Foto: Stockphotosart/Shutterstock

Konjuktivīts var pasliktināt redzi. Slimības iemesli un risinājumi 0

Apsārtušas, kairinātas, asarojošas acis ar ūdeņainiem vai strutainiem izdalījumiem, kas saķepina plakstiņus un skropstas, it īpaši no rīta pamostoties, ir ļoti nepatīkama parādība un traucē pilnvērtīgi turpināt ikdienas gaitas. Konjunktivītu kaut reizi mūžā ir piedzīvojis gandrīz katrs, jo tas nereti pavada gripu, kā arī citas vīrusu un baktēriju izraisītas infekcijas. Kā no tā izsargāties? Konsultē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja Kristīne Baumane.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Konjunktivīts ir acs gļotādas iekaisums, ko var izraisīt vīrusi, baktērijas, sēnītes un alergēni, piemēram, dzīvnieku spalvas, putekļērcītes, pārtikas produkti, ziedputekšņi. Alerģiska konjunktivīta gadījumā mēdz būt arī nieze.

Parasti konjunktivīts sākas vienā acī, bet vēlāk pāriet arī uz otru aci. Ja iekaisusi tikai viena acs un zāles nepalīdz, vajadzētu doties pie ausu, kakla un deguna ārsta pārbaudīt deguna blakusdobumus, kā arī zobārsta, lai pārliecinātos, vai problemātiskās acs pusē nav iekaisusi kāda zoba sakne.

Kas vainojams?

CITI ŠOBRĪD LASA

Visbiežāk konjunktivītu līdz ar iesnām, klepu, sāpēm kaklā, locītavās un muskuļos, kā arī paaugstinātu ķermeņa temperatūru izraisa ļoti lipīgais adenovīruss. Lai arī acu ārsts ieteiks mitrinošus pilienus, kas palīdzēs mazināt vīrusa koncentrāciju konjunk­tīvā un izrakstīs antibiotikas, vīrusa izraisīts konjunktivīts vienalga ilgs aptuveni nedēļu. Smagos gadījumos tūskas mazināšanai zāles injicē blakus plakstiņam.

Šai slimībai raksturīgs izteikts acs gļotādas apsārtums, asarošana, gaismas nepatika, acs gļotādas un plakstiņu pietūkums, kā arī folikuli acs gļotādas velvē, kurus pamanīs acu ārsts. Var veidoties pseidomembrānas, kas atgādina baltas plēves, un tās noteikti jānoņem. Vīruss bojā radzenes epitēlija šūnas, izraisot tūsku un var pasliktināt arī redzi.

Reizēm pēc smaga konjunktivīta radzenē izveidojas balti apduļķojumi, kas, lietojot kortikosteroīdu pilienus, pusgada vai gada laikā kļūst dzidrāki.

Diemžēl tāpēc var samazināties redzes asums, dažkārt pat neatgriezeniski.

Nereti vīrusu izraisīts konjunktivīts pavada infekcijas slimības, piemēram, masalas, masaliņas un vējbakas. Parasti vīrusam pievienojas arī stafilokoki un streptokoki.

Konjunktivīta ierosinātājs var būt arī herpesvīrusa infekcija, kas pazīstama ar tautā tā dēvētajām aukstumpumpām. Lietojot aciklovīra ziedi uz acs gļotādas piecas reizes dienā, infekcija pēc laika pāries, taču, vīrusam iekļūstot radzenē, var attīstīties herpeskeratīts, kas ir grūti ārstējams un mēdz radīt rētas, kas dažkārt noved pat līdz radzenes transplantācijai. Acī, kurā bijis herpeskeratīts, arī vēlāk var rasties iekaisums, kas ārstējams ar kortikosteroīdu pilieniem.

Gadās, ka acu ārsts, pamanot noteiktas izmaiņas acīs, sūta uz analīzēm pārbaudīt, vai nav seksuāli transmisīvas slimības, jo konjunktivītu var izraisīt arī gonokoki un hlamīdijas.

Lai arī sēnītes nav biežākie konjunktivīta izraisītāji, arī ar tām var itin viegli inficēties, it īpaši cukura diabēta slimnieki, ja ir novājināts organisms, ilgstoši lietoti kortikosteroīdi, imūnsupresanti vai citas zāles.

