×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
19. jūnijs, 2014
Drukāt

Zvērestu nodod Spānijas jaunais karalis Felipe VI

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Svinīgā ceremonijā Spānijas parlamentā ceturtdien zvērestu nodevis Spānijas jaunais karalis Felipe VI, solot ievērot konstitūciju.

“Es zvēru uzticīgi pildīt savus pienākumus, saglabāt un nodrošināt konstitūcijas un likumu saglabāšanu, kā arī ievērot pilsoņu un reģionu tiesības,” solīja 46 gadus vecais karalis.

Viņš arī veltīja atzinīgus vārdus savam tēvam, līdzšinējam karalim Huanam Karlosam par Spānijas vienošanu pēc pilsoņu kara un Franko diktatūras beigām.

Huans Karloss šā mēneša sākumā paziņoja par atteikšanos no troņa.

Sabiedrība karaļa lēmumu atteikties no troņa kopumā uztvērusi pozitīvi, bet izskanējuši arī aicinājumi sarīkot referendumu par monarhijas nomaiņu ar republiku un notikuši protesti.

Lai Huans Karloss varētu oficiāli atteikties no troņa, bija jāizstrādā un jāpieņem jauns likums.

Spānijas konstitūcija ļauj karalim atteikties no troņa, norādot uz speciālu šādam gadījumam paredzētu likumu.

Monarhija Spānijā tika atjaunota 1975.gada 22.novembrī, divas dienas pēc diktatora Franko nāves.

Huanam Karlosam tiek piedēvēti lieli nopelni pārejas nodrošināšanā uz demokrātiju pēc Franko nāves, tomēr pēdējo divu gadu laikā monarhijas popularitāte ir ievērojami kritusies.

To smagi iedragāja korupcijas skandāls, kurā iesaistīta Spānijas princese Kristīne, un karaļa dārgais medību ceļojumus uz Āfriku 2012.gadā, kad Spānijā valdīja dziļa ekonomiskā krīze.

Pētījumu centra “Metroscopia” laikrakstā “El Pais” publiskotā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka vairums spāņu – 62% – vēlētos referendumu par monarhijas nākotni.

Ja referendums tiktu organizēts, gandrīz 49% aptaujāto balsotu par monarhijas saglabāšanu un princi Felipi karaļa tronī.

Savukārt laikraksta “El Mundo” publiskotā aptauja liecina, ka kopš karaļa Huana Karlosa paziņojuma par atteikšanos no troņa sabiedrības atbalsts monarhijai ir audzis un gandrīz 56% aptaujāto vēlas, lai Spānijā saglabājas monarhija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+