×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
5. aprīlis, 2016
Drukāt

Zoodārza filiālē “Cīruļos” gatavos mājokļus putniem un susuriem

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Iepriekšējā nedēļas nogalē aizvadījām pilnvērtīgas Putnu dienas Zoodārzā, kur Dzeņa darbnīcā pieredzējušu zoodārza speciālistu pieskatīti jautri klaudzēja āmuri un kā pavasara augi pēc lietus auga jauni mājokļi spārnotajiem draugiem. Pasākuma laikā tika izgatavoti 275 būrīši strazdiem un 275 mākslīgās ligzdvietas sīkajiem dobumperētājiem zīlītēm, zvirbuļiem un mušķērājiem, kā arī 70 mājvietas susuriem.

Savukārt tiem, kuri nepaspēja ierasties uz Putnu dienām Zoodārzā, varam paziņot priecīgu vēsti, ka nekas vēl nav zaudēts, jo 9. un 10. aprīlī notiks otrās Putnu dienas Cīruļos. Tātad Rīgas Zoodārza filiālē “Cīruļi” Aizputes novada Kalvenes pagastā (sekot norādēm Liepājas šosejas 154. km) šajā nedēļas nogalē stingrā lāča Toma un darbinieku uzraudzībā taps pareizi strazdu un zīlīšu būri, kā arī vēl 30 mājvietas meža susuriem. Dzeņa darbnīca darbosies no plkst. 12.00-15.00. Līdzi jāņem labs garastāvoklis un vēlme līdzdarboties. Savukārt āmuri, naglas un zāģis, kā arī materiāli jau ir sagatavoti, jo par tiem ir parūpējušies Cīruļu galdnieki. Materiāli sagatavoti 100 strazdu būriem un 100 zīlīšu būriem, kā arī 30 susuru būriem. Pašu izgatavoto putnu būri (ne susuru mājvietu) “Cīruļu” apmeklētāji varēs ņemt līdzi un piekārt putniem tīkamā vietā savu māju apkārtnē. Savukārt susuru mājvietas tiks nogādātas un izkārtas Daugavpils tuvumā dabas parkā “Silene”. Tāpat apmeklētāji varēs izpētīt retāk izmantotās putnu mākslīgās ligzdvietas.


Izgatavojot būri susurim Putnu dienās “Cīruļos” ikviens apmeklētājs sniegs savu ieguldījumu šīs sugas izpētē un saglabāšanā. Un, kad aprīļa beigās šie zvēriņi modīsies no ziemas miega, tos sagaidīs jauni un labiekārtoti mājokļi. Plašāk par meža susuri var palasīt šeit.

Īpašā būra statusā – mākslīgā ligzdvieta meža susurim
Pērn sadarbībā ar Latvijas Vides aizsardzības fondu un Daugavpils Universitātes dabas izpētes un vides izglītības centru (DU DIVIC) uzsākām meža susuru mākslīgo ligzdvietu gatavošanu. Šogad turpināsim gatavot būrus meža susurim. 100 mājvietas tiks nogādātas un izvietotas Daugavpils novadā dabas parkā “Silene”. Tā ir vienīgā vieta Latvijā, kur sastopama šī retā suga. Veicot pētījumus par pērn izvietoto būru apdzīvotību, pētnieki secināja, ka aizņemtas ir apmēram puse no mākslīgajām ligzdvietām – ceturto daļu no mājvietām aizņēmušas zīlītes un mušķērāji, desmito daļu – susuri, bet četros būros iemitinājušās lapsenes.

Gadu gaitā “Dzeņa darbnīcā” demonstrēta visdažādāko putnu mākslīgo ligzdvietu izgatavošana – gan ligzdas pamatne stārķiem, gan ligzdas kastes pīlēm un lauka piekūniem, gan būri garastes pūcēm, meža pūcēm un mazākajām pūcītēm – apodziņiem, gan mūsu zemes krāšņākajiem putniem zaļajai vārnai un pupuķim, gan sarežģītākas konstrukcijas būri erickiņiem, kuros labprāt olas dēj arī dzeguzes. Tāpat ir būvētas slēptuves sikspārņiem. Šīs mājvietas izvietotas gan Īpaši aizsargājamās teritorijās Latvijā (pūču būri), gan Ādažu poligonā, kuru iemīļojuši pupuķi, gan Garkalnes apkaimē, kur sastopamas zaļās vārnas, gan arī tagad susuru būri dabas parkā “Silene”.

Lielu atsaucību izpelnījusies ilggadējā Zooloģiskā dārza tradīcija bagātināt putnu daudzveidību visā Latvijā. apmeklētāju pašu izgatavoto putnu būri ņemt līdzi un izkārt putniem piemērotā vietā savu māju apkaimē, jo uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt tās zīlīšu un strazdu mājvietas, kas tika atstātas dārza rīcībā. Un kā redzams klātpievienotajos attēlos, tad arī interesentu ģeogrāfija šogad ir ļoti plaša – teju visa Latvija, ieskaitot tālākos mūsu zemes nostūrus.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +20.2
Alūksne +15.2
Daugavpils +12.3
Saldus +16.8
Liepāja +12.5
Jelgava +14.8
Ventspils +18.0
Limbaži +16
Madona +12.1
Rēzekne +14.4
+16
+11
+9
Draugiem Facebook Twitter Google+