākā lieta, tāpēc tās izmeklēšanā tika piesaistīti paši spējīgākie un pieredzējušākie izmeklētāji Valsts policijā. Tāpat, lai saprastu katras personas atbildību un vainas pakāpi, bija nepieciešams ne tikai rūpīgs izmeklētāju darbs, bet arī vairākas ekspertīzes, kuras veica gan ekspertu komanda Latvijā, gan ārvalstu eksperti, jo tās nebija tehniski iespējams veikt uz vietas. Tas viss prasīja laiku, jo tikai pēc ekspertīžu saņemšanas izmeklētājiem bija iespējams pabeigt savu darbu un nodot lietu kriminālvajāšanai. Arī ģenerālprokurors lietas izmeklēšanas laikā atzīmēja, ka policijai nav termiņa par Zolitūdes traģēdijas lietas nodošanu prokuratūrai, jo galvenais ir kvalitāte un tas, ka izmeklēšana netiek novilcināta.”

“99% ieteikumu nav izpildīti”

Artuss Kaimiņš. Foto - Karīna MiezājaArtuss Kaimiņš. Foto - Karīna Miezāja

, Saeimas deputāts

Pirms diviem gadiem, 2014. gada 11. novembra Saeimas sēdē, lemjot par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi: “Tagad mums ir 54 Zolitūdes upuri, kuri nav miruši no lodēm, bet gan no mūsu likumdošanas neizdarībām. Mums ir pienākums atdot viņiem godu un mācīties no bez vainas cietušo upuru likteņa, lai tas neatkārtotos atkal.”

Tagad: “Neiepirkšanās veikalā “Maxima” nav boikota vai atriebības, bet gan pašcieņas jautājums. Neesmu šajos veikalos bijis kopš traģēdijas un lūdzu arī savus draugus, paziņas un kolēģus to nedarīt. Varbūt tur ir preces par dažiem centiem lētākas, bet nedrīkst savu godu pārdot tik lēti. Tagad, pēc trim gadiem, it kā panāktais izlīgums ar cietušajiem varēja notikt jau pirmajā nedēļā. Uzņēmums vienkārši sarēķināja, ka tas ir izdevīgāk nekā turpināt tiesvedību. Esmu dzirdējis, ka “Maxima” pārstāvji mēģina panākt, lai notikušo publiski sauktu par Zolitūdes traģēdiju, nevis “Maxima” traģēdiju, it kā mikrorajons būtu atbildīgs par notikušo.

Sabrukušo ēku cēlušās būvkompānijas joprojām saņem pasūtījumus no valsts.

Es savu solījumu vēlētājiem izveidot “Maxima” traģēdijas izmeklēšanas komisiju esmu izpildījis. Parlamentārās izmeklēšanas gaitā nosaukti cilvēki, kas morāli un politiski atbildīgi par notikušo. Ir radīta Latvijas karte ar nedrošajām būvēm. Ir sagatavoti atzinumi, kas nodoti citām Saeimas komisijām. Diemžēl šķiet, ka 99% šo ieteikumu nav izpildīti. Bet tā ir to komisiju vadītāju atbildība. Mūsu atzinumiem ir aicinājuma raksturs. Ja viņi nepilda šo aicinājumu, es kā opozīcijas politiķis nevaru viņus piespiest. Man tur rokas par īsām.”

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Un ši ”pasākuma” īstais autors , kurš ar savu darbību – toreizējaš būvinspekcijas likvidāciju joprojām gozējas saulītē ( Briselē ). Tur jau tas sākums…

 2. Daudzi ir pamanījuši to, ka Deglava un Saharova ielas stūrī esošajā ēkā vairs nedarbojas veikals Prisma. Atklāts,ka ēka deformējas un līdz ar to, kļuvusi bīstama. Ļaunas mēles zina stāstīt, ka Deglava ielas izgāztuves pārveidošana izsaukusi gruntsūdeņu līmeņa izmaiņas. Izliedētās mēslu kaudzes sastumšana vienuviet palielinājusi spiedienu uz augsnes dziļākajiem slāņiem, kas arī radījis šīs gruntsūdeņu līmeņa izmaiņas šajā vietā. Iespējams, ka tās ir baumas, bet varbūt kāds to ir nosapņojis. Un ja nu tā tomēr ir patiesība? Kurš šo mēslu kalnu uzbērt ir ieteicis un kurš akceptējis?