Riska grupā ir arī kontaktlēcu nēsātāji, kuri nav ievērojuši to lietošanas un kopšanas noteikumus – pietiekami bieži mainījuši lēcas, to konteinerus un šķidrumu.

Nereti sēnītes savairojas, kad ir bojāta acs virsma, piemēram, acs saskrāpēta ar koka zaru. Iekļūstot acī, tās var izraisīt keratokonjunktivītu un radzenes čūlu. Lai tas nenotiktu, jālieto antibiotikas.

Reklāma
Reklāma

Kaut gan konjunktivīta gadījumā antibakteriāli pilieni uzlabo pašsajūtu jau dažās stundās, bieži vien acu ārsts iesaka tos lietot ilgāk par 5–7 dienām, nekā noteikts lietošanas pamācībā. Nereti smaga konjunktivīta gadījumā antibiotikas jāuzņem arī iekšķīgi.

Profilakses pasākumi

No konjunktivīta nav iespējams izvairīties ar garantiju, tomēr tas izdosies labāk, stiprinot imunitāti un lietojot C vitamīnu gripas profilaksei.

Pārrodoties mājās pēc sabiedriskas vietas apmeklējuma, vispirms uzreiz rūpīgi jānomazgā rokas un, kamēr tas nav izdarīts, nevajag aizskart acis.

Biežāk jāvēdina telpas, īpaši gripas laikā, lai mazinātu mikrobu koncentrāciju gaisā, un rūpīgi tās jāuzkopj, īpašu uzmanību pievēršot durvju rokturu un citu virsmu apstrādei, kurām varētu būt pieskāries slimnieks.

Katram ģimenes loceklim jāizmanto savs dvielis un higiēnas priekšmeti.

Alerģiska konjunktivīta gadījumā galvenais ir izvairīties no alergēniem, kā arī lietot mitrinošus pilienus un antihistamīna līdzekļus.

Foto: Yuri Shevtsov

Kāpēc konjunktivīts ieilgst

Visiem cilvēkiem skropstās mitinās Demodex ērcīte, taču citiem tā ir pārāk lielā koncentrācijā un izraisa hronisku konjunktivītu. Ja šī radība traucē, to ārstē ar dzeltenā dzīvsudraba ziedi, ko smērē uz plakstiņa malas, kompresēm, bērnu šampūnu, ar kuru tīra no skropstām izdalījumus, antibiotiku un deksametazona kombināciju. Reizēm pret to iesaka lietot arī pretparazītu līdzekļus noteiktās Mēness fāzēs imunitātes stiprināšanai.

Hronisku konjunktivītu mēdz izraisīt plakstiņu un Meiboma dziedzeru iekaisums, gremošanas trakta slimības, piemēram, kairinātas zarnas sindroms vai gastrīts. Tad nav vēlams ēst pikantus un saldus ēdienus, kā arī dzert šampanieti un citus dzirk­stošus dzērienus.

Kā uzlabot pašsajūtu

Izdalījumus no acu kaktiņiem un skropstām tīrīt ar novārītu ūdeni, melnajā tējā samērcētu vates plāksnīti vai arī aptiekās iegādājamu speciālu plakstiņu tīrīšanai paredzētu salveti.

Stipri pietūkušiem plakstiņiem var uzlikt vēsu melnās tējas kompresi, uz glāzi tējas pievienojot tējkaroti sāls.

Vienīgi jāraugās, lai sāļais šķidrums neiekļūtu acīs.

Lai arī konjunktivīta slimniekam ir ļoti nepatīkami uzturēties saulē, no tās gaismas nevajadzētu slēpties, jo adenovīrusam netīk ultravioletais starojums.

PADOMS

Konjunktivīta gadījumā nav pareizi aci apsegt ar pārsēju, jo zem tā vairosies mikrobi. Vasarā cīņā ar vīrusu palīdzēs peldes jūras sāļajā ūdenī.

KONSULTĒJUSI RĪGAS AUSTRUMU KLĪNISKĀS UNIVERSITĀTES SLIMNĪCAS OFTALMOLOĢIJAS KLĪNIKAS VADĪTĀJA KRISTĪNE BAUMANE

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.