Pasaulē
Eiropa

Zviedriju apdraud islāmistu iedvesmoti “vientuļie vilki” 16

Foto EPA/LETA

Radikālo islāmistu iedvesmoti “vientuļie vilki” rada lielākos terorisma draudus Zviedrijā, pausts drošības dienestu ziņojumā par šo gadu.

Ziņojumu trešdien publiskojis Zviedrijas drošības policijas izveidotais Nacionālais terorisma draudu novērtēšanas centrs (NCT).

Tajā par lielāko draudu Zviedrijai atzīti radikālās islāmistu ideoloģijas iedvesmoti terorakti. Ziņojumā kā galvenais drauds pieminēts džihādistu grupējums “Islāma valsts”, tomēr piebilsts, ka terorakti drīzāk būs šī grupējuma iedvesmoti, nevis tā aktīvi organizēti.

“Mēs kā lielāko risku redzam indivīdu, kurš ir iedvesmojies un, iespējams, radikalizējies gandrīz viens pats. Mūsuprāt, šis risks ir lielāks nekā liels koordinēts uzbrukums ar vairāku cilvēku piedalīšanos, kā, piemēram, Parīzē”, Zviedrijas sabiedriskajā radio trešdien paziņoja NCT vadītājs Matss Sandbergs.

Zviedrijas terorisma draudu līmenis paliks “trešā” jeb “paaugstināta” līmeņa robežās piecu līmeņu skalā, kur piektais līmenis līmenis nozīmē vislielākos draudus. Tas prognozēts, balstoties vardarbīgā islāmisma saiknēs ar Zviedriju, skaidroja Sandbergs.

Saistītie raksti

Drošības policija uzskata, ka 300 Zviedrijas pilsoņi pēdējo gadu laikā pievienojušies dažādiem grupējumiem Irākā un Sīrijā, lai arī pērn tādu gadījumu bijis mazāk nekā gados pirms tam.

Šādu aizbraukušo vidū ir arī tādi, kas spējīgi sarīkot uzbrukumus.

Sandbergs gan uzsvēra, ka vairumu teroraktu Eiropā pērn sarīkoja cilvēki, kas nav bijuši karadarbības zonās.

NCT uzskata, ka galēji labējo vai galēji kreiso grupējumu politiski motivēta terorisma draudi ir zemi, kas skalā tiek atzīmēti ar otro līmeni.

Tomēr ziņojumā piebilsts, ka abās grupās ir cilvēki, kas ir “spējīgi sarīkot vardarbību, ko varētu klasificēt kā teroraktus”.

Ziņojumā uzsvērts, ka nepastāv draudi, ka teroraktus varētu sarīkot dažādi separātistu grupējumi, piemēram, kurdu separātistu bruņotais grupējums “Kurdistānas strādnieku partija” (PKK), neskatoties uz saspīlēto situāciju Turcijā.

LA.lv