×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
20. novembris, 2015
Drukāt

Islāmistu kaujinieku grupējums uzskata Zviedriju par likumīgu mērķi (5)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Zviedrijas drošības dienesta SAPO direktors Anderss Tornbergs paziņojis, ka radikālais islāmisms ir lielākais drauds Zviedrijai.

Pirmo reizi Zviedrijas vēsturē terorisma apdraudējums novērtēts kā augsts, kad vakar drošības dienesta SAPO vadītājs paziņoja, ka valstī tiek meklēts aizdomās turēts terorists.

Terorisma draudu līmenis novērtēts kā augsts jeb ceturtās pakāpes apdraudējums. Vēl nopietnāks ir tikai piektās pakāpes apdraudējums, kas ir ļoti augsts. Pēc drošības dienesta vērtējuma, tas nozīmē, ka “pastāv augsta varbūtība kādām personām izplānot un veikt uzbrukumus”, ziņo tīmekļa vietne “thelocal.se”. SAPO direktors Anderss Tornbergs trešdien sasauktā preses konferencē Stokholmā paziņoja, ka viena persona tiek turēta aizdomās par teroraktu plānošanu Zviedrijā un tiek meklēta. Iekšlietu ministrs Anderss Igemans vēlāk paziņoja, ka varas iestādes pārbauda ziņojumus, ka aizdomās turētais varētu atrasties Zviedrijā. Igemans teica, ka priekšlikumi par drošības pastiprināšanu valstī tiks iesniegti izskatīšanai parlamentā vēl šogad, tajā skaitā apgrūtinot iekļūšanu Zviedrijā cilvēkiem ar viltotām pasēm. Viņš pauda cerību, ka parlamentā pārstāvētajām partijām izdosies vienoties un vairāku drošības pasākumu apstiprināšana varētu tikt paātrināta. Raksturojot terorisma apdraudējuma līmeņa maiņu, iekšlietu ministrs atzina: “Tas, protams, ir nopietns. Tā ir pirmā reize, kad apdraudējums tiek pacelts ceturtajā līmenī.”

SAPO direktors Tornbergs atteicies sniegt plašāku informāciju par aizdomās turēto personu, tajā skaitā viņa nacionalitāti vai vecumu. Zviedru mediji ziņo, ka aizdomās turētais ir irākietis, kurš cīnījies Sīrijā. “Šobrīd ir izvērstas aktīvas operatīvās darbības un mēs analizējam iegūto informāciju,” teica drošības dienesta vadītājs, uzsverot, ka “radikālais islāmisms ir lielākais drauds Zviedrijai”. Tornbergs piebilda, ka savāktie pierādījumi par varbūtējo apdraudējumu Zviedrijai nav tieši saistīti ar teroraktiem pirms nedēļas Parīzē. Drošības dienesta vadītājs atzina, ka “pastāv risks, ka pagājušās nedēļas notikumi Parīzē varētu pamudināt kādas personas veikt līdzīgas darbības”.

“Islāmistu kaujinieku grupējums uzskata Zviedriju par likumīgu mērķi,” paziņojis Zviedrijas Nacionālā terorisma draudu izvērtējuma centra vadītājs Matss Sandbergs. “Mēs neesam prioritārs mērķis, bet likumīgs džihādistu ieskatā.” Viņaprāt, Zviedrijā ir “kāds cilvēku skaits”, ko var uzskatīt par spējīgiem un ar nodomu veikt teroraktus valstī. Varas iestādes cenšas apzināt, kāda ir varbūtība viņiem īstenot savus plānus.

Zviedrija pieņēmusi lēmumu par terorisma draudu līmeņa celšanu pēc tam, kad līdzīgi lēmumi pieņemti vairākās citās Eiropas valstīs, tajā skaitā Itālijā, Beļģijā un Dānijā. Pēc teroraktiem Parīzē, kur gāja bojā 129 cilvēki, Francijā ieviests ārkārtas stāvoklis uz trim mēnešiem.

Zviedrijas varas iestādes paziņojušas, ka valsts iedzīvotājiem nav jāmaina ierastie paradumi un uzvedība pēc jaunā drošības apdraudējuma līmeņa izziņošanas. Zviedrijas nacionālā koordinatore demokrātijas aizsardzībai no vardarbīgā ekstrēmisma Mona Salina pauda bažas, ka vardarbīgi uzbrukumi Zviedrijā patiešām varētu notikt. Viņa sacīja, ka jādara vairāk, lai to nepieļautu, jo pagaidām likumi nav pietiekami stingri, un Zviedrijas sabiedrībā ir daļa, kas neuzskata, ka džihādisms ir problēma.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Tā notiek ar lielo humānismu , uzņemot bēgļus.

  2. kādēļ nav apdraudējuma, teiksim, Albānijai

  3. apnaglojušies līdz bezpirdjelam tie musļaku nahvos†ņiki!

  4. paši pieņem un paši cīnās ? Sviests !
    Apdraud tāpēc, ka ir ko laupīt.
    Kā Krievijā 1917.gadā – grab’ nagrablennoje !

Draugiem Facebook Twitter Google+