Publicitātes foto

5G ne tuvu nav pabeigts, bet tehnoloģiskajā attīstībā rindā jau stāv 6G 5

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Šķiet, esam vien piektās mobilo sakaru standartu paaudzes jeb 5G ceļa pašā sākumā, taču tas neliedz sapņot jau par 6G un tā sniegtajām iespējām.

“5G ne tuvu vēl nav pabeigts, vēl ir ļoti daudz darba, lai 5G sasniegtu savu potenciālu. Tāpēc negribam nodot nepareizu vēstījumu par to, ka 5G attīstībai būtu jānonāk otrajā plānā, taču svarīgi jau šodien domāt par nākotni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Redzam, ka ik pēc desmit gadiem ir jauna mobilā tehnoloģija, kas nozīmē, ka ap 2030. gadu mums būtu jādomā par 6G masveida nodrošināšanu visā pasaulē. Jau šodien jādomā par investīcijām un pētījumiem šīs tehnoloģijas attīstībā,” pagājušajā nedēļā notikušajā forumā”5G Techritory” teica “5G IA” asociācijas valdes priekšsēdētājs Kolins Vilkoks.

Kā jau nosaukums vēsta, galvenais uzsvars forumā bija likts uz sarunām par un ap 5G, tomēr starp 5G diskusijām vieta bija atrasta arī skatam tālākā nākotnē, ekspertiem ieskatoties 6G piedāvātajās iespējās.

Kāpēc vispār ir vajadzīgs 6G?

Liepājā tiek palaists 5G tīkls

Nemaz tik daudz par šo tehnoloģiju zināms nav, jo tā vēl ir samērā teorētiska. Skaidrs, ka 6G darbībai izmantos vēl augstākas frekvences nekā 5G, tehnoloģija nodrošinās vairākas reizes ātrāku savienojumu un datu plūsmu, kā arī vēl zemāku tīkla nepārtrauktību jeb latentumu.

Būtībā 6G būs 5G iesāktā turpinājums, daudziem ekspertiem uzskatot, ka vien 6G spēs nodrošināt to, ko iepriekš cerējām sasniegt jau ar piekto paaudzi. “Huawei” produktu vadības direktore Karīna Tūrberga forumā sacīja, ka pieprasījums pēc datiem un lielāka savienojuma ātruma ir tik liels kā nekad agrāk un turpina pieaugt.

Tas noved pie tā, ka ik desmitgadi mēs pieredzam jaunu mobilo sakaru tehnoloģiju.

“Ticu, ka 6G atslēgs pavisam jaunas iespējas, īpaši runājot par mākslīgo intelektu un mašīnmācīšanos, kas ļaus samazināt bezvadu tīkla radīto enerģijas patēriņu. Tam jābūt vienam no galvenajiem 6G uzdevumiem,” uzsvēra “Huawei” pārstāve.

Telekomunikāciju uzņēmuma “Nokia” pētniecības un inovāciju struktūrvienības “Nokia Bell Labs” radio pētniecības sistēmu vadītājs Harišs Vismanatans piebilst, ka, ikreiz mainoties mobilo sakaru paaudzēm, mainījies arī cilvēku dzīvesstils.

Reklāma
Reklāma

“Domāju, ka 6G ļaus radīt papildināto cilvēku (angļu val. – augmented human), kas būs gandrīz kā supercilvēks. Tā būs pavisam jauna pieredze digitālā pasaulē.”

Šāds uzlabotais cilvēks būs apveltīts ne tikai ar jaunām fiziskām un digitālām spējām, bet arī iespēju sazināties ar mašīnām un robotiem no jebkuras vietas pasaulē. Turklāt ne vairs tikai informācijas gūšanas nolūkos, kā tas ir šobrīd, ja runājam par viedajiem mājas asistentiem – “Google Home”, “Amazon Alexa” vai “Apple Siri”.

Valsts prezidents Egils Levits un LMT prezidents Juris Binde startē 5G tīklu Latvijā

Jaunu produktu un iespēju radīšanai abas pasaules – gan fiziskā, gan virtuālā – apvienosies. Karīna Tūrberga izteicās, ka šobrīd virtuālā telpā spējam sazināties vien ar redzes un dzirdes maņām, bet 6G ļaus virtuālajā pasaulē izmantot visas maņas, tostarp ožu, garšu un tausti.

Izmantojot dažādu sensoru palīdzību, būs iespējams sajust, kā sejā sitas vējš, kā der noskatītie apavi vai kā smaržo mammas gatavotās vakariņas. Un tas viss – bez fiziskas klātbūtnes.

Tūrberga gan uzsvēra, ka 6G sakarā vēl svarīgāka funkcija būs tehnoloģijas spēja savienot visus pasaules iedzīvotājus. Joprojām 3,2 miljardiem visā pasaulē dzīvojošo neesot pie­ejas internetam, tas nozīmē, ka viņi jau piedzimstot nostādīti neizdevīgākā pozīcijā pret tiem, kam ne tikai internets, bet arī dažādas sarežģītākas digitālās tehnoloģijas viegli pieejamas.

“6G dos iespēju cilvēkus izvilkt no nabadzības, un uzskatu, ka nekas nevar būt svarīgāks par to.”

Šai tēzei piekrita arī Japānas mobilā operatora “NTT Docomo” ģenerālmenedžeris Takehiro Nakamura, kurš piebilda, ka 6G ļaus atslogot pārapdzīvotās pasaules pilsētas, ļaujot ikvienam strādāt, dzīvot un mācīties arī ārpus lielajām metropolēm. Tas būšot arī viens no mehānismiem, kā mazināt nevienlīdzību un nabadzību.

“Nākotnē pārklājumam ir jābūt ne tikai pilsētās un laukos, bet arī pazemē, jūrā un kosmosā. Ļoti iespējams, ka pēc desmit gadiem droši pārvietosimies kosmosā, kas nozīmē, ka arī tur interneta pārklājumam jābūt lieliskam.”

Diemžēl sapņus īstenot ir sarežģīti. Arī 6G ieviešanā sagaidāms prāvs skaits problēmu.

Jārunā gan par ievērojamajām izmaksām, kas solās būt vairākas reizes lielākas par jau tā milzīgajām investīcijām 5G attīstībā, gan par arvien augstāku frekvenču izmantošanu.

“Skaistais ir tas, ka visas šīs frekvences ir brīvas un neizmantotas. Taču, jo augstāka frekvence, jo īsāku attālumu tā aptver, kas rada jaunas problēmas. Nākamo gadu laikā ikvienai telekomunikāciju kompānijai jāfokusējas uz jaunu tehnoloģiju iz­ strādi, kas ļaus izmantot visu šo frekvenču potenciālu,” sacīja Karīna Tūrberga.

Par visu minēto tika runāts pagājušajā nedēļā notikušajā Baltijas 5G forumā “5G Techritory”. Tas Rīgā notika jau trešo gadu. Šoreiz pandēmijas ierobežojumu dēļ forums notika pilnībā virtuāli, taču tas neliedza pulcēt vairāk nekā 180 pasaules 5G nozares līderu, kas ir jauns rekords.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.