Pasaulē
Eiropa

Žurnālisti piespiež EP ierobežot tēriņus1

EPA/LETA

2. jūnijā “LA” tika publicēts raksts “Spoku biroji par 40 miljoniem eiro“, kurā atklāts, ka no Eiropas Savienības budžeta tiek izmaksāti 40 miljoni eiro gadā Eiroparlamenta (EP) deputātu biroju uzturēšanai viņu mītnes zemēs.  48 žurnālistu, kas pārstāv visas 28 ES dalībvalstis, veiktajā pētījumā secināts, ka šī nauda ir izlietota nelietderīgi.

Pētījumā atklāti vismaz 42 gadījumi, kad eirodeputāti maksā nomu kādai no pašmāju politiskajām partijām vai pat izdara iemaksu savā personīgajā rēķinā. 249 gadījumos eirodeputāti teica, ka viņiem nav biroju, vai atteicās nosaukt to adresi, un to atrašanās vietu neizdevās noteikt. Tā kā Eiroparlaments neveic šo izdevumu izmantošanas kontroli, nav dokumentu, kas apliecinātu to izlietojumu.

Eiropas Parlamenta Preses dienests Briselē uz to atsūtījis “LA” atbildi, ka “EP ir ceļā uz skaidrākiem noteikumiem”. Eiropas Parlamenta deputāti saņem vairākas piemaksas, lai segtu parlamentārieša pienākumu radītās izmaksas. Viens no šādiem maksājumiem ir piemaksa par vispārējiem izdevumiem (General Expenditure Allowance, GEA), skaidro EP preses dienests. Šī vienotas likmes piemaksa ir paredzēta galvenokārt izdevumu segšanai deputātu pārstāvētajos vēlēšanu apgabalos (Latvijā). Piemaksa sedz, piemēram, deputātu biroju nomas un uzturēšanas izmaksas, tālruņa sakaru un pasta izdevumus, reprezentācijas izdevumus, datortehnikas iegādi un uzturēšanu, konferenču un izstāžu rīkošanu.

Eiropas Parlaments šo izdevumu kompensēšanai noteicis vienotas likmes piemaksu, lai tā garantētu deputātu neatkarību (Deputātu nolikuma 2. pants). Tas esot ekonomiski lietderīgāk nekā vismaz 50 jaunu darba vietu radīšana Eiropas Parlamentā, lai izskatītu visus 751 deputāta iesniegtos rēķinus.

EP priekšsēdētājs Antonio Tajāni: “15. maijā pēc mana pieprasījuma EP ģenerālsekretārs iepazīstināja prezidiju ar reformas projektu. Tās mērķis ir pārskatīt pieļaujamo izdevumu sarakstu un stiprināt jau spēkā esošos noteikumus un labo praksi. Lai sniegtu skaidrojumu deputātiem, dokumentā iekļauts arī saraksts ar izdevumiem, ko nevar segt no GEA līdzekļiem. Lai stiprinātu finanšu kontroli, reformas projekts turklāt paredz iespēju veikt izdevumu auditu, tos apstiprinot un publiskojot. Tā deputātiem tiks sniegts atbalsts pareizai noteikumu piemērošanai. Līdzīgi projektā iekļauts arī priekšlikums GEA vajadzībām atvērt tikai tam paredzētu bankas kontu.”

Saistītie raksti

EP priekšsēdētājs šonedēļ izveidojis darba grupu deputātu izdevumu pārbaudei. Savs ziņojums tai jāiesniedz vien gada beigās kopā ar ieteikumiem, ko vajadzētu mainīt nākamajā Eiropas Parlamenta sasaukumā.

EP prezidijs ir noteicis, ka visas piemaksas “paredzētas tikai aktivitātēm, kas saistītas ar deputāta mandāta īstenošanu, un nevar tikt izmantotas personīgu izmaksu segšanai vai politisku grantu vai ziedojumu maksājumiem.” EP deputāti var atmaksāt neiztērētos līdzekļus, pārskaitot tos uz parlamenta kontu. Tāpat viņi var lūgt samazināt piemaksu vēl pirms tās piešķiršanas. Deputāti var arī lūgt padomu parlamenta dienestiem, lai noskaidrotu konkrētu izmaksu atbilstību GEA noteikumiem.

LA.lv