Foto: FreePik

5 neparasti veidi, kā sagatavot garšaugus ziemas krājumam 0

Māra Lapsa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Viens no vienkāršākajiem un praktiskākajiem konservēšanas veidiem ir saldēšana. Pareizi sasaldēti un zemā temperatūrā uzglabāti augļi, ogas un dārzeņi ilgi nezaudē savas derīgās īpašības. Īpaši piemēroti saldēšanai ir garšaugi, kas šajā procesā saglabā gan krāsu, gan aromātu.

Saldēšanai izvēlas svaigus un labas kvalitātes garšaugus. Ja vēlas sasaldēt garšaugus ar smalkām lapām (piemēram, dilles, timiānu), maksimāli saglabājot tajos esošos vitamīnus, tos saldē nesagrieztus – ieliek saldējamā maisiņā un ievieto saldētavā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Garšaugus var saldēt eļļā. Tas ir lielisks veids, kā saglabāt pētersīļus, baziliku un koriandru. Nošķin lapiņas, sasmalcina un nedaudz pievieno labas kvalitātes olīveļļu (masai jābūt biezai). Maisiņos sasaldē ēdamkarotes lieluma porcijas.

Foto: SHUTTERSTOCK

1. Var izmantot tradicionālo metodi – sasmalcinātus garšaugus saldēt trauciņos vai maisiņos produktu saldēšanai. Traukiem jābūt hermētiski noslēgtiem un pēc iespējas mazākiem, lai tos nevajadzētu bieži atvērt. Sasmalcinātus zaļumus liek traukos, viegli piespiežot, vai brīvi saber maisiņos.

2. Ja saldētavā ir pietiekami daudz vietas, var pagatavot aromatizētus ledusgabaliņus, ko pievienot kokteiļiem, aukstajām tējām vai citiem atspirdzinošiem dzērieniem. Ledusformiņās, kas paredzētas leduskubiņu sasaldēšanai, ieliek dažas nesasmalcinātas garšaugu lapiņas (piemēram, piparmētras, melisas, estragona, bazilika), aplej ar aukstu ūdeni un sasaldē. Kad ūdens sasalis, ledu izņem no formiņas un uzglabā plastmasas maisiņos vai trauciņos. Lieto neatkausētus. Līdzīgi rīkojas ar garšaugiem, ko pievieno ēdieniem.

3. Dilles ir kā radītas saldēšanai. Tās var sakapāt un kopā ar nelielu ūdens daudzumu sasaldēt leduskubiņos. Ēdienam pievieno neatlaidinātas dilles.

4. Pētersīļiem noplūc lapiņas un nelielās porcijās ieber mazos trauciņos, kas paredzēti produktu saldēšanai. Pārlej ar šķidrumu – ūdeni vai buljonu – un sasaldē. Nelielas lapiņu porcijas var sasaldēt arī bez šķidruma. Var rupji sakapāt arī pētersīļu kātus, kurus izmantot zupu un buljonu garšas bagātināšanai.

Reklāma
Reklāma

5. Piparmētra ir piemērota saldēšanai. Veselas vai sagrieztas piparmētras lapiņas sasaldē, ievieto saldētu produktu uzglabāšanai paredzētā trauciņā vai maisiņā un ievieto saldētavā.

Uzziņai:

Foto: Ahanov Michael/SHUTTERSTOCK


• Dillēm piemīt spēcīgs aromāts un garša, tāpēc pagrūti kombinēt ar citiem garšaugiem. Tās vislabāk sader ar sīpoliem, ķiplokiem, pētersīļiem, pipariem un mārrutkiem.

• Jo vairāk diļļu pievieno ēdienam, jo mazāk sāls vajag.

• Pētersīļu garša un smarža ir tik līdzsvarota, ka šis garšaugs sader gandrīz ar visiem citiem garšaugiem un garšvielām. Pat ja pētersīlis ēdienā ir pārsvarā, tas nenomāc pārējos aromātus, bet drīzāk tos pastiprina.

• Ja ēdienam vēlas intensīvāku pētersīļu garšu, tos pievieno sīki sakapātus, bet, ja mazāk intensīvu – pievieno veselas lapiņas.

• Piparmētra vislabāk sader ar pētersīļiem, sīpollokiem un citronmelisu. Šis garšaugs lieliski papildina zirņu, burkānu un kāpostu ēdienus.

• Smalki sakapāta piparmētra ir klasiska jogurta mērces sastāvdaļa. Labi sader ar kuskusu, bulguru.

• Piparmētra ir iecienīta piedeva saldēdieniem, sevišķi tiem, kas gatavoti no citroniem un šokolādes.

• Piparmētru pievieno atspirdzinošajiem dzērieniem.