Latvijā
Politika

“ZZS” valdībai piedāvāto pašvaldību reformu projektu nosauc par brāķi2


Edgars Tavars.
Edgars Tavars.
Foto: LETA/Edijs Pālens

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) virzītais administratīvi teritoriālā iedalījuma projekts ir brāķis, kas izstrādāts, nekonsultējoties ar vietējām pašvaldībām un iedzīvotājiem, par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pozīciju aģentūru LETA informēja politiskās apvienības pārstāve Dace Kārkliņa.

ZZS aicina Ministru kabinetu pieņemt atbildīgu lēmumu un uzdot ministram izstrādāt pamatotus un iedzīvotāju interesēm atbilstošus priekšlikumus vietvaru reformai, vienlaikus veicot konsultācijas un vērtējot gan pašvaldību, gan iedzīvotāju viedokļus.

ZZS valde ir izvērtējusi gan minēto ziņojumu, gan procesu, kādā tapuši priekšlikumi administratīvajam iedalījumam.

ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars pauž, ka ministra piedāvājums ietverot “tikai novadu robežu pārbīdīšanu, nerisinot pēc būtības jautājumus, kas ir svarīgi valsts reģionu attīstībai un iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai”.

Partiju apvienības vadītāja ieskatā piedāvājums neesot sociālekonomiski pamatots, tāpat “iztrūkst redzējuma, kā novadu apvienošana ietekmēs to iedzīvotāju labklājību”.

ZZS valde, pamatojoties uz pašvaldību sniegto informāciju, arī secinājusi, ka ministrs Pūce, organizējot administratīvi teritoriālā iedalījuma projekta virzību, neesot nodrošinājis konsultācijas ar pašvaldībām. Tavars pauž, ka tā vietā, lai uzklausītu un pēc būtības izvērtētu pašvaldību viedokļus un priekšlikumus, notikusi iepazīstināšana “ar ministra birojā uzzīmēto jauno novadu karti”.

ZZS valdes priekšsēdētājs šo situāciju raksturo, paužot, ka “tās nav konsultācijas, bet fikcija”.

Ievērojot to, ka piedāvātais administratīvi teritoriālā iedalījuma projekts neesot pamatota ar visaptverošu analīzi par sociālekonomiskajiem kritērijiem, “neietver skaidri definētu mērķi un pamatojumu attiecībā uz pašvaldību iedzīvotāju ekonomisko apstākļu izmaiņu izvērtējumu un nerisina ar pašvaldību finansēšanu saistītus jautājumus,” ZZS valde aicina valdību to nevirzīt tālāk.

Zaļo un zemnieku savienība aicina valdība uzdot Pūcem novērst iepriekš minētos trūkumus.

“Mēs piekrītam reformas vajadzībai, bet nevaram piekrist sasteigtiem un nepārdomātiem lēmumiem, kas būtiski ietekmēs ikvienu Latvijas iedzīvotāju,” pauž Tavars.

ZZS valdes priekšsēdētāja ieskatā neesot skaidrs nedz reformas mērķis, nedz arī sagaidāmais rezultāts. Politiķis pauž, ka pašvaldības un eksperti esot norādījuši uz “neskaitāmiem piemēriem” kad pēc pašreiz piedāvātās reformas pašvaldības vēl vairāk attālināšoties no iedzīvotājiem.

Tavars pauž, ka vietvaras un profesionāļi esot arī norādījuši vietējā demokrātija būšot ierobežotāka un labklājības līmenis iedzīvotājiem pasliktināšoties.

Jau ziņots, ka Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) pieprasa vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) demisiju, tādējādi paužot neapmierinātību ar reģionālās reformas gaitu, šodien nolemts LPS ārkārtas sēdē.

Par šādu pieprasījumu balsojuši 90 sanāksmes dalībnieki, četri balsoja pret, bet divi atturējās.

Saistītie raksti

Tāpat šādam pieprasījumam pievienots aicinājums Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) veidot darba grupu viņa vadībā, kurā strādātu LPS un citas ministrijas, tādējādi izstrādājot reģionālās reformas modeli, kas paredzētu apriņķu ieviešanu.

VARAM konceptuālajā ziņojumā iestrādātais jaunais teritoriālā piedāvājuma modelis paredz samazināt pašvaldību skaitu no 119 uz 36.

LA.lv