×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. janvāris, 2014
Drukāt

Vai Latvijā var iegādāties ābeļu šķirnes “Zviedru Rubīna” stādus? (2)

aboli

“Vai Latvijā ir iespējams iegādāties ābeļu šķirnes ‘Zviedru Rubīns’ stādus? Vai varat raksturot šo šķirni?” 
I. L.  Madonas novadā

Divdesmit no Zviedrijas atvestus t. s. Zviedru rubīna stādus pirms 14 gadiem savā dārzā iestādījis Kocēnu pagasta zemnieku saimniecības ”Jaunbrēmeles” saimnieks 
Guntis Putenis. Pirmajos ražas gados šķirne šķitusi perspektīva, taču pērn pirmoreiz pievīlusi. Lai gan augļu koki septiņas reizes apsmidzināti ar kalcija nitrātu, glabāšanas laikā augļus krietni bojājusi zemmizas korķplankumainība. Pārdošanai bojātie āboli nederēja, tāpēc no tiem nācās izspiest sulu. Saimnieks to raksturo kā agru ziemas šķirni (ienākas reizē ar ‘Auksi’) ar ļoti lieliem, skaistiem, sarkaniem, garšīgiem āboliem. Tiem ir stingrs, gaišs mīkstums. Līdz pavasarim glabāt nevar, jo tad augļi sāk strauji bojāties. Ja grib ieaudzēt dārzā šo ābeli, to var pavairot pašu spēkiem: potēšanai izmanto zema auguma potcelmu P60, potzarus var iegādāties no Gunta Puteņa.

Pasaulē komercdārzos audzē divas ābeļu šķirnes ar nosaukumu ‘Rubin’ – čehu un kazahu, tās abas pazīstamas arī Latvijā.

Zviedrijā, Lietuvā, Polijā galvenokārt stāda Čehijā selekcionēto ‘Rubin’ – tā ir ziemas ābele ar augstvērtīgiem augļiem un labu slimībizturību, bet pavāju ziemcietību un diezgan grūti veidojamu vainagu.

Kazahu ‘Rubin’ vairāk izplatīts Latvijā. Tā ir populāra komercšķirne ar lieliem, skais-
tiem, koši sarkaniem augļiem, kas ienākas rudenī. Koki ziem-cietīgi, ražīgi, vidēji izturīgi pret slimībām.

Latvijas Valsts augļkopības institūta (LVAI) vadošā pētniece Laila Ikase apšauba, ka varētu pastāvēt vēl kāda ābeļu šķirne ar šādu nosaukumu, jo Eiropas Savienības likumdošana neatļauj dot vairākām šķirnēm vienādus vārdus.

Pilnīgi iespējams, ka zem šī
nosaukuma slēpjas kāda zvied-
ru šķirne. Konkrētajā gadījumā stādmateriāls ievests no Zviedrijas stādaudzētavas reizē ar vasaras ābeli ‘CCK-44’ jeb ‘Brūkleņābols’. Varbūt tā ir slimībizturīgā un ražīgā rudens (agra ziemas) ābele ‘Birgit Bonnier’ ar sarkaniem, garšīgiem augļiem, bet skraju vainagu. Latvijas Valsts augļkopības institūtā šķirni ‘Birgit Bonnier’ nepavairo, jo neapmierina koka īpašības. Tā var būt arī Čehijas ziemas ābeļu šķirne ‘Rubin’ ar sarkani svītrotiem āboliem vai tās sarkanaugļu klons ‘Bohemia’. Nelielā daudzumā ‘Bohemia’ stādus var iegādāties LVAI.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kad bejgs cakaret pircējus centrāltirgu dārzeņu paviljona raksta čehu rubimsaudzets kocenu novada vaidelodes pag

  2. Ārkārtīgi noturīgas un izskatīgas
    ābeļu šķirnes var iegādāties dārzkopības firmā “Pūres dārzi”.

Draugiem Facebook Twitter Google+