Rīga naktī
Rīga naktī
Foto: Edijs Pālens/LETA

Apdrošinātājs: Autovadītāji aizmirst, kur atstājuši spēkratus 0

Iestājoties rudenim, kad dienas kļūst īsākas un naktis garākas, visiem ceļu satiksmes dalībniekiem, gan gājējiem, gan transporta līdzekļu vadītājiem nenoliedzami ir jāpievērš pastiprināta uzmanība drošībai uz ceļa, lai izvairītos no iespējamiem negadījumiem un avārijām, brīdina AAS “BTA Baltic Insurance Company” (turpmāk – BTA).

Reklāma
Reklāma

Pieaug nogurums un neuzmanība

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

“Pieaug dažādu ar neuzmanību un nogurumu saistītu nelaimes gadījumu skaits, cilvēki kļūst izklaidīgāki, ko reizēm var skaidrot ar stresu un izdegšanu, tāpēc vajadzētu izvērtēt savus spēkus un liela noguruma situācijā pie stūres nesēsties,” aicina BTA Baltijas risku parakstīšanas departamenta direktors Ivo Danče.

Saskaņā ar BTA rīcībā esošo informāciju bijušas pat situācijas, kad autovadītājs steigas un stresa dēļ aizmirst, kur novietojis savu automašīnu;

CITI ŠOBRĪD LASA
informē policiju un apdrošinātāju un tikai pēc tam, atceras, ka spēkrats nav nozagts, bet novietots citā vietā.

“Tumsā cilvēkam samazinās uztveres asums. Ja papildus tam viņš ir noguris vai noraizējies, visi maņu orgāni vēl vairāk notrulinās un uztvere pavājinās,” skaidro psihoterapeite Solvita Vektere.

Mainās redzes asums

Pēc viņas teiktā, pastāv būtiskas atšķirības, vai cilvēks pārvietojas pa autoceļu gaismā vai tad, kad jau ir krēsla un satumsis.

“Ja atrodies gaišā vidē, detaļas ir vieglāk pamanāmas, bet tumsā ir krietni grūtāk noturēt redzes un dzirdes asumu. Tas ir īpaši aktuāli, ja cilvēks cieš no izdegšanas sindroma, hroniska noguruma vai stresa,” pauda eksperte.

Viņa norādīja – iespējams, ir gadījumi, kad cilvēks ir tik pārguris, sadusmots vai stresa pārņemts, ka labāk pie stūres nesēsties un vismaz kādu laiku nogaidīt.

Arī gājējiem ir jārēķinās ar to, ka psihe un emocijas var ietekmēt fiziskās sajūtas, minēja Vektere, aicinot ikvienu no mums gada tumšajā periodā būt vērīgākiem uz ceļa.

Psiholoģe Indra Majore-Dūšele norādīja, ka rudens un ziemas periodā ir lielāka iespēja, ka zūd modrība uz ceļa, jo līdztekus nogurumam, spēku izsīkumam un stresam nāk klāt vēl viens faktors – tumsa. “Autovadītājam ir jābūt modram, lai spētu apstrādāt informāciju uz ceļa,” teica speciāliste.

Viņa iesaka labāk nesēsties pie stūres, kad esi ļoti noguris vai satraukts, jo tas apdraud gan tavu, gan citu satiksmes dalībnieku drošību.

Reklāma
Reklāma

Turklāt autovadītājiem vajadzētu stingri ievērot atļauto braukšanas ātrumu, izvērtēt situāciju uz ceļa un laikapstākļus, lai nenonāktu nepatīkamās situācijās un neizraisītu avārijas, piebilda Vektere.

Ieteikumi autovadītājiem tumšajā gadalaikā

Pirmkārt, pārliecinieties, ka automašīnas lukturi ir tīri, lai nodrošinātu iespējami labāko apgaismojumu braukšanas laikā.

Otrkārt, izvairieties braukt lielus attālumus bez atpūtas pauzes. Jūtot nogurumu, ieteicams apstāties, izkāpt no automašīnas un nedaudz pakustēties.

Treškārt, mazināt spriedzi palīdz laika plānošana. Jau iepriekšējā vakarā izplānojiet svarīgākos dienas darbus, tā neļausiet nebūtiskiem šķēršļiem radīt nevajadzīgu stresu. Ja vien iespējams, negaidīti saņemtus uzdevumus labāk ieplānot, ātrākais, uz nākamo dienu, ja vien tā nav ārkārtas situācija. Tāpat plānošana palīdzēs savlaicīgi, rēķinoties ar satiksmes blīvumu un citiem apstākļiem, izdomāt labāko maršrutu ikdienas darbu un pienākumu veikšanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.