×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
3. septembris, 2013
Drukāt

Zvārdē aizsardzības vajadzībām labprātīgi atsavināti 540 hektāri zemes

LETALETA

Saldus novada Zvārdes pagastā, kur kādreiz atradās PSRS aviācijas mērķpoligons, turpinās labprātīgā zemes atsavināšana Aizsardzības ministrijas (AM) vajadzībām. Nekustamā īpašuma tirgotājs “Latio” kā AS “Latvijas valsts meži” pilnvarotais pārstāvis līdz šim uzpircis aptuveni 540 hektārus Zvārdes zemes, informēja Zvārdes pagasta pārvaldes vadītājs Imants Džulis.

 

Esot arī citi darījumi, kas vēl pašlaik ir sagatavošanas stadijā. “Latio” veic sarunas ar zemes īpašniekiem un piedāvā summas, kas ir lielākas nekā tirgus cenas. Pēc pagasta pārvaldnieka rīcībā esošās informācijas, piedāvātās cenas ir no 600 līdz 2000 vai nedaudz vairāk latiem par hektāru. Atsevišķi zemes īpašnieki arī kaulējoties un prasot lielāku cenu. Starp tiem, kuri jau piekrituši labprātīgai zemes atsavināšanai, vairums esot juridisku personu. Vietējie iedzīvotāji pagaidām neesot zemi pārdevuši.

Džuļa rīcībā neesot informācijas, cik daudz zemes plānots atsavināt, – esot dzirdēts gan par 5000, gan 10 000 hektāru. “Latvijas Valsts mežiem” arī līdz šim Zvārdes pagastā piederējusi zeme – iespējams, AM vajadzībām pietiktu arī ar šīm teritorijām, kā arī tām, kas pārdotas brīvprātīgajā atsavināšanā, pieļāva Džulis. Pagasta pārvaldnieka rīcībā ir informācija, – ja iedzīvotāji atsakās pārdot zemi, viņi vairs otrreiz netiekot traucēti.

Jau ziņots, ka kādreizējais PSRS aviācijas mērķpoligons Zvārdē teorētiski varētu kļūt par vietu sauszemes operācijām. Pagājušā gada rudenī Aizsardzības ministrija, ņemot vērā Zvārdes zemē atrodamo sprāgstvielu daudzumu, finansēja brīdinājuma zīmju izvietošanu – “Teritorijā atrodas sprādzienbīstami priekšmeti. Apdraud dzīvību”.

Padomju armija aviācijas mērķpoligona vajadzībām izmantoja ap 26 000 hektāru zemes, bet tagad par bīstamiem tiekot uzskatīti aptuveni 10 000 hektāru – aktīvās bombardēšanas zona.

Aizsardzības ministrijas (AM) Militāri publisko attiecību departamenta direktors Airis Rikveilis aģentūrai LETA iepriekš teica, ka Aizsardzības ministrijai nav nekādu plānu, lai Zvārdi pārvērstu par NATO poligonu. Ņemot vērā, ka teritorija ir piesārņota ar padomju munīciju, Nacionālie bruņotie spēki to vēlas tikai attīrīt, paralēli šādi uzlabojot munīcijas neitralizētāju zināšanas un pieredzi.

Attīrīšana arī nepieciešama, lai novērstu munīcijas izvazāšanu un nelaimes gadījumus, kurus var sagādāt teritorijā brīvi piekļūstošie interesenti.

Rikveilis gan nenoliedza, ka šādās attīrīšanas operācijās plānots iesaistīt partnervalstu karavīrus, kuriem būs iespēja pārbaudīt savas iemaņas tieši padomju laika munīcijas neitralizēšanā, jo viņu valstīs šāda ražojuma munīcijas vienkārši nav, skaidroja Rikveilis. Plānots, ka pirmās šāda veida mācības notiks jau šogad, iespējams, vasaras beigās, un par to drošību tiks gādāts visaugstākajā līmenī.

“Lai Zvārdes poligonu pilnībā attīrītu no padomju laiku munīcijas, būs nepieciešami vairāki desmiti gadu. Kas notiks tālāk ar attīrīto zemi, acīmredzot pēc tam būs jālemj tā laika valdībai un pašvaldībai. Šobrīd nav pamata visādām sazvērestības teritorijām par teritorijas tālāku izmantošanu,” piebilda Rikveilis.

Ņemot vērā šīs teritorijas bīstamību, lai samazinātu potenciālo nelaimes gadījumu riskus, pagājušā gadā aizsardzības ministrija nolēmusi nopietni pieķerties šīs problēmas risināšanai. Kā optimālākais variants atzīta poligona zemju uzpirkšana sadarbībā ar AS “Latvijas Valsts meži”, kuriem šādiem mērķiem ir speciāla programma, norādīja Rikveilis.

Pirmkārt, šāds variants atzīts par labāko, jo aptuveni puse no poligona teritorijas jau šobrīd ir valsts īpašums, līdz ar to atlikušās zemes iegāde veidotu vienotu valstij piederošu īpašumu un būtu vieglāk organizēt visas teritorijas attīrīšanu, jo pašlaik likums karavīriem aizliedz bez privātīpašnieka piekrišanas attīrīt viņa īpašumu no spridzekļiem.

Otrkārt, šobrīd, ja munīcija tiek uzieta privātā teritorijā, pastāv risks, ka tā jāuzspridzina atrašanas vietā, līdz ar to neizbēgami sabojājot zemi un radot zaudējumus.

Ministrija gan izpētījusi, ka lielākajā daļā privātīpašnieku zemju poligona teritorijā aktīva saimnieciskā darbība nenotiek. Ja īpašnieki nepiekritīs pārdot valstij zemi, tos neviens prom nedzīšot, jo tāds nav Aizsardzības ministrijas nolūks, uzsvēra Rikveilis.

Rikveilis atgādināja, ka Zvārde nav vienīgā vieta Latvijā, kur plašā teritorijā brīvi pieejama munīcija. Joprojām ar nesprāgušiem lādiņiem ir piesārņota bijusī Cekules munīcijas noliktavas teritorija Stopiņu novadā, un arī šeit karavīri regulāri piedalās attīrīšanas darbos.

Jau ziņots, – lai brīdinātu iedzīvotājus par apdraudējumu ar sprādzienbīstamajiem priekšmetiem piesārņotākajās Latvijas teritorijās, pēc Aizsardzības ministrijas iniciatīvas PSRS aviācijas mērķpoligona Zvārdes pagastā un bijušās Cekules munīciju noliktavas teritorijā, pagājušā gada oktobrī tika izvietoti informatīvie stendi un brīdinājuma zīmes.

Informatīvajos stendos ir norādes par teritorijās atrodamajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem un informācija, kā rīkoties šādu priekšmetu atrašanas gadījumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+