Foto: Shutterstock

Apdzīvo gandrīz visu planētu, ir nikni plēsēji, sastopami arī kanibāli: 7 interesanti fakti par bizbizmārītēm 1

Kad laiks kļūs sausāks, siltāks un sāk spīdēt saule, aizvien biežāk var manīt mārītes – sarkanas krāsas kukainīšus ar melniem punktiņiem. Sākumā, kad gaisa temperatūra vēl ir zem +7 grādiem, tās nebūs pārāk aktīvas. Bet, kad gaiss uzsils vairāk, arī viņas būs gatavas sagaidīt vasaru. Vairums cilvēku šos simpātiskos kukainīšus sauc par bizbizmārītēm un Latvijā tās ir sastopamas bieži. Nenoliedzami, sava izskata dēļ, tās iemantojušas nedalītas cilvēku simpātijas. Un, kā nu ne – spilgtais krāsojums, amizantie punktiņi un tas mazais brīnums arī lido! Tomēr, kā izrādās, mazie kukainīši savā pasaulē ir agresīvi plēsēji ar dažām īpašībām, kuras uzzinot, vairums saviebsies.

Reklāma
Reklāma

1. Tās ir indīgas!

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Izpētīts, ka šie mazie kukaiņi briesmu gadījumos izdala šķidrumu, kas nejauki ož un ir atbaidošs pēc garšas. Pie tam, šis izdalītais šķidrums putnam vai kādam citam, kas bizbizmārīti gribētu apēst pusdienās, izraisa vēdera sāpes. Šo šķidrumu var redzēt, ja rokās paņem pārbiedētu mārīti, tad tai uz ķepiņām ir redzamas dzeltenas krāsas pilītes – tā arī ir šī savdabīgā inde.

2. Dzīvo visā pasaulē, izņemot Antarktīdu

Foto: Shutterstock
CITI ŠOBRĪD LASA


Pasaulē ir sastopamas apmēram 4000 mārīšu sugas un apdzīvo tās teju vai visu planētu, izņemot Antarktīdu.

3. Dārza draugi

Cilvēku pasaulē mārītes ir draugi, jo tās lielākoties barojas ar kukaiņiem, no kuriem daži ir dārza kaitēkļi. Mārītes tos apēd. Visvairāk šiem sārtajiem, simpātiskajiem kukainīšiem garšo laputis. Tiesa, ir arī tādas mārīšu sugas, kas ēd augus, tomēr šie kukainīši lielākoties sastopami tropos, kur barojas ar dažādu augu lapām. Tomēr arī Latvijā ir sastopama mārīšu suga, kas ēd augus un tā ir tā saucamā biešu mārīte (Subcoccinella vigintiquattuorpunctata). Savukārt no sēnēm pārtiek melndzeltenā sēņmārīte (Psyllobora vigintiduopunctata).

4. Daudz un dažādas mārītes un visas Latvijā

Foto: Shutterstock


Apkopojot pieejamos literatūras datus, Latvijas faunā esot sastopamas 62 mārīšu sugas. Tomēr maz ticams, ka tas tā patiešām ir, jo dabas draugi zina stāstīt, ka daudzas no šīm minētajām sugām Latvijā nav redzētas vairākus gadu desmitus un arī ziņu par tām nav nekādu. Jāatceras, ka arī izmēros ļoti mazie kukainīši, kas ir reti pamanāmi cilvēki acij, arī pieder pie mārīšu sugas. Piemēram, divpunktu mārīte vai septiņpunktu mārīte. Lielākā Latvijā sastopamā mārīte ir acainā mārīte (Anatis ocellata).

5. Kanibāli

Tomēr ir arī vēl kāds fakts, kas varētu arī neraisīt simpātijas attiecībā uz simpātisko kukainīti. Izrādās, bizbizmārītes ir kanibāli. Šie kukaiņi ir ļoti ēdelīgi, par apetīti nesūdzas gandrīz nekad un gadās arī tā, ka apēd pašas savus bērnus, kas ir tikko izšķīlušies no olām.

6. Dažādi nosaukumi

Foto: Shutterstock


Vairums cilvēku Latvijā šos kukaiņus dēvē par bizbizmārīti, bet pazīstamas arī ar tautā iecienītu nosaukumu – dievgosniņa. Savukārt daudz kur citur pasaulē tās dēvē par Jaunavas Marijas kukaini. Angļu valodā “Lady bug”, kas tulkojumā nozīmē – kukainis Lēdija.

7. Kur pārziemo?

Reklāma
Reklāma

Mārītes pārziemo zem koku mizas, ēku sienu spraugās un citās vietās. Bet, ja kukainītis nepaspēj atrast pirms pirmajiem saliem patvērumu, tas iet bojā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.