Latvijā
Politika

Zviedri apjukuši par sava premjera brāļošanos ar “Saskaņu”22

Stefans Lēvens. Reuters/LETA

Zviedrijas premjerministra un Sociāldemokrātu partijas priekšsēdētāja Stefana Lēvena apsveikuma runa partijas “Saskaņa” kongresā izsaukusi komentārus viņa dzimtenē.

Maija beigās, ziņojot no “Saskaņas” kongresa, LA.lv jau pievērsa uzmanību netipiski garajai sadaļai “viesu video apsveikumi”. Tajā tika pārraidīti iepriekš ierakstīti sveicieni un uzmundrinājumi no dažādu Eiropas valstu sociāldemokrātiem. Šos kadrus “Saskaņa” izmanto arī savās reklāmās sociālajos tīklos.

Ar ārzemju draugiem un dalību starptautiskās organizācijās lepojas arī citas partijas, jo tas ceļ organizācijas autoritāti. Taču “Saskaņai” šāds uzsvars ir īpaši būtisks, jo tādējādi partija cenšas mazināt tai piedēvēto “Maskavas rokas” tēlu.

Tomēr apsveicēju dzimtenē šādu brāļošanās ar “saskaņiešiem” vērtē atšķirīgi. Tā piemēram, zviedriem nav palikusi nepamanīta “Saskaņas” reklāma, kurā vairāku Eiropas valstu sociāldemokrātisko partiju pārstāvji pauž atbalstu tieši “Saskaņai” un pauž cerību, ka “Saskaņa” būs nākamajā Latvijas valdībā. Viens no šiem līderiem ir Zviedrijas Sociāldemokrātu partijas priekšsēdētājs un Zviedrijas premjerministrs Stefans Lēvens, kurš “saskaņiešu” veidotajā videoklipā sarokojas ar Nilu Ušakovu, atzinīgi novērtē savas partijas sadarbību ar “Saskaņu” un vēl tai sekmes vēlēšanās.

Politiskajās norisēs ieinteresēti ļaudis Zviedrijā ir informēti arī par Latvijas politisko fonu. Līdz ar to Stefana Lēvena paustais atbalsts “Saskaņai” kaimiņvalstī uztverts negatīvi. Atsevišķos zviedru izdevumos izcelta premjera divkosība, citējot viņa iepriekšējos izteikumus, kad premjers brīdinājis par Krievijas iejaukšanos iekšlietās un ieteicis Vladimiram Putinam turēties no Zviedrijas pa gabalu.

Zviedru medijos atgādināta “Saskaņas” sadarbība ar Putina partiju “Vienotā Krievija”, kā arī aprakstījuši vairākus korupcijas skandālus, kuros “Saskaņa” bijusi iesaistīta. Viņi arī informējuši, ka “Saskaņas” elektorāts ir pamatā padomju gados iebraukušie etniskie krievi, un aprakstījuši situāciju Latvijas parlamentā, kur “Saskaņa” līdz šim vienmēr bijusi opozīcijā tieši Kremļa marionešu reputācijas dēļ, piebilstot, ka latviešu vēlētāju vidū kādas partijas sadarbība ar “Saskaņu” būtu ārkārtīgi nepopulāra, tāpēc neviena no latviešu partijām līdz šim nav uzņēmusies šādu risku.

“Partiju vada kādreizējais žurnālists Nils Ušakovs, un tā sauc sevi par sociāldemokrātisku, bet partijā ir daudz komunistu no padomju laikiem,” minēts atsevišķos zviedru medijos. Izcelta no “Saskaņas” ievēlētā bijušā eiroparlamentārieša Alfrēda Rubika loma, informējot par viņa pret Latvijas neatkarību vērstajām aktivitātēm, kuru dēļ Rubiks pat izcietis cietumsodu.

Tāpat arī atzīmēta tradicionālo vērtību jautājumos īpaši liberālajā Eiropas sociāldemokrātu aliansē ietilpstošās “Saskaņas” sēdēšana uz diviem krēsliem, piemēram, “praida jautājumā”, jo Latvijas vēlētājiem “Saskaņa” paudusi pret to noraidošu attieksmi.

Saistītie raksti

Lūgts arī komentārs Zviedrijas Sociāldemokrātu partijas preses pārstāvjiem par atbalstu prokremliskai Latvijas politiskajai partijai. Vēstīts, ka partijas birojā izcēlies apjukums un satraukums, solot sniegt atbildi tuvākajā laikā. Pēc vairākām stundām partijas preses sekretārs Fredriks Persons atsūtījis e-pastu ar atteikumu sniegt par šo jautājumu jebkādus komentārus.

Arī “LA” sazinājusies ar vairāku sveicēju pārstāvētajām partijām lūdzot viņu komentāru.

Bez Zviedrijas premjera “Saskaņas” sveicēju vidū bija arī Eiropas Sociālistu  partijas prezidents Sergejs Staniševs, Eiropas Komisijas viceprezidents Marošs Šefčovičs, Vācijas Sociāldemokrātiskās partijas priekšsēdētāja Andrea Nālesa, Austrijas Sociāldemokrātu partijas priekšsēdētājs Kristians Kerns, Lietuvas Sociāldemokrātu partijas priekšsēdētājs Gintauts Palucks, Igaunijas Sociāldemokrātu partijas Starptautisko lietu sekretārs Madis Rodlas un Milānas mērs Džuzepe Sala.

Kā tas atspoguļots zviedru medijos, redzams šeit:

https://www.nyatider.nu/lofven-varnar-for-putin-stodjer-ryssvanligt-parti-i-lettland/

https://www.svegot.se/2018/06/12/stefan-lofven-avslojad-stoder-putinvanligt-parti-i-lettland/

LA.lv