×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
29. jūlijs, 2016
Drukāt

Žoržs Siksna ienāca “Mikrofonā” ar dziesmu no mūzikla “Ilgi pie tevis es gāju” (1)

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors “Latvijas Radio 2”

Viens no publikas visiemīļotākajiem estrādes solistiem Žoržs Siksna uzskatāms arī par vienu no “vismikrofoniskākajiem” dziedātājiem. Viņa izpildītās dziesmas diezgan bieži iekļuva “Mikrofona” aptaujas pirmajā trijniekā – “Mana pirmā dziesma” 1979. gadā ierindojās 3. vietā, “Muļķe sirds” gadu vēlāk palika otrā, un 1984. gadā šo rezultātu atkārtoja “Vālodzīte”. Pats mākslinieks vienmēr bijis ļoti atsaucīgs, ar milzu entuziasmu iesaistījās arī aptaujas 35 gadu jubilejas koncertturnejā pa visu Latviju. Šķiet pat mazliet mulsinoši, ka viņš “Mikrofonā” tā arī ne reizi nav uzvarējis. Taču pats Žoržs to uztver ar humoru un dēvē sevi par “Mikrofona” vicečempionu.

Žorža Siksnas muzikālā karjera sākās visai agrā jaunībā. Būdams tikai 21 gadu vecs, viņš 1978. gadā “Mikrofona” aptaujā startēja ar dziesmu, kuras oficiālais nosaukums – “Ilgi pie tevis es gāju” – daudziem klausītājiem neko neizsaka. To vairāk pazīst kā Kerijas un Herstvuda duetu no mūzikla “Māsa Kerija”. Šo partiju iedziedāja Žoržs Siksna un Mirdza Zīvere, un aptaujā tā ieņēma 7. vietu.

Atceros kādu koncertu 80. gados, ko es vadīju kopā ar Sandru Veinbergu. Tur bija arī Žoržs Siksna – dikti jauns, dikti smuks un dikti gariem melniem matiem. Ne velti tolaik viņu uzskatīja par siržu lauzēju. Tajos tālajos laikos meitenes Žoržikam spindzēja apkārt kā bites.

Pēc Teodora Dreizera romāna motīviem Raimonda Paula un Jāņa Petera radītais mūzikls “Māsa Kerija” tika uzvests toreizējā Drāmas, tagadējā Nacionālajā teātrī. Libreta autors ir mans senais radio kolēģis režisors Kārlis Pamše. Luga pirmizrādi piedzīvoja 1979. gada 21. februārī un bija ļoti iecienīta, tāpat kā tās mūzika. Ne velti pavisam nesen šīs dziesmas pārdziedāja Andris Ērglis kopā ar Ditu Lūriņu un Lieni Šomasi. Tomēr kā jau nereti gadās ar teātra izrādēm, viss muzikālais noformējums paliek atmiņā vairāk nekā atsevišķas dziesmas. Iespējams, šī iemesla dēļ “Ilgi pie tevis es gāju” nav tautā tik iemīļota kompozīcija kā, piemēram, “Vālodzīte”.

Jāpiebilst, ka 1978. gadā dziesmai un tās gados jaunajam izpildītājam arī bija nopietna konkurence. Latvijas mūziķi bija sākuši pastiprināti sekot līdzi pasaules modei, un aptaujā ienāca disko ritmi. Togad uzvarēja Raimonda Paula sarakstītā, Mirdzas Zīveres un Aijas Kukules izpildītā “Tai pilsētā”. Noslēguma koncerts pēdējo reizi notika Filharmonijas zālē, kas populārajam pasākumam bija kļuvusi par šauru.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja. Jūnijā noslēdzās aptaujas trešā sezona, un par tās uzvarētāju kļuva Dzintara Čīčas izpildītā “Likteņlīnijas”. Ceturtā aptaujas sezona sāksies jau septembrī.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Atceros,biju 16-gadīga jauniete,Žoržu pirmoreiz dzirdēju dziedot dziesmu par Sidrabspārniem. Konkrētu dziesmas nosaukumu nezinu un vairs šo dziesmu neesmu dzirdējusi. Bet kā gribētos!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+