Vakcinācija pret Covid-19 Latvijā un pasaulē

Ābece, ko mediķi jau apguvuši! Ažiotāžu raisījis lēmums piešķirt 48 400 eiro mācībām, kā pareizi vakcinēt 10

Valdība atvēlējusi kopumā 48 400 eiro ārstniecības personāla apmācīšanai, kā pareizi veikt Covid-19 vakcīnu injekcijas, kas sociālajos tīklos raisījis iedzīvotāju ažiotāžu, vēsta TV3 Ziņas.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas
Šis izglītības projekts izbrīnījis daudzus ārstus, jo tas, kā iešpricēt muskulī, ir ābece, ko viņi visi jau savulaik apguvuši.

Veselības ministrijā skaidro, ka zināšanas “uzfrišināt” tomēr par ļaunu nenāks, lai vakcinācija būtu drošāka, lai būtu pareizi aprēķinātas devas un lai būtu skaidrība, kādos gadījumos labāk nevakcinēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valdības lēmums raisījis ažiotāžu sociālajos tīklos.

Izbrīnīti gan parastie iedzīvotāji, gan ārsti. Kāda jēga tērēt valsts naudu par pašsaprotamām zināšanām, ko mediķi iegūst augstskolā?

Lai īsā laika periodā nodrošinātu vakcināciju iedzīvotājiem, papildus nepieciešams sagatavot no 100 līdz 500 ārstniecības personu – māsas, ārstus, ārstu palīgus un vecmātes, skaidro Veselības ministrijā.

Par mācību veikšanu šodien parakstīts līgums ar Rīgas Stradiņa universitāti, kuras eksperti arī nodrošinās mācības. Paredzēts, ka sākotnēji kursu vadītāji mācīs attālināti, tad grupās pa astoņiem cilvēkiem klātienē.

Mācību ilgums vienai grupai – viena diena. Kopējais maksimālais budžets 48 400 eiro, ar kuru varētu mācīt līdz 500 cilvēku. Kopējais termiņš mācību veikšanai ir viens gads.

Par kursu summām pārsteigti paši mediķi.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide: “500 cilvēkiem pa 100 eiro dienā – tāds finansējums ir paredzēts ļoti dārgiem kursiem! Pamatzināšanām ir jābūt, vai tās atsvaidzinātu ir vajadzīgi tik ļoti padziļināti – diez vai. Tie ir augstas izmaksas kursi.”

Ja vēl mācītu, piemēram, kosmetologus, kas ikdienā ar vakcināciju nav nodarbojušies, tas būtu saprotams, bet mediķu vidū par šādiem kursiem ir liela skepse, akcentē Veide.

Reklāma
Reklāma

Sašutumu par šo programmu pauž arī Neatliekamās medicīnas speciālistu asociācijas vadītājs Rafaels Ciekurs.

Tikmēr Veselības ministrijas (VM) Nozares cilvēkresursu attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Kļaviņa norāda, ka, protams, pamatlietas mediķi ir ieguvuši izglītībā, bet kādu laiku ar attiecīgo jautājumu viņi nav saskārušies, tāpēc nepieciešams šīs zināšanas atjaunot.

“Tas nenozīmē, ka mācības notiek no nulles. Ne jūs, ne es noteikti negribētu, ka mani vakcinē cilvēks, kas ir “YouTube” iemācījies to darīt,” uzsver Kļaviņa.

48 400 eiro izmantos mācību programmas izstrādei, lektoru un praktisko nodarbību vadītāju atlīdzībai, tehniskā nodrošinājuma iegādei, telpu nomai un transporta izdevumiem.

Veselības ministrijas Nozares cilvēkresursu attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Kļaviņa: “Nav jau tikai injekciju tehnika! Iedurt, adata. Šī ir gan devu aprēķināšana, konsultācijas ar mediķi, gadījumā, ja ir sarežģījumi, tās ir blakusparādības, pazīmes, pie kurām nevarētu vakcinēt. Individuālo aizsardzības līdzekļu lietošana, vakcinācijas materiālu droša utilizācija. Komunikācija ar pacientu.”

Apmācāmo personu loku precizēs atbilstoši epidemioloģiskajai situācijai un vakcinācijas plāna īstenošanai. Mācību kopējais apjoms veidos astoņas akadēmiskās stundas, kas piešķirs arī tālākizglītības punktus.

Plašāk “TV3 Ziņas” sižetā:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.