×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
5. marts, 2012
Drukāt

Zvērādu ģērēšana (3)

lynx_coat

Kur Latvijā ģērē lūšu un citu meža dzīvnieku ādas?
 Miervaldis Vītols Burtnieku pagastā

 

Biežāk izmantotie ādu saglabāšanas veidi līdz to apstrādei ir izžāvēšana vai sasālīšana. Žāvējot svarīgi, lai āda būtu nostiepta un nokasīti visi tauki, jo tie veicina bojāšanos. Sasālot nedrīkst uzbērt par daudz – tad sāls piesaista mitrumu un āda kļūst slapja, tek. Ja kāds laukums paliek nesālīts, arī var sākties bojāšanās. Vēl var ādu tūlīt pēc nodīrāšanas ievietot gaisa necaurlaidīgā maisā un strauji sasaldēt -20 °C temperatūrā.

Šie padomi der tikai tad, ja ādu vēlas izmantot, piemēram, trofeju paklājiņam vai arī pārdot uzpircējam. Ja paredzēts izgatavot izbāzni, visdrošāk veselu dzīvnieku pēc iespējas ātrāk nogādāt taksidermistam. Lai nebūtu jāmokās ar ausu skrimšļiem vai ķepām, ieteicams speciālistam vēl piemaksāt pārdesmit latu par profesionālu nodīrāšanu.

Ģērēšanu izbāzeņu un medību trofeju paklāju izgatavošanai veic SIA “Latvijas Safari klubs”. Cena, piemēram, lūša izbāzenim ir, sākot no Ls 450, lūša paklājam – 250 latu (paklājs no ģērētas ādas atšķiras ar to, ka tam ir izbāzta galva ar acīm, muti, zobiem, mēli).

Ja paredzēts šūt kažoku, ādas var nodot z/s “Vanagi” (Baldones novadā), kur lūša ādas ģērēšanas izmaksas ir Ls 15, lapsas – Ls 4, bebra – Ls 6, vilka – 15 lati. SIA “Ervīna” (Rīgā, Ādmiņu ielā 4) lapsu ādas ģērē par Ls 10, bebru – par 7 – 10 latiem (lūšu un vilku ādas tur neģērē).

Vairums mednieku uzskata, ka Latvijā pašlaik nav labu ādas apstrādes speciālistu, tādēļ savas trofejas ģērē uzņēmumā “Kailiu Mitas” (Lietuva). Tur šuj arī kažokus, klienti var braukt un ādas uzticēt apģērbu darināšanai. Pēc mednieku atsaucēm, šis uzņēmums pakalpojumus veic par pieņemamām cenām, arī kvalitāte esot ļoti laba.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Nesen nodevu Baldonē apstrādē bebrādas, atpakaļ nesaņēmu savas ādas, bet uz pusi mazākas, sagraizītas skrandas. Kopumā zaudēju gan ādas, gan naudu. Neiesaku tur doties, jo tur ir konkrēts krāpnieku kantoris.

    • Tagad tur džeki ir iegadajušies jaunas tehnikas un ādas ir vienkārši perfektas. Viens brīdis tur viņiem bija kā. Tagad tur visu ir pārņēmuši abi dēli, ir iegadajušies visas tehnikas no Valtera, kas stradaja Daugmalē! Iesaku tagad visiem turp vest savas trofejas..

  2. pa cik perkat lusa adas ir nomediti sodien divi lusi lusa mamma ar kekenu

Draugiem Facebook Twitter Google+