 3. Lai nu man piedod cietušie,bet kas par daudz ,tas par traku!Slēdzu ārā TV kad atkal sākas Zolitūdes sāga.Īpaši kad tirgojas par pieprasīto naudu.Mirušie kapā droši ka tad saekst,jo NEVAR !! pielikt cenrādi mirušiem.Pretīgi klausīties !

 4. Nespēju saprast – kas tur tik ilgi izmeklējams? Ierīkojot veikalu ēkā, uz kuras jumta notiek būvdarbi, kas vainīgs? Veikala īpašnieki un tie kas deva atļaujas, saskaņoja šādu rīcību! Vai daudz viņu tādu ir? Nu nav daudz, kur problēma?
  Ja tomēr notika būvdarbi uz veikala jumta, tad kliedzoši darba drošības noteikumus neievēroja RE RE būvnieki. Nu nedrīkstēja būvdarbu laikā zem pārsedzes atrasties cilvēki, nekādi nedrīkstēja! Bet atradās. Tātad šīs firmas firmačs, vai kāds cits no firmas saņēma pasūtījumu., nenovērtēja riskus un deva rīkojumu strādāt tā, kā tas tika darīts. Vai nevar šo RE RE darboni atrast? Var, bet negrib! Tur jau tā lieta, ka visiem naudas masiem šo bojā gājušo cilvēku dzīvības ir pie kājas, tieši tā, kā viss, saistībā ar politikāņiem, mūsu valstī. Kauns! Līdzjūtība tuviniekiem.

  • Pilnīgi Jums piekrītu un šāds jautājums netiek izskatūits, jo BŪVATĻAUJAS PIEPRASĪŠANA UN BŪVATĻAUJAS IZDOŠAN, KA ZEM BŪVOBJEKTA ROSĀS 100 CILVĒKI IK DIENAS, RADĪJA ŠO ŠAUSMĪGĀKO TRAĢĒDIJU. Maximai jābūt ir augsti kvalificetam speciālistam , lai zinātu , ka uz vienas vertikāles nedrīkst strādāt vairāk kā viens cilvēks, bet ja jāstrādā, tad jāveic visi pasākumi, lai novērstu JEBKĀDUS RISKUS…… Rīgas būvaldei arī bija jāzin. Bet tie nav uz apsūdzēto sola. Visam ir sākums…. Un tas ir galvenais…. Un visi klusē , kā sazvērējušies, kaut visur esmu rakstījis, arī Saimas deputātiem, Atim Lejiņam, Jānim Dombravam, Inesei Vaiderei, … Neviens nav noliedzis manu rakst;īto , klusums….

 5. Visātrākā tiesa būtu vienkārši boikotēt Maxima veikalus. Es tajos veikalos kopš tās dienas iekšā neesmu bijis. Un ja tā rīkotos vismaz 2 līdz 3 tūkstoši cilvēku…rezultāts būtu viņiem graujošs jau pirmajos pāris trīs mēnešos. Un mēs…tauta…saprastu cik patiesībā daudz spējam ietekmēt…nebūsim tik lēti un ar tik īsu atmiņu…

 6. KOZLOVSKAIS LABI PATEICA –Pirms trim gadiem, 2013. gada 11. decembrī: “Izmeklēšana Zolitūdes traģēdijas lietā neprasīs gadu
  …………………………………………..
  nu ko ka ir ???

 7. Es piekritu Kaiminam un vina viedokliem.Tada ir musu politika.

 8. Maximā iepirkties neiet, bet Sabrukušo ēku cēlušās būvkompānijas joprojām saņem pasūtījumus no valsts.

Draugiem Facebook Twitter Google+