×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
10. marts, 2014
Drukāt

Zvārdē karabāzes nebūs. Vismaz pagaidām

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Pagājušā piektdiena Zvārdē bija īpaša. Pirmoreiz šo vietu tā sauktā Zvārdes poligona jautājumā apmeklēja aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. Ar viņu kopā bija atbraucis arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

R. Vējonis lika roku uz sirds un apgalvoja, ka viņam kā aizsardzības ministram Zvārdē neesot nekādu citu plānu kā tikai zemes attīrīšana no nesprāgušas munīcijas, bet ­
J. Dūklavs solīja: “ja zvārdenieki nevēlas, ka AS “Latvijas valsts mežu” (“LVM”) uzdevumā pie viņiem staigā mežu uzpircēji, tad viņš runās ar uzņēmuma vadību, lai uz Zvārdi nevienu uzpircēju vairs nesūta.

Zvārdes pagastmājā uz tikšanos ar ministriem, kas formāli bija biedrības “Vienoti Zvārdei” sapulce, ieradās apmēram simts cilvēku. Tik daudz ļaužu Zvārdes pagastā, kur dzīvo mazāk par 400 cilvēkiem, pulcējot reti kas.

Pagasta pārvaldnieks Imants Džulis īsumā atgādināja, kā radusies Zvārdes poligona problēma. 2012. gadā, laimīgi nodzīvojuši brīvā Latvijā divdesmit gadu, zvārdenieki pēkšņi uzzinājuši, ka dzīvojot bīstamākajā vietā Latvijā, kur nav droši vairs uzturēties, bet, ja nokāpj no ceļa, varot pat uzsprāgt… Lai gan valsts solījusi zemi tikai atmīnēt, mājieni, neskaidrās amatpersonu atbildes un pat neslēptie draudi vajadzības gadījumā zemi atpirkt piespiedu kārtā zvārdeniekiem likuši domāt, ka bijušā padomju poligona vietā militāristiem aiz ādas ir iekārtot kaut ko savu.

Tad kājās cēlās R. Vējonis un teica, ka negribot runāt par iepriekšējā aizsardzības ministra Pabrika darbību, jo tie nebūtu labi vārdi, tostarp par komunikāciju ar zvārdeniekiem. Viņš gan esot atbraucis, lai uzzinātu cilvēku viedokli un pateiktu savējo. Zvārde līdz ar Cekules ciemu un Irbes jūras šaurumu esot viena no nesprāgušu munīciju piesārņotākajām vietām Latvijā, kas par valsts naudu jāattīra. Tā kā likums neļauj ieguldīt valsts vai pašvaldības naudu privātā īpašumā, nekas cits neatliekot kā likt valsts uzņēmumam zemi uzpirkt un armijniekiem rosīties. Vēl armijniekiem, tajā skaitā ārzemju, esot treniņu interese Zvārdē, jo līdzīgi padomju laika lādiņi esot arī Afganistānā un Irākā, kur Rietumu karavīri nodarbojas ar atmīnēšanu. Šogad gan atmīnēšanas mācības Zvārdē neesot plānotas. Interese esot zviedriem: ja viņi sameklēs finansējumu, tad atbraukšot. Tas, ka uz Zvārdi plāno pārcelt Ādažu militāro poligonu, gan esot muļķības.

“Pilnīgi piekrītu pašvaldībai un zemju īpašniekiem, ka jāzina valsts ieceres, lai plānotu attīstību, taču man kā aizsardzības ministram nekādu citu plānu kā zemes attīrīšana nav. Ja valstij kaut kad nākotnē par Zvārdi aizsardzības vai citu iemeslu dēļ interese radīsies, es personiski pie jums braukšu un runāšu,” sacīja aizsardzības ministrs. Ūjināšana zālē gan norādīja, ka ministram zvārdenieki tomēr līdz galam netic.

Zvārdenieki teica, ka zemes atmīnēšanu nevar uzskatīt par ieguldījumu, jo ne jau privātie īpašnieki ir vainīgi, ka zeme piedraņķēta, tāpēc aizsardzības ministrs varētu virzīt izmaiņas likumdošanā. Vējonis atbildēja, ka Finanšu ministrija šādām izmaiņām nekad nepiekritīšot.

“Par Zvārdi zinu ļoti daudz, bet ne es, ne aizsardzības ministrs nevaram atbildēt par to, ko nezinām. R. Vējonis nav liels NATO priekšnieks, viņš ir Latvijas aizsardzības ministrs, bet, ja NATO kaut ko Zvārdē iecerēs, viņš, domāju, Latvijā būs pirmais, kas to uzzinās,” sacīja zemkopības ministrs 
J. Dūklavs. Viņš atgādināja, ka “LVM” bez spaidiem un maldiem meža zemi uzpērk kopš 2004. gada un ne tikai, lai to atmīnētu, un ne tikai Zvārdē. Mežs esot stratēģiska valsts lieta un tikšot uzpirkts arī turpmāk.

“Neviens nevar Zvārdē neko atpirkt ar varu. Tas ir iespējams tikai ar Saeimas balsojumu, kas ir ļoti sarežģīti, un pagaidām nekas par to neliecina. Pirms braukšanas uz šejieni runāju ar “LVM” prezidentu Robertu Strīpnieku, un viņš teica: “Ja zvārdenieki negrib, ka uzpērk viņu zemi, tad likšu, lai vispār neko vairs nepērk!” (Zālē skaļi aplausi un atbalsta saucieni.) “Labi – nodošu Strīpniekam jūsu aplausus,” nosolīja zemkopības ministrs.

Vēl zvārdenieki zemkopības ministram prasīja, kāpēc Strīpnieks zemes neuzpērkot pats, bet nolīdzis nekustamo īpašumu kompāniju “Latio”, kas darbojoties ne sevišķi ētiski, pat draudot? “Ja kāds draud, tad ziņojiet man – tikšu ar to galā. “LVM” ir tāda prakse nolīgt privātas kompānijas, jo pašam uzņēmumam nav speciālas brigādes, kas braukā apkārt, uzpērkot zemi.”

Sabiedrībā izskanējis viedoklis, ka sakarā ar notikumiem Ukrainā Latvijā vajadzētu izveidot speciālu NATO bāzi. “Ja valdība par to lems, tad arī tāda bāze būs: vienalga, kurā vietā, Zvārdē vai kur citur. Un es braukšu un runāšu ar cilvēkiem,” atkārtoja R. Vējonis.

“Mīļie cilvēki! Neprasiet no ministriem, lai 10, 20, 50 gadus uz priekšu nekas nemainās. Re, Ukrainas notikumu dēļ Lietuvā NATO iznīcinātāju skaits pieauga no četriem līdz desmit. Kas to vēl nesen varēja zināt?” teica 
J. Dūklavs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+