Foto: Shutterstock

14 psiholoģiski spēcīgu cilvēku pazīmes 51

Autors: Annika Niedrīte, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

Psiholoģiskais, intelektuālais un emocionālais spēks lielā mērā atkarīgs no spējām redzēt realitāti tādu, kāda tā ir un “pareizi” reaģēt uz šo realitāti, uzskata psihologs un rakstnieks Darius Čekanavičus portālā Psychologies.

Šis spēks izpaužas gan tajā, ko darām, gan tajā, ko nevēlamies darīt. Svarīgi, lai reakcija uz emocijām, kas rodas, ir veselīga un produktīva. Kādas īpašības atšķir psiholoģiski spēcīgus cilvēkus?

1. Viņi ir pašpietiekami

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņiem ir skaidra un attīstīta sava “es” izjūta. Viņi nav līdzatkarīgi, ir bez nosliecēm uz manipulāciju vai kontroli. Viņi paši prot atrisināt savas problēmas. Nebaidās no vientulības, tāpat arī nebaidās no cilvēku sabiedrības. Viņi nevēlas, lai viņus “glābtu”, un paši nemēģina “glābt” un radikāli mainīt citus.

Viņiem nav vajadzīgi citi, lai tiktu galā ar savām emocijām, kā arī viņi neizgāž savas emocijas uz citiem.

2. Viņiem ir veselīgs pašvērtējums

Dažreiz veselīgu augstu pašnovērtējumu jauc ar narcismu, ko raksturo neatbilstošs pašvērtējums, necieņa pret apkārtējiem, tendence manipulēt ar citiem, dzīšanās pēc ārējām statusa pazīmēm – naudas, slavas, varas utt.

Psiholoģiski spēcīgs cilvēks nepaaugstina un arī nepazemina savu pašvērtējumu. Viņš labi zina un pieņem savas stiprās un vājās puses. Viņš pats prot sevi novērtēt, tāpēc nav atkarīgs no citu cilvēku komplimentiem un mierīgi reaģē uz kritiku.

3. Viņi aktīvi darbojas, nevis pasīvi gaida.

Viņi saprot, ka paši ir atbildīgi par savu dzīvi. Ja rodas problēmas, viņi apsver visus iespējamos rīcības variantus un pieņem lēmumu.

Pasīvs cilvēks tādās situācijās parasti izjūt milzīgu stresu vai atsvešināšanos no notiekošā, jūtas kā paralizēts un nespēj rīkoties. Tie, kas pieraduši reaģēt uz notiekošo, parasti to dara automātiski, tā vietā, lai pieņemtu apzinātus lēmumus. Cilvēki, kam ir noslieces palikt pasīviem vai reaģēt automātiski, visbiežāk neapzinās, kādus lēmumus viņi pieņem.

Spēcīgi un aktīvi cilvēki labi izprot savas emocijas, domas un motīvus.

Viņi mīl dzīvi, lai arī kādus izaicinājumus tā piedāvātu.

4. Viņi domā racionāli un dzīvo tagadnē

Viņi redz realitāti tādu, kāda tā ir, jo racionālais prāts, loģika, novērojumi un veselais saprāts viņiem palīdz. Savukārt, iracionāli cilvēki, pat ja spriež loģiski, tik un tā nonāk pie secinājumiem, kas tiem šķiet saprātīgi, bet objektīvi izrādās ļoti netālredzīgi vai vienkārši absurdi.
Spēcīgas personības spēj pieņemt realitāti, nemaldinot sevi un nezaudējot savu emociju kontroli. Viņi atrodas pašreizējā brīdī, nav iestrēguši pagātnē un nemitīgi nebaiļojas par nākotni.

Reklāma
Reklāma

5. Viņi ir “emocionāli izglītoti” un spēj izprast sevi

Spēcīgi cilvēki labi izprot savas emocijas. Viņi zina, ko jūt, kāpēc un kāda tam ir nozīme viņu dzīves kontekstā.

Viņi izvairās no steigas. Spēj paņemt pauzi un apdomāt visu, kas notiek iekšējā un ārējā pasaulē. Lēmumus pieņem, balstoties uz savām patiesajām jūtām un reālajiem apstākļiem. Viņi spēj pārvarēt senas dvēseles traumas, lai turpinātu augt un attīstīties tālāk.

6. Viņiem ir attīstīta empātija un spēja just līdzi

Psiholoģiski spēcīgi cilvēki labi saprot sevi, tāpēc viņi spēj saprast arī citus. Empātija nenozīmē, ka viņi vienmēr piekrīt citiem vai apbalsta to rīcību. Taču viņi labi saprot, kā cilvēki jūtas, ko domā un kāpēc viņi rīkojas tā, nevis citādi. Tā kā viņi apzinās citu cilvēku pārdzīvojumus, tad vienmēr ir gatavi izrādīt līdzjūtību tiem, kuriem patiešām ir slikti.

