×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
13. janvāris, 2016
Drukāt

Zviedrijas mediji noklusē vardarbību (1)

ALEXANDER TILLHEDEN/WE ARE STHLM FOTOALEXANDER TILLHEDEN/WE ARE STHLM FOTO

Popmūzikas festivālā Stokholmas centrā seksuālie uzbrukumi notika turpat skatuves priekšā.

Zviedrijas mediji tikai šonedēļ ziņoja par jaunu vīriešu veiktiem seksuāliem uzbrukumiem sievietēm mūzikas festivālā Stokholmā 2014. un 2015. gadā, ko plašsaziņas līdzekļi bija noklusējuši par spīti policijas ziņojumiem par vardarbību. Policija sākusi izmeklēšanu. Zviedrijas premjerministrs raksturojis notikušo kā “divkāršu nodevību pret šīm jaunajām sievietēm”.

 

Pārprasts politkorektums

Popmūzikas festivālā Stokholmā 2015. gada augustā afgāņu un sīriešu imigrantu grupas veica seksuālus uzbrukumus desmitiem jaunu sieviešu, taču vadošā avīze “Dagens Nyheter” (“DN”) atteicās par to rakstīt pārprasta politkorektuma dēļ. “Man žēl, ka šī informācija netika laikus publiskota,” atzinusi “DN” žurnāliste Hanne Kellere, ar kuru sazinājās Stokholmas policijas psihologs, lai informētu par notikušo. Seksuālie uzbrukumi gadu mijā Ķelnē, kur migranti no Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu valstīm veica seksuālus uzbrukumus simtiem vācu sieviešu, ir izraisījuši šoku Eiropā. Līdzīga vardarbība ar lielu skaitu pāridarītāju un upuru notika pērn un aizpērn Zviedrijas galvaspilsētā, taču Zviedrijas plašsaziņas līdzekļi noklusēja incidentus. Tagad izdevums “Nyheter Idag” (“NI”) ir detalizēti aprakstījis, kā Zviedrijas lielākā avīze “DN” apzināti nepublicēja informāciju par masveida seksuālo vardarbību pret sievietēm koncertā Stokholmas centrā. “Pat tikai aizdomas, ka uzmācība tikusi uzskatīta kā grūti aprakstāma, vērtējama kā nodevība pret upuriem,” “NI” raksta šā gada janvārī gandrīz sešus mēnešus pēc notikumiem.

 

Koncerts izvēršas par murgu

2015. gada 15. augustā Zviedrijā pazīstamā sieviešu tiesību aktīviste un dziedātāja Zāra Larsone uzstājās popmūzikas festivālā Stokholmas centrā. Taču daudzām jaunām sievietēm koncerts vasaras naktī izvērtās par murgu, jaunu vīriešu grupām apgrābstot meitenes un cenšoties ielaist rokas zem svārkiem vai blūzēm. Seksuālie uzbrukumi notika turpat skatuves priekšā. Tikai vienā vakarā policijai un drošības sargiem nācās iejaukties, lai savaldītu aptuveni 90 jaunus vīriešus, “NI” pastāstīja Stokholmas policijas psihologs, kurš bija notikumu aculiecinieks. Pēc viņa vārdiem, viņš vairākkārt centies sazināties ar laikrakstu “Dagens Nyheter”, taču nav saņēmis atbildi. Tād policijas psihologs sazinājās ar “DN” žurnālisti Hanni Kelleri, nosūtot viņai e-pasta vēstuli 17. augustā, divas dienas pēc notikumiem. “Viņa ar interesi uzklausīja mani, līdz es pateicu, ka visi aizturētie vīrieši bija gados jauni patvēruma meklētāji no Afganistānas un Sīrijas,” viņš teica intervijā “Nyheter Idag”. Kellerei tika iedots tovakar dežurējušā policista tālruņa numurs, lai varētu precizēt notikumu gaitu. “NI” šā gada janvārī sazinājās ar policistu, ar kuru Kellere runāja pērn augustā. Policists bija gatavs pastāstīt “DN” žurnālistei par masveida seksuālajiem uzbrukumiem Stokholmā popmūzikas koncerta laikā. “Viņa pa tālruni teica, ka gribētu aprunāties ar mani, taču pēc dažām dienām vairs neatbildēja,” atceras likumsargs, kurš nostrādājis policijā vairāk nekā 20 gadu. “Es gribēju apliecināt “DN” žurnālistei Kellerei, ka seksuālie uzbrukumi popmūzikas koncertā bija nemitīgi un daudzskaitlīgi,” viņš teica “NI”.

 

Protesta vētra sociālajos tīklos

Gadu mijā Ķelnē un vairākās citās Vācijas pilsētās notika plaša mēroga seksuāli uzbrukumi vācu sievietēm, ko veica imigranti no Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu valstīm. Arī šī imigrantu pastrādātā vardarbība sākotnēji tika noklusēta, taču pēc dažām dienām sociālajos tīklos sacēlās protesta vētra, kas izraisījusi nopietnu politisku viļņošanos Vācijā un tagad arī Zviedrijā. Ķelnes policijas priekšnieks ir atlaists, un Vācijas kanclere Angela Merkele paziņojusi, ka imigranti, kas pastrādājuši kriminālnoziegumus, tiks izraidīti. Pēc skandāla Vācijā “DN” žurnāliste Kellere 7. janvārī centās sazināties ar Stokholmas policijas psihologu, kurš bija augusta notikumu aculiecinieks. “Es gribētu tikties ar jums atkal pēc notikumiem Ķelnē,” viņa raksta. No vēstules izriet, ka viņa uzzināja par seksuālajiem uzbrukumiem Stokholmā jau 17. augustā, taču tikai tagad, pēc skandāla Vācijā, ir gatava pievērst uzmanību notikušajam, raksta “NI”. Savu agrāko neieinteresētību Kellere centās attaisnot ar aizņemtību, taču kādā tālruņa sarunā ar policijas psihologu atzina, ka “Dagens Nyheter” Stokholmas ziņu redaktors pārņēmis šo informāciju savā pārraudzībā un uzskatījis to par “SD izdomājumiem” (SD vai “Zviedru demokrāti” ir populistiska labēja partija, kura prasa imigrācijas apturēšanu un kurai ir nelāga reputācija Zviedrijas medijos). “Viņa (Kellere) teica, ka “DN” redaktors lietojis apzīmējumu “SD izdomājumi” vai “SD viltojumi,” intervijā “DI” apgalvoja Stokholmas policijas psihologs.

 

“DN” turpina paust “neizpratni”

Šā gada 9. janvārī “DN” publicēja rakstu “Sieviešu tiesības svinēt droši nevar tikt upurētas”. Raksta autors Vīrups pauž neizpratni, kāpēc informācija par seksuālajiem uzbrukumiem, ko Stokholmas centrā pastrādāja imigranti, tika noklusēta, lai gan viņa kolēģe Kellere paskaidroja, ka “DN” Stokholmas ziņu redaktors šo stāstu atmeta kā “SD izdomājumus”. “Man nav zināms, kāpēc masveida seksuālie uzbrukumi Stokholmas centrā tika atstāti mediju ēnā, taču pat aizdomas, ka seksuālie uzbrukumi tika uzskatīti par neērtiem (aprakstīšanai), ir nodevība pret upuriem,” apgalvo Vīrups laikrakstā, kas centās noklusēt šo incidentu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Baltija tikai Baltiem Atbildēt

    Jāpiespiež Latvijas valdību ātri pārtraukt migrantu uzņemšanu pavisam citādi Latvijā arī var nokļūt šie ..

Draugiem Facebook Twitter Google+