×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
18. decembris, 2013
Drukāt

Zviedrijas salmu āzis apstrādāts ar pretaizdegšanās šķidrumu

Yule_goat_Gefle_Sweden_2009

Zviedrijas pilsētas Jēvles gadskārtējais rotājums – salmu āzis – šogad apstrādāts ar īpašu pretaizdegšanās šķidrumu, lai mēģinātu pasargāt to no vandaļu uzbrukumiem, vēsta “The Local”.

Tradicionāli par godu svētku sezonai uzslietais salmu āzis Jēvles centrālajā laukumā ticis dedzināts tik bieži, ka tas gandrīz kļuvis par Ziemassvētku rituālu.

Šogad salmu konstrukcija pirms uzstādīšanas piesūcināta ar pretaizdegšanās šķidrumu, cerot tādā veidā panākt, lai rotājums pārdzīvo svētku sezonu.

Šāda taktika iepriekš izmantota divas reizes – 2006. un 2007.gadā, un abas reizes salmu āzim izdevās sagaidīt Jauno gadu.

Jēvles tradicionālais Ziemassvētku rotājums – 13 metrus augstais salmu āzis – ik gadu cieš no vandaļu uzbrukumiem un bieži vien pašus Ziemassvētkus pat nepiedzīvo.

Salmu āzis pilsētā uz ziemeļiem no Stokholmas pirmo reizi uzstādīts 1966.gadā, un kopš tā laika tas ticis iznīcināts jau 34 reizes.

Ik gadu tiek liktas derības uz to, vai āzis pārdzīvos Ziemassvētkus, vai arī uz to, pēc cik ilga laika tas tiks nodedzināts.

Lai glābtu zviedru tradicionālo veiksmes simbolu, ir izmēģināti aizsardzības pasākumi ar dažādiem panākumiem, tostarp apklāšana ar ugunsdrošu materiālu, apsardzes izvietošana un uzraudzība ar videokamerām.

Tomēr vairums uzslieto salmu āžu ir nodedzināti, bieži dažu stundu laikā pēc uzstādīšanas pirmajā decembra nedēļā.

Pēdējo reizi āzis svētku sezonu veiksmīgi pārvarēja 2010./2011.gadu mijā, kaut arī to mēģināja nozagt ar helikoptera palīdzību.

Vainīgie notverti reti, taču 2001.gadā par vainīgu atzīts kāds 51 gadu vecs amerikāņu tūrists, kuram nācās pavadīt 18 dienas cietumā.

Salmu āzi var vērot tiešraidē internetā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+