×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. jūlijs, 2015
Drukāt

Zunda: Līdz Latvijas simtgadei svarīgākais – radīt kopainu par valstī notikušo (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Antonijs Zunda.

Svarīgākais līdz Latvijas Republikas simtgadei ir radīt kopainu par to, kas šajos gados ar Latvijas valsti ir noticis, LNT raidījumā “900 sekundes” piektdien sacīja Latvijas–Krievijas vēsturnieku komisijas līdzpriekšsēdētājs Antonijs Zunda.

Vēsturnieku komisijas uzdevumiem ir skaidrot šos sarežģītos jautājumus. Tas, ka pusi laika – 50 gadu – Latvija atradās svešu varu kontrolē – parāda šā gadsimta sarežģītās vēstures specifikai.

Konferencēs vēsturnieki pievērš uzmanību arī trimdas vēsturei, atzina Zunda.

Atbildot uz jautājumu par PSRS laikā radīto zaudējumu aprēķināšanu, vēsturnieks sacīja, ka iekšpolitiski ir jēga aprēķināt šos zaudējumus, taču to vajadzēja izdarīt jau sen, kā to izdarīja Igaunija un Lietuva.

Šo zaudējumu aprēķināšana ir svarīgi arī no vēsturiskās izpētes viedokļa. “Vēsturniekiem tā ļoti vērtīga informācija būtu,” atzina Latvijas Vēsturnieku komisijas priekšsēdētājs Inesis Feldmanis.

Savukārt, vērtējot Valsts drošības komitejas (VDK) materiālu izpētes komisijas darbu, vēsturnieki atzina, ka tās darbība ir tāds mazs cirks. Ja gribēja, to visu varēja izdarīt jau daudz ātrāk, atvērt maisus varēja jau sen. Tagad arī ļoti daudzi nav ieinteresēti š maisu atvēršanā, teica Feldmanis, atzīstot gan, ka komisijas darbs ir daudz plašāks.

Zunda pieļāva – ja ir sakārtota juridiskā puse, ar to naudu, kas VDK materiālu izpētes komisijai atvēlēta, līdz valsts simtgadei komisija savu uzdevumu varētu paveikt.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Vecais komunists un ideologiskais profesors Zunda joprojām pārstāv Latvijas vēsturniekus? Tas ir nožēlojami.

    • Nesaprotu ar ko Zunda izpelnījies tādu nosodījumu. Nekādos komjaunatnes un kompartijas orgānos taču nav stradājis. Parasts padomju laika pasniedzējs un vēl specializējies Rietumeiropas vēstures jautājumos ,ne sociālisma celtniecibas jautājumos . KP jau tajos laikos bija jāstājas ja gribēja LU strādāt ,ja ne varētu sētas krāsot kā Jurkāns.

  2. “– radīt kopainu par valstī notikušo.” – ???
    Zundas kungs kopā ar savas cunftes radošajiem “radītājiem” ir vareni pastrādājuši – spēs objektīvi izvērtēt arī kopainu izvērtēt!
    Nasing spešal jeb “….viss kārtībā, ak, cienījamā kudze….”:
    “Latvijas vēstures zinātne atrodas kritiskā stāvoklī” ( Latvijas vēstures zinātnes apburtais aplis. LVportalsLV)

Draugiem Facebook Twitter Google+