Foto: Gatis Kužums

Apgriezt neprotu, bet ogas ēst gribu. Izvēlamies pašas izturīgākās vīnogas slinkajiem 0

Agrāk ar vīnogām noaudzēja lapenes, pat stādīja pie koka. Tās brīvi auga, un neviens neko negrieza, bet ogas bija. Vai ir tādas šķirnes? Neprotu un negribu nodarboties ar apgriešanu, tomēr vīnogas ēst gribu. KĀRLIS AIZKRAUKLĒ

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Ir dažas sevišķi izturīgas vīnogu šķirnes, kas augs arī ap dārza lapeni, ar kurām var noaudzēt sētas un ļaut būt mežonīgām. Vīnogu audzētājs Gatis Kužums iesaka, piemēram, šķirnes ar zilām ogām ‘Zilga’, ‘Valiant’, ‘Baltica’ (‘Hasanskij Sladkij’). Ar zaļām ogām – ‘Žemčug Belij’.

Mazliet gan jāapgriež visas vīnogas, arī šīs. Vīnogas ir vīteņaugi un instinktīvi stiepjas pretī saulei. Visu spēku (lapas un ogas) tās koncentrē dzinuma galā. Ja vīnogai ļauj augt netraucēti vertikāli, ar laiku ap lapeni paliks tikai pliki stumbri, un viss zaļums būs grūti pieejamā vietā uz jumta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvienkāršākais ieteikums – tagad saīsināt vismaz garās jauno dzinumu pīckas, turklāt palikušos dzinumus noguldīt gar balstu (lapenes sienu) horizontāli, nevis vertikāli. Tad nākamgad no horizontālā dzinuma pumpuriem uz augšu tieksies daudzi jaunie dzinumi, nevis tikai viens.

Ja šķiet, ka vīnoga saaugusi par traku, to rudenī var noraut no jumta un krietni apgriezt. Iespējams, nākamgad nebūs ogu, toties augs kupli atjaunosies. Šo šķirņu vīnogas parasti atjaunojas, pat ja ir apsalušas.

Iekāpt ābeles vainagā un labi tikt galā ar koka sakņu konkurenci varētu šķirne ‘Valiant’.

Daudz lielāka šķirņu izvēle ir tad, ja vīnogas stāda pie ēkas sienas (nedaudz atstatus no tās, lai notiek vēdināšanās) un tad ar tām noaudzē mājas terasi vai nojumi. Šim nolūkam der gandrīz visas dārza vīnogu šķirnes. Tā vairs nav ekstrēma vieta (kā lapene klajā vietā), bet vīnogām ļoti tīkama. Tomēr arī tad pilnīgi bez apgriešanas neiztikt, jo vīteņaugs dažos gados uzkāps uz jumta ar visām ogām.

Vīnogas vēlmi stiepties augšup un atstāt pliku kātu var izmantot, stādot pie kādas kolonnas vai ēkas sienas un apaudzējot balkonu.