7. Viņi prot adaptēties

Spēja adaptēties ir viena no dzīvē visnoderīgākajām īpašībām. Viņi spēj ātri pielāgoties pārmaiņām un saglabāt aukstasinību negaidītā vai nepatīkamā situācijā. Nepatīkamie pārsteigumi dzīvē ir neizbēgami, tāpēc spēja pielāgoties ir vērtīga un sniedz drošības sajūtu. Spēcīgi cilvēki, lai arī apdomā iespējamās neparedzamās situācijas, par to nav pārāk noraizējušies, jo zina, ka, ja kaut kas notiks, viņi spēs tikt galā ar visu.

8. Viņi zina, kas ir atkarīgs no viņiem un kas nav, un atzīst šo faktu

Spēcīgie cilvēki zina, ka no viņiem daudz kas nav atkarīgs.

Vēlme pilnībā kontrolēt visu ir hroniskas trauksmes un nedrošības pazīme. Viņi labi saprot, ko spēj kontrolēt un ko nē.

Pārstājot koncentrēties uz to, kas nav viņu varā, viņi atklāj jaunas iespējas un kļūst laimīgāki.

9. Viņi koncentrējas uz savu dzīvi

Tā vietā, lai pārdzīvotu par to, kas ir ārpus viņu kontroles, vai kaltu grandiozus plānus, spēcīgas personības cenšas dzīvot pēc iespējas veselīgāku un apzinātāku dzīvi.

Viņi nespēlē sociālās spēles un izvēlas nekomunicēt ar tiem, kuriem tās patīk. Viņi neseko nevienai ideoloģijai, nekļūst par fanātisku sekotāju sociālajām, politiskajām vai filozofiskajām idejām. Viņi nemēģina mainīt ikvienu apkārtējo pēc savas gaumes. Viņi neuztraucas par to, ko domā kaimiņš vai ko viņš dara nepareizi. Viņi neseko citiem sociālajos tīklos un neuzsāk tur strīdus.

Tā vietā viņi aktīvi pilnveido savu dzīvi, sākot ar sevi un tuvāko apkārtni, neizrādot agresiju pret citiem.

10. Viņi atzīst, ka neviens viņiem neko nav parādā

Ja viņi kaut ko vēlas, viņiem ir jāuzņemas iniciatīva, lai to sasniegtu. Viņi atzīst faktu, ka dzīve ne vienmēr ir taisnīga, un starta pozīcija katram ir atšķirīga. Bet no tā neizriet, ka pret citiem var izturēties negodīgi.

11. Viņi ir gatavi palīdzēt citiem

Pamatlīmenī katrs ir atbildīgs par savu dzīvi. Nevienam nav pienākuma palīdzēt citiem, ja viņš to nevēlas. Mēs nevienam neko neesam parādā, tāpat kā neviens nav parādā mums. Psiholoģiski spēcīgie cilvēki rūpējas par citiem un ir gatavi palīdzēt.

Taču palīdzība citiem ir labsirdības izpausme, nevis pienākums. Viņi ir gatavi palīdzēt, taču neuzņemas atbildību par citu cilvēku labklājību, tāpat kā neuzveļ atbildību par savu dzīvi. Viņi ir dāsni un gādīgi, bet viņus nemoka vainas un atbildības sajūta.

12. Viņi uztur veselīgas attiecības

Veselīgas attiecības balstītas uz noteiktām robežām. Spēcīgās personības pret citiem izturas taisnīgi, tas ir, viņi mīl un ciena tos, kuri to pelnījuši, netērē resursus (laiku, naudu, enerģiju) “toksiskiem” cilvēkiem un nepacieš neatbilstošu uzvedību.

Saskaroties ar neveselīgām attiecībām vai “toksisku” uzvedību, viņi apzināti izlemj, kā labāk reaģēt, nevis ļaujas emocijām vai vienkārši pasīvi pieņem notiekošo. Viņi regulāri pārvērtē savas attiecības ar citiem un izdara noteiktus secinājumus, kas palīdz uzturēt noteiktās robežas.

13. Viņi necenšas visiem izdabāt

Lai kas tu būtu, vienmēr atradīsies cilvēki, kuriem tu nepatiksi. Tu taču nevari teikt, ka tev patīk pilnīgi visi? Tāpat tu nevari patikt visiem. Psiholoģiski spēcīgas personības ne pret vienu neizturas netaisnīgi vai agresīvi, bet zina, ka neizbēgami atradīsies tie, kas kritizēs vai atraidīs viņus un tas būs normāli.

14. Viņi prot pateikt “nē”

Spēcīgs cilvēks zina, kad jāsaka “nē”. Viņš saprot, kur beidzas viņa emocionālās atbildības zona un sākas citu atbildības zona.

Viņš bez problēmām var sevi aizstāvēt un ir labi iemācījies, ka reaģēt uz robežu pārkāpšanu, agresiju vai negodīgu attieksmi vislabāk ir ar stingru “nē”. Viņš par to neizjūt nekādu vainas sajūtu vai kaunu, gluži pretēji, tas sniedz viņam brīvības izjūtu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.