Foto: ZUMAPRESS/Scanpix/LETA

Amerikāņi Covid-19 vakcīnu saņems pirmie. Eiropā un citviet rūpīgi vēros ASV vakcinācijas pieredzi 2

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

ASV štatu veselības aprūpes dienesti gatavojas piedāvāt iedzīvotājiem pirmos 6,4 miljonus devu Covid-19 vakcīnas, ko izveidojušas firmas “Pfizer” un “BionTech”, tikko būs saņemta Federālā pārtikas un zāļu dienesta (FDA) atļauja.

Pirmos paredzēts vakcinēt mediķus

Kā ziņo ASV mediji, FDA atļauju “Pfizer” un “BionTech” vakcīnas masveida izmantošanai varētu saņemt 10. decembrī vai pāris dienas vēlāk. Firmas “Moderna” vakcīnas izveidotāji cer saņemt FDA atļauju 17. decembrī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā liecina testi, abu vakcīnu efektivitāte ir aptuveni 95%, injicējot divas devas. Eksperti atzīmē, ka vakcinācija diez vai līdz pavasarim apturēs koronavīrusa epidēmiju ASV, kur līdz šim no Covid-19 miruši jau vairāk nekā 266 000 cilvēku.

ASV vakcinācijas pieredze tiks uzmanīgi vērota Eiropā un citviet, atzīmē izdevums “The Economist”.

Covid-19 vakcīnu piegāde ASV notiek programmas “Operation Warp Speed” ietvaros, kas tika izveidota maijā. Vasarā tika noslēgta vienošanās par 100 miljoniem vakcīnu devu pirkumu no firmām “Pfizer” un “Moderna”, no kurām liela daļa jau ir saražota.

Katra firma plāno līdz gada beigām izdalīt ASV aptuveni 20 miljonus vakcīnas devu. Ar šo daudzumu varētu vakcinēt visus ASV veselības aprūpes darbiniekus, kas ir prioritārā grupa vakcīnas saņemšanai.

Tālāk plānots vakcinēt iedzīvotāju grupas, kas ir īpaši uzņēmīgas pret koronavīrusu, tostarp aprūpes namu iemītniekus, cilvēkus ar nopietnām slimībām un iedzīvotājus virs 65 gadiem, kā arī policistus, skolotājus un autobusu vadītājus, kam ir augsts inficēšanās risks.

Prioritātes kārtību šo iedzīvotāju grupu vakcinēšanā noteiks katra štata Slimību kontroles un novēršanas centri (SKNC) un citas nacionālās veselības aģentūras. Paredzēts, ka vakcīna tūlīt pēc tās saņemšanas tiks iedalīta štatiem un sešām lielpilsētām atbilstoši to iedzīvotāju skaitam.

Katrs štats lems par vakcīnu tālāku sadalīšanu. Pašreizējais vakcīnu ražošanas temps liecina, ka veco ļaužu masveida vakcinācija varētu sākties ne agrāk kā februārī.

Reklāma
Reklāma

“Pfizer” vakcīna jāuzglabā -70 grādos

ASV Federālā pārtikas un zāļu dienesta atļauju “Pfizer” un “BionTech” izstrādātās vakcīnas masveida izmantošanai varētu saņemt 10. decembrī.
Foto: Dado Ruvic/REUTERS/SCANPIX/LETA


Vakcinācijas veikšana valstī, kur ir 330 miljoni iedzīvotāju, jebkuros ap­stākļos ir sarežģīts uzdevums, ko šoreiz vēl apgrūtina apstāklis, ka firmas “Pfizer” vakcīna jāuzglabā -70 grādos pēc Celsija.

Glabātavas ar tik zemu temperatūru mēdz būt tikai specializētās laboratorijās un lielos medicīnas centros. Lai atvieglotu darbu mediķiem, kam būs jāveic vakcinācija, firma “Pfizer” piegādās vakcīnu īpašos konteineros, kas pildīti ar sauso ledu un kur var ievietot no 1000 līdz 5000 devām vakcīnas. Šobrīd tiek izgatavots arī mazāks konteiners, lai atvieglotu devu sadali.

Sausā ledus krājums ir pastāvīgi jāpapildina, konteineru nav vēlams atvērt biežāk kā divas reizes dienā, un vakcīnu, kura pirms injicēšanas jāatšķaida ar fizioloģisko šķīdumu, uzglabāt parastā ledusskapī var tikai piecas dienas, atzīmē “The Economist”. Speciālisti atzīst, ka “Pfizer” vakcīnas injicēšanai būs vajadzīga darbinieku iepriekšēja apmācība, taču mediķi jau tā ir pārslogoti.

Eksperti bažījas, ka, ņemot vērā visus apstākļus, kāda daļa no “Pfizer” vakcīnas pirmajām piegādēm var tikt sabojāta. Firmas “Moderna” ražoto vakcīnu var uzglabāt -20 grādos vienu mēnesi.

Tā ir iepakota pa 100 devām un nav jāatšķaida. Vakcīnu paredzēts piegādāt pakās, kur ievietotas arī šļirces, dezinfekcijas drāniņas, cimdi un citas lietas drošas injekcijas veikšanai.

Vakcīnu piegādes loģistiku pārrauga ASV Aizsardzības ministrija.

Tiek plānots, ka vakcinēšana iedzīvotājiem, kam ir veselības apdrošināšana, tiks veikta bez maksas, federālajai valdībai sedzot izdevumus par personām, kas nav apdrošinātas.

Aptaujas liecina, ka daļa amerikāņu apšauba vakcīnas drošumu un varētu atteikties vakcinēties. Vakcinācijas kopējās izmaksas ASV lēš ap sešiem miljardiem dolāru, bet līdz šim štatu administrācijas saņēmušas tikai 200 miljonus.

Līdz gada beigām tiek solīti vēl 140 miljoni dolāru. Ja Trampa administrācijas varas spēles aizkavēs pietiekama iedzīvotāju skaita vakcinēšanu, lai apturētu saslimšanu ar koronavīrusu, tā būtu ASV politiska neveiksme.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.