“Ja vēlaties savā īpašumā pieteikt Eiropas finansēto konsultāciju, aizpildiet pieteikšanās formu kooperatīva “Mežsaimnieks” mājaslapā,” teic Gundega Agrita Januša.
“Ja vēlaties savā īpašumā pieteikt Eiropas finansēto konsultāciju, aizpildiet pieteikšanās formu kooperatīva “Mežsaimnieks” mājaslapā,” teic Gundega Agrita Januša.
Foto: Ingrīda Mičāne

Ko darīt ar mantotu un ilgi nekoptu mežu? Aicina pieteikties bezmaksas konsultācijām 15

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Pateicoties Eiropas (ELFLA projekta) finansējumam, meža īpašnieku kooperatīva “Mežsaimnieks” speciālisti līdz 2021. gadam sniedz ikvienam Latvijas meža īpašniekam bezmaksas konsultācijas mežsaimniecības, ES fondu piesaistes un vides jautājumos.

Šīs konsultācijas neko nemaksā un neuzliek arī nekādas saistības turpmāk sadarboties ar kooperatīvo sabiedrību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā rāda pieredze, meža īpašniekiem bieži rodas jautājumi ne tikai par to, kā pareizi apsaimniekot to vai citu audzi, bet arī – ko darīt, piemēram, ar mantotu un ilgi nekoptu mežu, atzīst kooperatīva “Mežsaimnieks” konsultante un loģistikas speciāliste Gundega Agrita Januša.

“Nesen mums bija pieredze ar īpašumu, kur pēdējā mežizstrāde veikta vēl pēc pēdējās lielās vējlauzes 2005. gadā. Tad tika izvāktas kritušās egles un nekas vairāk tā arī netika darīts.

Tagad īpašniece nesaprot, ko lai dara tālāk. Skaidrojām, ka pirmais, kas jāizdara, jāatjauno meža inventarizācija jeb taksācija.

Lūdzām īpašniecei aiziet uz Valsts meža dienestu un pieprasīt aktuālos inventarizācijas datus. Kad pāris dienu laikā saņemts robežplāns un pārējā informācija, īpašumā ierodas taksators un sagatavo nākamo nepieciešamo dokumentāciju.

Tad mūsu konsultants ierodas pie īpašnieka un pēc meža apskates konsultē par tālāk veicamo darbu – vai tā būtu kopšanas cirte vai kailcirte, kas nu konkrētā mežā atļauts, savukārt īpašnieks izvēlas, ko gribēs darīt,” stāsta G. A. Januša.

Viņa akcentē, ka pēc šādām konsultācijām var vērsties jebkurš meža īpašnieks katrā no Latvijas novadiem: “Jebkuram īpašniekam ir iespēja vērsties pie mums, zvanot reģionālajiem konsultantiem vai aizpildot mājaslapā atrodamo konsultāciju pieteikuma anketu. Reģionālie konsultanti sazvanīs īpašnieku un norunās tam izdevīgu tikšanās laiku. Svarīgi ir pirms konsultācijas atsūtīt īpašuma datus, kadastra datus, lai konsultants var sagatavoties. Tad tiekamies mežā.”

Reklāma
Reklāma

Meža apsaimniekošana mazajiem un vidējiem īpašniekiem ar katru gadu kļūst aizvien sarežģītāka.

Gan meža apsaimniekošanu un koksnes tirdzniecību ietekmējošo vides prasību, gan stādu trūkuma, gan darbu veicēju jaudu nepietiekamības dēļ īpašniekiem var pienākt brīdis, kad nolaižas rokas un tiek pieņemts lēmums par no paaudzes paaudzē nodotā īpašuma pārdošanu.

No tā var izvairīties, atrodot sev stabilu sadarbības partneri, kas spēj atbildīgi nodrošināt visu meža apsaimniekošanas darbu spektru no stādu iegādes un stādīšanas līdz koku nozāģēšanai, transportam un tirdzniecībai.

Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.