Foto: Shutterstock

Aktualitātes Latvijas Mednieku savienībā 0

Novembra vidū Valsts meža dienests organizēja sanāksmi par lielākā pieļaujamā lūšu nomedīšanas apjoma jeb limita projektu. Sanāksmē atbilstoši sugas aizsardzības plānā noteiktajam piedalījās speciālā monitoringa veicēji – mežzinātnes institūta
Silava pārstāvis Jānis Ozoliņš, Dabas aizsardzības pārvalde, medniekus pārstāvošās organizācijas LMS un LATMA, AS Latvijas valsts meži un Vides konsultatīvās
padomes pārstāve.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Jānis Ozoliņš informēja, ka iepriekšējās sezonas monitoringa rezultāti rāda lūšu populācijas reproduktīvo rādītāju pasliktināšanos. Samazinājies mazuļu vidējais skaits reproduktīvajām mātītēm, kā arī starp nomedītajiem pieaugušiem lūšiem ievērojami samazinājies nomedīto mātīšu skaits, bet pieaudzis tēviņu skaits. Ņemot vērā sugas aizsardzības plānā iestrādātos adaptīvās apsaimniekošanas principus, zinātnieki rekomendē nākamajā medību sezonā samazināt lūšu nomedīšanas limitu. Iepriekšējā sezonā tas bija noteikts 150 dzīvnieku apmērā.

LMS pārstāvis Jānis Baumanis pauda viedokli, ka nav saņemts apstiprinājums, ka lūšu reproduktīvie rādītāji pasliktinājušies medību ietekmē. Ļoti iespējams, ka tas notiek tādēļ, ka populācija tuvojas maksimālajai vides ietilpībai un sāk pašregulēties. Pēdējo divu gadu laikā visai ievērojami pieaudzis to teritoriju (10×10 km kvadrāti) skaits, kuros lūši nomedīti. 2016./2017. gada medību sezonā lūšus nomedīja 79 kvadrātos jeb 10,6% sauszemes teritorijas, bet 2018./2019. gada sezonā lūši nomedīti jau 96 kvadrātos jeb 17,5%. Tas apliecina, ka ar lūšu izplatību Latvijā viss ir kārtībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

LMS kategoriski iebilda pret atsevišķu dzīvnieku aizstāvju un arī Vides konsultatīvās padomes ieteikumu šajā sezonā aizliegt lūšu medības Latvijā. LMS piedāvāja sākt lūšu sezonu no 1. janvāra, nevis 1. decembra, lai samazinātu risku, ka kāds no jaunajiem lūšiem nespēj izdzīvot, paliekot bez kaķenes aprūpes, kā arī samazināt limitu no 150 dzīvniekiem uz 120. Uzskatām, ka šis ir būtisks samazinājums un pilnīgi pietiekams, lai tiktu ievēroti piesardzības principi, ko nosaka monitoringa rezultāti. Šīs ziņas sagatavošanas brīdī VMD pieņemtais lēmums par lūšu limitu un sezonas garumu vēl nebija zināms.

2019. gada novembrī LMS Dobeles šautuvē atsāka organizēt pneimatikas šaušanas sacensības četrās šaušanas disciplīnās: siluetu šaušana, skrejošā mežacūka, Eiropas zvēri un Ultimate sniper.

Kopumā paredzēti astoņi sacensību posmi, no kuriem šogad notiks divi:
24. novembrī un 8. decembrī. Visi interesenti laipni aicināti. Informācija un nolikums www.lms.org.lv, www.sasa.lv

Novembrī LMS rindās uzņemti divi jauni biedri: MK Kalnmežs un
mednieku klubs Jūras osta. Abi šie klubi iekļauti LMS Ziemeļkurzemes reģionā.

Vairāk lasiet žurnālā Medības