×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
10. jūlijs, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Pie stūres pieķertu dzērāju anonimitātei jādara gals
 (17)

Foto - Valsts policijaFoto - Valsts policija

No ceļu policijas ziņojumiem izriet, ka tradicionāli satiksmes dalībniekus biedējošie vasaras saulgriežu datumi aizvadīti gluži apmierinoši. Ja nav līķu, tad vairāki desmiti pie stūres lielākā vai mazākā reibumā sēdušo acīmredzot jāuztver kā ikdienišķa un neizskaužama parādība. Turklāt pēc Jāņiem, kunga prātā vadot spēkratus, jau situšies gan pulciņos, gan pa vienam un dažos gadījumos vajadzējis arī pasūtīt bēru mūziku. Gada beigās, šo statistiku apkopojot, dabūsim lietišķu rezumējumu – cik plus vai mīnus salīdzinājumā ar pērno nāves ražu uz ceļiem un kāds tajā dzērājšoferu pienesums. Kaut gan labi saprotu šādu pārskatu nepieciešamību, skaitļi vienmēr mudina domāt par to, cik ētiski lietot apzīmējumus “mazāk” un “vairāk”, runājot par stūrējošu žūpu atņemtām dzīvībām. Arī tad, ja satiksmes negadījumos bojā gājuši tikai daži, viņu tuviniekiem zaudējums tāpēc nav mazāk sāpīgs un bēdu nasta visam mūžam. Tā 20. jūnijā notika ar septiņpadsmitgadīgo daugavpilieti, kurai iereibis autovadītājs sadragāja kājas – izglābt ārsti spēja tikai vienu, par meitenes dzīvību divas diennaktis cīnoties. Dažos mirkļos dzērājs nosvītroja visus jaunietes sapņus, kas pamatoti saistījās ar lielo sportu, arī pēc traģēdijas palikdams anonīms. Ziņās par baiso notikumu viņš ir “kāds autovadītājs”. Tāpat kā visi 4312 pērn reibumā pie stūres pieķertie. Par 101 vairāk nekā 2012. gadā. Ceļu policijas pieticīgos resursus zinot, nav šaubu, ka reālais cipars ir daudz lielāks. Biedējoši lielāks.

Zinu, daudziem radusies sajūta, ka mūsu valstī nav izredžu uzvarēt ar mašīnām braucošus zaļā pūķa draugus. Nav piepildījies dažu optimistu saulainais pareģojums, ka paaudžu maiņa vedīs līdzi atbildīgākus autovadītājus. Iespējams, tas būtu noticis, ja likums pret potenciālajiem slepkavām neizturētos kā mīļa auklīte, sargājot viņu vārdus no publiskošanas. Jā, Datu aizsardzības likumā ir nostiprinātas personu tiesības uz anonimitāti. Tomēr apstākļos, kad soda naudas summu celšana par braukšanu dzērumā būtībā nav devusi gaidīto, likumdevējiem ir laiks nopietni apsvērt, vai liegums publiskot pļēgurojoša šofera vārdu bieži vien nekļūst par glābējvairogu. Tādā ziņā stūrējošo žūpu upuri ir daudz neaizsargātāki – viņu vārdus sabiedrība lielākoties uzzina, jo smagi cietušo ģimenēm vai pašiem nereti vajadzīga palīdzība. Piemēram, minētās Daugavpils sportistes māte atvērusi kontu, kur iespējams ziedot naudu meitenes protēzei. Nekādu aizplīvurojumu personas datu jomā. Toties jaunietes mūžu izpostījušo likums paģēr kautri dēvēt par “kādu autovadītāju”.

