Foto: Shutterstock

Aplams ziemas stils – plikas potītes, mugura, galva 1

Ieraugot ko tādu aukstajās un ziemīgajās ielās, nevilšus nodrebinies. Šauras apspīlētas bikses un virs apaviem vīd plikas potītes. Vējjaka tik īsa, ka redzami muguras plikumi. Ap kaklu satīņāta grandioza šalle, bet galva kaila. Vai no veselības viedokļa ir vērts pievērsties šādam stilam?

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Nereti joko, ka paaudze, kas aukstā laikā staigāja bez cepures, izaudzināja paaudzi, kas aukstā laikā staigā bez zeķēm. Tiešām pēdējos gados diezgan bieži gadās redzēt tās plikās potītes. Ne tāpēc šie kāju plikumi, ka cilvēks aizmirsis uzaut zeķes, bet zeķītes ir īsas un slēpjas apavos. Tāda, lūk, mode. Līdzīgi ar īso vējjaku, kuras turpinājums ir vien kails muguras laukums.

Kā plikuma tendence apģērbā vērtējama no mediķa viedokļa? To jautājām ģimenes ārstei Olgai Turanskai.

Kur cepure?

CITI ŠOBRĪD LASA

“Veci cilvēki saka: kājas turi siltumā, galvu – vēsumā, taču tas nenozīmē, ka galvai ziemā jābūt kailai. Aukstā laikā galvassega ir ļoti svarīga, īpaši, ja gaisa temperatūra ir zemāka par mīnus pieciem grādiem. Tad staigāt bez cepures nedrīkstētu nevienā vecumā,” uzsver daktere Turanska.

Varbūt jaunam cilvēkam svarīgi uzzināt, ka vispirms cieš skaistums – mati. Galvā ir daudz asinsvadu, tie ir tuvu matainajai daļai, un aukstuma rezultātā, ja netiek valkāta galvassega, var sākties asinsvadu spazmas. Tas samazina mata folikula apasiņošanu, tāpēc mats tiek mazāk pabarots, sliktāk aug, ar laiku kļūst mazāk spīdīgs, var sākties matu izkrišana.

Daudzas jaunietes, kas mūždien cilpo kailu galvu, pēc tam brīnās, kāpēc mati kļuvuši tik nespodri.

Starp citu, ja smēķētājs aukstumā staigā bez cepures, šādas asinsvadu spazmas un matu izkrišana ir vēl izteiktāka.

Ar lielu šalli nepietiek

Tagad ir modē arī milzu šalle, ko satīņā ap kaklu, līdz ar to daudzi domā, ka šādi jau siltuma pietiek, cepure nav vajadzīga. Tomēr tā nav! Kakla zona pārlieku sakarst, bet galva paliek vēsumā, tas var visai nelāgi ietekmēt veselību. Cepure ir jāliek!

Nav teikts, ka uzreiz saslimst, ja staigā ziemā kailu galvu, tomēr akūta slimība var piemeklēt. Turklāt, ja turpinās šī tieksme staigāt bez galvassegas, ar laiku saslimšana var pāriet hroniskā vainā, piemēram, izveidoties hronisks sinusīts jeb blakusdobumu iekaisums. Pastāv arī iespēja, ka paasinās kāda jau esoša hroniska kaite: hroniskas iesnas, ausu iekaisums, konjunktivīts, tonsilīts jeb mandeļu iekaisums.

Nereti šāda pastāvīga aukstuma komprese izraisa nelāgas sekas – iekaist sejas nervs vai sākas trijzaru nerva iekaisums. Tas ir ļoti sāpīgi, turklāt šīs kaites ir ilgstoši ārstējamas, tātad cilvēks krietnu laiku tiek izsists no darba ierindas.

“Galvassega var būt visai viegla, bet tomēr tā nepieciešama, jo pasargā no vēja un aukstuma. Vislabāk, ja cepure ir dabīga auduma vai vismaz ar dabīga auduma oderi. Pieļaujams iztikt arī tikai ar vējjakas vai mēteļa kapuci, ja to visu laiku patur galvā,” uzsver ārste.

Reklāma
Reklāma

Ne viens vien sportojošs cilvēks uzskata, ka viņam cepuri nevajag, jo savā ikdienas skrējienā ap galvu liek tā dēvēto sviedru lenti. Tomēr ar to nepietiek, jo šādi nav vienmērīgs siltuma sadalījums, turklāt sportiskā lente mehāniski nospiež galvu, tās asinsvadus.

Nē – plikai mugurai!

Daktere visai skarbi izsakās par īso jaku modi. Ja visu laiku ir atsegta muguras jostasdaļa, notiek ķermeņa daļas un organisma atdzišana, ātri var iekaist jostasdaļas nervi. Turklāt šī muguras daļa ir labi apasiņota, tādēļ pastāv liela iespējamība rasties kādam iekaisumam, piemēram, cieš nieres, reproduktīvie orgāni vai urīnizvadsistēma.

Ja kādā no šiem orgāniem jau ir hroniska saslimšana, agrāk iespējams iedzīvoties komplikācijās.

Līdzīgi ar kailām potītēm – viena ķermeņa daļa visu laiku ir pārliekā vēsumā, un tas var radīt sastrēgumus veselībā.

“Risks ir tieši jaunam cilvēkam, jo viņam saslimšana var noritēt bez simptomiem vai ar niecīgām izpausmēm, jo imunitāte tiek ar to galā. Tobrīd tas nerada uztraukumu, tam pat nepievērš uzmanību. Nu, iesāpējās un pārgāja. Biežāk paskraidīju uz tualeti, kas zina, varbūt šodien vairāk padzēros… Bet tad pēc laika – skat! – jau esi iedzīvojies hroniskā cistītā jeb urīnpūšļa iekaisumā. Esmu dzirdējusi no ginekologiem, ka nereti tieši tas bijis cēlonis, lai izveidotos hronisks olnīcu vai olvadu iekaisums, ar laiku izveidojas saaugumi, turklāt tas var novest pie neauglības,” brīdina Olga Turanska.

Vērts noticēt

Olga Turanska: “Ne vienmēr un ne visi, kas šādi ģērbjas aukstumā, saslimst. To nav iespējams ne uzminēt, ne paredzēt, vai šim cilvēkam kaitēs ziemas laikā plikās potītes vai neapsegtā galva. Tomēr jāpieņem, ka ar to iespējams kaitēt veselībai. Turklāt kaite var neizpausties uzreiz ļoti pamanāmi, bet pēc laika rezultēties kādā hroniskā vainā.”

Konsultante: Olga Turanska, klīnikas ALma ģimenes ārste

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.