×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
1. augusts, 2014
Drukāt

Žurnāla “Ir” izdevēja aktīvi apķīlāti negatīvu finanšu rādītāju dēļ (6)

Žurnāls "Ir"

Pārbaudot maksātnespējas administratora Māra Sprūda pieteikumu par prasības nodrošināšanu, Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa atzinusi to par pamatotu, jo saskaņā ar AS “Cits medijs” finanšu rādītājiem Sprūdam labvēlīga tiesas sprieduma gadījumā civillietā goda un cieņas aizskaršanu tā izpilde varētu kļūt apgrūtināta vai neiespējama.

Kā norādīts lēmuma motivētajā daļā, tiesnese Sandra Māliņa prasību apmierinājusi, pamatojoties uz Civilprocesa likuma 137.panta 2.daļu, kas nosaka, ka prasības nodrošināšana pieļaujama tikai mantiska rakstura prasībās. Tā kā prasība celta par kaitējuma atlīdzību 16 150 latu (22 979 eiro) apmērā, tad prasības nodrošināšana ir pieļaujama.
Saskaņā ar Civilprocesa likuma 137.panta 1.daļu, ja ir pamats uzskatīt, ka tiesas sprieduma izpilde lietā var kļūt apgrūtināta vai neiespējama, tiesa vai tiesnesis pēc prasītāja motivēta pieteikuma var pieņemt lēmumu par prasības nodrošināšanu.

Prasītāja pieteikums bijis motivēts ar to, ka publiski pieejamajā “Cita medija” 2013.gada pārskatā norādīts, ka sabiedrības kapitāls 2012.gadā un 2013.gadā bijis negatīvs. Savukārt no “Cita medija” bilances datiem izriet, ka tās saistību apmērs pret īstermiņa kreditoriem pārsniedz apgrozāmo līdzekļu apmēru par 38 262 latiem jeb 54 442 eiro.

Tiesa motivētajā daļā norādījusi, ka “Cita medija” aktīvu lielāko daļu veido pircēju un pasūtītāju parādi. Debitoru parādiem ir tendence pieaugt, salīdzinot ar iepriekšējo periodu. Sabiedrībai ir veidojušies nodokļu parādi, piemēram, februāra sākumā “Cita medija” Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrēto nodokļu parāds bija 1349 eiro. Izdevējam “Cits medijs” nav nekustamā īpašuma, nav kustamās mantas reģistros reģistrējamas mantas, kā arī nav citas mantas, uz kuru varētu vērst piedziņu Sprūdam iespējami labvēlīga sprieduma izpildei, norādīts motivācijas daļā.

Tiesnese norādījusi, ka pieteikumā minēto apstiprina pieteikumam pievienotais akciju sabiedrības 2012.gada pārskats, auditorfirmas SIA “Inspekcija AMJ” neatkarīgu revidentu ziņojums, VID izziņa par “Cita medija” nodokļu parādu uz februāri, kā arī zvērinātas revidentes eksperta ziņojums.

Tā kā pieteikumā minētie apstākļi ir devuši pamatu uzskatīt, ka tiesas sprieduma izpilde lietā par kaitējuma atlīdzību, proti, mantisku kompensāciju 22 979 eiro apmērā piedziņu var kļūt apgrūtināta vai neiespējama, tiesnese lēmusi prasību apmierināt.

Tāpat tiesnese norādījusi, ka, neizskatot lietu pēc būtības, ir jākonstatē, ka prasības apmierināšanas iespējamība pašreizējā stadijā ir pirmšķietami lielāka par tās noraidīšanas iespējamību. Novērtējot apstākļus, tiesnese ir atzinusi, ka tās pilnīgas vai daļējas apmierināšanas iespēju nevar galīgi un absolūti izslēgt. Līdz ar to pieteikums apmierināms, apķīlājot tos maksājumus, kuri “Citam medijam” pienākas no trešajām personām, tostarp naudas līdzekļus kredītiestādēs un citās finanšu institūcijās un uzņēmumam piederošo kustamo mantu.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 138.panta 8.daļā noteikto norādāma summa, līdz kurai sniedzas nodrošinājums, proti, 22 979 eiro apmērā.

Jau ziņots, ka Rīgas Centra rajona tiesa, apmierinot maksātnespējas administratora Māra Sprūda pieteikumu, nolēmusi apķīlāt žurnāla “Ir” izdevēja AS ”Cits medijs” aktīvus 22 979 eiro apmērā.

Rīgas Centra rajona tiesas tiesneses Sandras Meliņas personā lēmumu par “Cita medija” naudas un mantas apķīlāšanu 22 979 eiro apmērā pieņēmusi, apmierinot Sprūda pieteikumu par prasības nodrošināšanu civillietā, kurā pazīstamais maksātnespējas administrators šo summu norādījis kā vēlamo kompensāciju, vēršoties pret žurnāla “Ir” 2012.gada septembra publikāciju “Maksātnespējas ķēķis”.

Civillieta pēc Sprūda prasības par goda un cieņas aizskaršanu ierosināta jau 2012.gada decembrī, taču tiesa pusotra gada laikā joprojām nav sākusi tās izskatīšanu pēc būtības.

Kā iepriekš pastāstīja tiesas preses pārstāve Līva Tutina, lēmums par prasības nodrošināšanu nav pārsūdzams.

Lēmums pieņemts civillietā, kurā Sprūds vēršas pret “Ir” saistībā ar žurnāla pētnieciskajām publikācijām, prasot kompensāciju par goda un cieņas aizskaršanu. Tutina iepriekš norādīja, ka tiesas sēde šajā lietā vēl nav nozīmēta, turklāt šīs lietas tiesneša sastāvs šobrīd ir atvaļinājumā.

Kā iepriekš uzsvēra AS “Cits medijs” valdes locekle Gundega Grīnberga, ”Ir” pilnībā noraida Sprūda prasību un tiesas lēmumu par aktīvu apķīlāšanu uzskata par nesamērīgu un demokrātiskā valstī nepieļaujamu uzbrukumu vārda brīvībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Vērojot procesus Latvijā likumdošanas laukā, rodas iespaids, ka padomietim Kalnmeijeram un viņa SABam ir lielāka vara nekā demokratiski ievēlētiem tautas parstāvjiem.

  2. Jā,Putina stabulē pūtējiem taču jāseko sava kunga paraugam. Krievijā vārda brīvība arvien vairāk tuvojas PSRS standartiem. “IR’ bija vienīgais ā patiesi neatkarīgais preses izdevums Latvijā šobrīd. Nu vajag arī to nožņaugt!

  3. Apdraudeta briviba Atbildēt

    Kad Latvijas tiesa apdraud varda brivibu Latvija tad japrasa, kadu brivibas variantu parstav tiesa Latvija?

  4. kaut kā nepārliecina tiesneses skaidrojums…

  5. Morāle – ar pliku dibenu nevar “šefot”. Nevari pavilkt profesionālu mediju, varbūt dari ko citu vai vnk atpūties.

  6. Kam nepatīk neatkarīgi latviešu mēdiji ?

Draugiem Facebook Twitter Google+