Pieļauju iebildes, ka, izvelkot dienasgaismā “kādus”, tiks traumētas viņu ģimenes un bērni, kuri ir bez vainas. Taču “kādu” reibumā sabraukto un sakropļoto tuviniekiem publisko bēdu kauss jātukšo līdz pēdējai pilei un dažreiz pat vairākkārt, ja lieta nonāk līdz tiesai. Gadās, prāvas laikā dzērājs, domubiedru atbalsta grupas mundrināts, uzvedas kā varonis un atļaujas pārmest cietušajiem. Šie žūpīgo autovadītāju “fanu klubiņi”, ko veido ģimenes locekļi un draugi, ir vēl viens iemesls, kāpēc uz ceļiem joprojām netrūkst meimurojošu spēkratu.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. M. Zīles kundze ja jūs satruc auto vadīšana zļo pūķu iespadā tad ja vēlaties apkarot šādu tendenci tad arī ir janosaka ļoti strikti arī pierādīšanas metodes jo nav pieļaujama situācija ka policijas darboņiem ir iespējas safabricēt lietas materiālus it īpaši uz ziņojuma pamata kam es pats esmu izgājis cauri jo nevienu tevis iesniekto pierādījumu tiesa neņem vērā, tādā veidā esmu zaudējis īpašumu kur ielauzās pašvaldības policija uzbruka man nodarīja miesas bojājumus nosūtīja uz psiheni norādot ka gribēju nodedzināt māju, kuras nav un ka policiju ir izsaukuši mani ģimenes locekļi. Pēc pārbaudes veikšanas kad ierados pie pašvaldības policijas lai iesniektu iesniegumu, kuru nepieņema bet pretēji mani aizturēja un izsauca ceļa policiju uncafabricēja pierādījumus, pēc kā es griezos valsts policijā ar iesniegumu. bet ne kā. Manu iesniegumu visu tiesāšanās laiku nebija pat reģistrēts lai es visas šīs patvaļības nevarētu pierādīt un tā mūsu valsts debiliķu menti strādā. Jums pašai vajadzētu atņemt visu iegrūst bedrē un dot iespēju pašai izlīst ārā kad no aukšas jūs spārda atpakaļ un grūž atpakaļ sūdos, ir ļoti daudz administratīvo lietu ko policijas darboņi safabricē bet viņiem neķeras klāt jo te ir ieintresēsta valsts vinanses,

 2. kad to beidzot saksim istenot vai tikai iztiksim ar komentariem ?

 3. Pilnībā atbalstu! Publiskot dzērājšoferu datus,lai sabiedrība uzmanās no šiem “nāves enģeļiem”.

 4. Sen bija laiks. Arī es esmu dzērāja – autovadītāja upuris, kura nosaukšana vārdā man maksāja tiesu darbus, jo šim cilvēkam šķita, ka esmu aizskārusi viņa godu un cieņu pastāstot publiski par viņa nodarījumu pret mani.

 5. Monik, nu gan sagribeeji pasaules briinumu.

  Deputaatinjiem, kas pienjem likumus, pashiem ar patiik ieshnjabot un iespiest pedaali griidaa.

  Taapeec suunu ciemaa nekaa taada, ko tu gribi, NEBUUS.

  • Neviens nav pasargāts no dzērāja uzbraukšanas, arī paši likumdevēju un viņu ģimenes locekļi. Tāpēc beidzot būtu jārīkojas izlēmīgāk, ar savām pilnvarām labojot šo Datu aizsardzības likumu. Saknes gan ir dziļākas – alkohola plašā pieejamība un tas, ka valstī nav alkohola politikas. Arī to vajadzētu prasīt pirms vēlēšanām no nākamajiem likumdevēju kandidātiem. Kaut vai sākt ar nejēdzīgajām Eiropā reti kur vēl sastopamajām 2 l stiprā alus PET pudelēm, kas vidējas miesas būves vīru apreibina jau līdz 2 promilēm.

 6. PILNĪGI VIENISPRĀTIS AR CIEN. ZĪLES KUNDZI!!! Daudzos komentāros ir loģiskas domas un priekšlikumi, ko derētu uzklausīt!? Šajā sakarā NEVAR būt atrunas uz kaut kādu cilvēktiesību aizskārumu VAI ko citu – IET BOJĀ NEVAINĪGI CILVĒKI, sasisti spēkrati, cilvēki tiek SAKROPĻOTI UZ VISU ATLIKUŠO MŪŽU… Palielinās INAVLĪDU SKAITS un valsts SPIESTA atdarīt MAKU viņu uzturēšanai no nodokļu maksātāju naudas!? Domāju, ka nevainīgu cilvēku TĪŠU SLEPKAVU VĀRDUS UN UZVĀRDUS NAV GRŪTI PUBLICĒT!? VAI LABĀK ĻAUT TURPINĀT ŠO UZVEDĪBAS “KULTŪRU”, noplātot rokas??? VAI piesegt arī augstas amatpersonas viņu izlaidībā!??????? ALKOHOLA LIETOŠANA IR UN PALIEK IZLAIDĪBA VISANGSTĀKAJĀ PAKĀPĒ!!! “LABIŅO”TĒLOŠANA JĀIZBEIDZ!!!!!!!!!!

