Pasaulē
Eiropa

Zviedrijas parlaments atbalsta Levēnu premjera amatā0


Stēfans Levēns
Stēfans Levēns
Foto: Reuters/LETA

Zviedrijas parlaments piektdien sociāldemokrātu līderi un līdzšinējo premjeru Stēfanu Levēnu atkārtoti apstiprinājis valdības vadītāja amatā, izbeidzot pēc vēlēšanām četrus mēnešus ilgstošo jucekli, partijām nespējot vienoties par valdību.

Par Levēnu nobalsoja 153 deputāti, 115 balsoja pret viņu, bet 77 atturējās.

Apstiprināšanai premjera amatā kandidātam ir jāpanāk, ka parlamentā, kurā pavisam ir 349 vietas, pret viņu balso mazāk nekā puse jeb 175 deputātu.

Levēns atgriežas premjera krēslā sociāldemokrātu un “zaļo” mazākuma valdības vadībā, kuru atbalsta centristi un liberāļi. Četrām partijām kopā ir 167 vietas parlamentā un līdz vairākumam – 175 vietām – tām pietrūkst astoņas balsis.

Sagaidāms, ka Levēns savu jauno valdību un tās pilno programmu prezentēs pirmdien.

Iepriekšējā Lēvena mazākuma valdība, kuru veidoja sociāldemokrāti un “zaļie”, bija atkarīga no Kreisās partijas atbalsta, taču vienošanās ar centristiem un liberāļiem paredz ne tikai kreiso ekstrēmistu neiesaistīšanu valdībā, bet arī jebkādas to politiskās ietekmes nepieļaušanu, nobīdot tos malā, tāpat kā galēji labējos Zviedrijas demokrātus.

Līdzšinējā sociāldemokrātu un zaļo koalīcija pagājušajā piektdienā paziņoja, ka veidos mazākuma valdību, kurai atbalstu sniegt piekritušas Liberāļu un Centra partijas.

9.septembra parlamenta vēlēšanas noslēdzās ar abu lielo alianšu neizšķirtu – vairākumu neizdevās izcīnīt nedz Levēna sociāldemokrātu aliansei, nedz Ulfa Kristersona vadītajiem konservatīvajiem, kas ievērojami sarežģīja valdības veidošanu.

Ārpus blokiem ir labējo populistu partija Zviedrijas demokrāti, kam ir 62 no parlamenta 349 mandātiem.

Centra partija un liberāļi, kas ilgstoši bijuši Kristersona sabiedrotie četru partiju centriski labējā opozīcijas aliansē, atteicās piedalīties iespējamā Kristersona valdībā, kas būtu atkarīga no Zviedrijas demokrātu atbalsta.

LA.lv