Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Publicitātes foto

5G vēršas plašumā 0

(Papildināta plkst.14.20.)

Mobilo sakaru operators “Tele2” šonedēļ iedarbinājis 5G bāzes stacijas Daugavpilī un Jelgavā, tādējādi pakāpeniski turpinot izvērst savu 5G tīklu arī citviet Latvijā.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

“Tele2” 5G mobilā bāzes stacija Daugavpilī ir uzstādīta Šķirotavas dzelzceļa stacijas tuvumā, savukārt Jelgavā 5G bāzes stacija atrodas pie Dobeles šosejas.

“Lai tuvākā nākotnē varētu klientiem nodrošināt 5G tehnoloģijas sniegtās priekšrocības, ir nepieciešams pakāpeniski izvērst šo tīklu visā Latvijā, ko mēs arī darām. Ņemot vērā šīs tehnoloģijas specifiku un ievērojamās investīcijas, ieviešanas process notiks paralēli – līdztekus 4G tīkla turpmākai attīstībai,” stāsta “Tele2” tehniskā direktore Līga Krūmiņa.

CITI ŠOBRĪD LASA
Plānots, ka bāzes stacijas Daugavpilī un Jelgavā savu darbu komercrežīmā uzsāks janvārī.

Pieslēdzas optiskajiem tīkliem

Vienlaicīgi ar 5G tehnoloģijas attīstību Latvijas lielākajās pilsētās, “Tele2” tuvāko mēnešu laikā noslēgs projektu par reģionālo mobilo bāzes staciju pieslēgšanu optiskajam tīklam.

Proti, divu gadu laikā optiskajam tīklam ir pieslēgtas bāzes stacijas Latvijas lielākajās pilsētās un stratēģiski svarīgākajos centros, investējot šajā projektā vairāk nekā 1 miljonu eiro.

“Optiskajam tīklam, izmantojot “Latvenergo” infrastruktūru, jau patlaban ir pieslēgtas Latvijas novadu centrālās bāzes stacijas, lai nodrošinātu lielāku 4G mobilā sakaru tīkla jaudu vietās, kur ir lielākais pieprasījums pēc mobilajiem datiem un kur iedzīvotāji visaktīvāk izmanto mobilo internetu. Kopumā tie ir vairāki desmiti punktu Latvijā, piemēram, Talsos, Jelgavā, Valmierā, Madonā, Rēzeknē u.c., kas būtiski ļaus uzlabot mobilā tīkla kapacitāti,” atzīst L. Krūmiņa.

Nesnauž arī konkurenti

Paplašinmāt 5G tīklu plāno arī “Latvijas mobilais telefons” (LMT), kas šogad uzstādījis piecas 5G bāzes stacijas.

Pirmā LMT 5G tīkla stacija tika uzstādīta Liepājā, bet decembrī palaistas četras jaunas 5G bāzes stacijas Rīgā, tostarp Rīgā “Latvijas mobilā telefona” 5G tīkls ir pieejams VEF apkaimē gan “Latvijas mobilā telefona” centrālajā biroja ēkā, gan pie elektroierīču ražotāja “Mikrotik”, kā arī 5G bāzes stacija uzstādīta Rīgas Tehniskās universitātes teritorijā Ķīpsalā un uz Latvijas Universitātes ēkas Torņakalnā.

Reklāma
Reklāma

“Latvijas mobilā telefona” prezidents Juris Binde atzīmēja, ka Latvija ir viena no pirmajām valstīm pasaulē, kur pieejams 5G.

“Turklāt pie mums 4G tīkls ir tik jaudīgs, ka citās valstīs tādus rezultātus cer sasniegt ar 5G. Lai izmantotu visas 5G priekšrocības, nepietiks tikai ar to, ka “Latvijas mobilais telefons” izbūvēs tīklu. Uzņēmumiem visās nozarēs un valsts pārvaldei arī pašiem jāskatās uz jaunajām digitālās transformācijas iespējām, lai sadarbībā ar operatoriem radītu jaunus risinājumus, kā strādāt efektīvāk un ietaupītu resursus,” viņš sacīja.

Strādā pie inovācijām

Binde piebilda, ka “Latvijas mobilais telefons” patlaban strādā pie vairākiem inovāciju virzieniem, lai radītu jaunus risinājumus 5G priekšrocību izmantošanai. “Latvijas mobilais telefons” pēta un attīsta projektus dronu, digitālo ceļu, viedās pilsētvides, lietu interneta risinājumu un valsts aizsardzības jomā.

Tāpat Binde norādīja, ka uzņēmums kopā ar “Mikrotik” strādā arī pie 5G rūteru ražošanas Latvijā. Tie pārdošanā gaidāmi nākamajā gadā. Lai izmantotu 5G tīklu, ir nepieciešama iekārta, kas atbalsta šo tehnoloģiju.

“Bite” 5G tīklu nodrošinās jau līdz 2023.gadam.

“Bite Latvija” vadītājs Kaspars Buls norāda, ka viņa pārstāvētajam uzņmēmumam ir visvairāk pieejamo 5G frekvenču, tādēļ tas dod noteiktas priekšrocības, jo ar to palīdzību ir iespējams nodrošināt ievērojami lielāku interneta ātrumu. “Bites” 5G bāzes stacija tīkla ātrums sasniedz līdz pat 1,5 Gbps.

5G ieviešanā visiem operatoriem ir vēl ļoti daudz sarežģītu mājasdarbu, kas skar arī infrastruktūras izbūvi. Ņemot vērā sabiedrībā valdošos noskaņojumu par 5G tehnoloģu, bāzes staciju saskaņošanas process būs sarežģīts un laikietilpīgs.

Lai optimizētu radiotīkla infrastruktūras uzturēšanas un attīstības izmaksas, kā arī, lai veicinātu 5G tīkla straujāku attīstību – “Bites Grupa” un “Tele2” šogad parakstīja vienošanos par kopīga radiopiekļuves tīkla izveidi Latvijā un Lietuvā un dibināja kopuzņēmumu “Centuria”.

“Bites” nākamo 5G staciju plāno uzstādīt 2020.gada sākumā Ķīpsalā, tā nodrošinot 5G tīkla pārklājumu publisko pasākumu laikā Krastmalā un AB Dambī, Vecrīgā, kā arī biznesa centros Pārdaugavā.

Savukārt pilnvērtīgu 5G tīkla pārklājumu visā Latvijā uzņēmums nodrošinās līdz 2023. gadam. Tad tirgū būs arī vairāk šo tehnoloģiju atbalstošas ierīces, kas 5G iespējas ļaus pilnvērtīgi izmantot gan biznesa klientiem no dažādām industrijām, gan ikdienas mobilo sakaru lietotājiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.