 7. Autostūrētājs ar47g stāžu Atbildēt

  Sen bija laiks izbeigt auklēšanos ar zaļā pūķa un stūres rata apvienotājiem, tā pat būtu jāpublisko zagļu , pedofilu un valsts izlaupītāju vārdi.Tikai maz cerību, ka,, simts gudrās galvas”uz to kādreiz vispār būtu gatavas reaģēt.Iemesls-? Ir tas pats cilvēcīgā žēluma princips- Sak ja nu kāds no paziņām netīšām ir paslidinājis kāju–Tā lieta vispirms ir jāizdiskutē N-tajās komisijās, tad pēc laba pārtraukuma jāapspriež N-tajās padomēs un tikai tad varam varbūt nonākt pie KONSENSUSA, ka jāatstāj šī jautājuma izlemšana Jaunajai SAEIMAI…

 8. Bet cienījamie žurnālisti! Nointervējiet taču kādu no šiem dzērājšoferiem! Kaut arī ziņas par viņiem it kā netiekizpaustas, noskaidrot īsto vainīgo labam žurnālistam nebūs problēmu. Citur žurnālisti ar kamerām jau sen dežūrētu pie vainīgā nelieša mājas un prasītu intervijas.

 9. Neviens jau neprasa viņu personas kodus. Kad pirms vairākiem gadiem Dziesmusvētku dalībniekiem uz identifikācijas kartēm bija uzdrukāts personas kods. piekam šīs kartes bija jānēsā kaklā pakārtas. kur tad bija datu valsts inspekcija?

 10. Es jau ilgi domāju,kāpēc pie mums ir tāda tolerance pret noziedzniekiem /dzērājšoferiem, zagļiem, bandīteim, izvarotājiem, slepkavām/, Nevienam sabiedrības loceklim nav vajadzīgi viņa personas dati,bet vārds un uzvārds gan būtu jāzina. Vienā pagastā jau nedzīvo 5 Jāņi Vaboles. Tas varbūt ļautu kādam izvairīties no nelaimes. Ar savām pārspīletajām tiesībām mēs esam grāvī.

  • Taapeec ka par noziedznieku cilveektiesiibaam staav un vareni ciinaas latvju tiesiibsargs jansons.

   Normaalo cilveeku cilveektisiibas gan shim diezko neruup.

   Nu a latvju tautinja ir tik duma, ka sajuusminaas par siles jansonu.

   Nu tad dabuu ar, ko pelniijushi.

 11. Izdarīt noziegumu vai pārkāpumu var atklāti,bet informēt sabiedrību par iespējamā pārkāpuma autora vārdu un uzvārdu ir šī cilvēka tiesību aizskārums.Domāju ka vairāk būtu jārūpejas par cietušo tiesību aizsardzību.Izdarot pārkapumu cilvēks automatiski kļūst publiska persona par kuru sabiedrību ir jāinforme.

 12. Ja esi pārkāpis likumu un tiesa jau ir atzinusi, tad nav nekāda iemesla šo ”autora” vārdu nezināt. Tā jau var līdz galējībai – futbolists n. iesita vārtus komandai x…

  • Un ko jums dos vārda zināšana,iesiet linčot? Tikpat labi daudz avāriju notiek nemākulīgas vadīšanas dēļ. Tos arī publiskot? Kaimiņtantes dēlam paģiras,,,,,u.t.t. personas datu neaizskaramības likums tomēr darbojas un tas ir pareizi. Tāpat vainīgais saņems tiesas nospriestu sodu,nevis kāds privātā kārtā ies kārtot rēķinus. Nedzīvojam akmens laikmetā,cilvēki mīļie.

   • Nepublisko jo nevar taču to darīt, sabiedrībai nāks gaismā kādi kungi pļēgurodami brauc un nevarēs noslēpt to, ka kāds palaists brīvībā samaksājot kukuli vai atpircies ar zvanu draugam,,,,

  • Ne jau tiesas sods ir lielākais, lielākais ir tavs vārds un saistīts ar šo grēku. Tas, ka visi to zin. Tad arī daži superdēliņi tiks saukti vārdos un papučiem vairs augstos amatus varbūt neredzēt…
   …tas replikām par un pret…
   Soc. laikā dažos veikalos bija stends ar foto – VIŅI ZOG – un tas darbojās vairāk nekā daži likuma panti.

Draugiem Facebook Twitter Google+