Pasaulē
Eiropa

Zviedrijā pārkārto valdības ministrus 1

Foto – AFP/LETA

Zviedrijas premjerministrs Stēfans Levēns (attēlā) paziņojis, ka Zviedrijas Transporta aģentūras datu noplūdes skandāla dēļ no valdības būs jāaiziet diviem ministriem.

Atlūgumus pēc paša vēlēšanās iesniegs iekšlietu ministrs Anderss Igemans, kurš zinājis par datu noplūdi, bet nav informējis par to premjeru, kā arī infrastruktūras ministre Anna Johansone. Neuzticības izteikšanu kopumā trim ministriem trešdien rosināja labēji centrisko partiju opozīcijas bloks. Tomēr trešais – aizsardzības ministrs Pēters Hultkvists – paliks amatā. Sociāldemokrātu mazākumvaldības premjera Levēna lēmums “upurēt” divus ministrus ir reakcija uz šo pieprasījumu. Levēns gan arī kritizēja opozīciju, ka tā “pieprasījusi ministru galvas”, pirms darbu beigusi parlamentārās izmeklēšanas komisija. Slepenās informācijas noplūde ir saistīta ar Zviedrijas Transporta aģentūras datubāzu un IT operāciju nodošanu ārpakalpojumā 2015. gadā IBM apakšuzņēmējiem. Ārvalstu tehniķiem tas uz brīdi deva pieeju konfidenci-
ālai informācijai, kas skar arī Zviedrijas drošības struktūras un armiju. Lai arī nav zināms, vai tika nodarīts kāds kaitējums, tas bija viens no lielākajiem valdības datu noplūdes gadījumiem vairāku gadu desmitu laikā.

LA.lv