Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Aptauja: Teju puse lielo uzņēmumu nav ieviesuši VID prasībām atbilstošas kases sistēmas 0

Teju puse (46%) lielo uzņēmumu, kas saimnieciskajā darbībā izmanto kases aparātus, aizvien nav pilnībā ieviesuši aparātus ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) prasībām atbilstošu pamatdarbības sistēmu.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Par to liecina pašmāju tehnoloģiju uzņēmuma SIA “Datakom” organizētā uzņēmēju aptauja, kas veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS.

Tiesa, 25% jau sākuši sistēmas ieviest, un to nomaiņa pašlaik veikta daļēji, bet 12% sistēmu nomaiņu nav uzsākuši. Tikmēr sistēmas jau ir pilnībā nomainījuši 54% lielo Latvijas uzņēmumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām komersantiem jau no 2017. gada janvāra ir jālieto kases aparāti ar pamatdarbības sistēmu, kas atbilst VID stingri definētām tehniskām prasībām.

Bet no 2019. gada šo prasību neizpildīšana var rezultēties sankcijās, tostarp naudas sodos, licences atņemšanā vai saimnieciskās darbības apturēšanā.

Aptaujas rezultāti rāda, ka kases sistēmas jau nomainījis vairums (81%) mikrouzņēmumu, 9% – nomainījuši daļēji un tikpat daudz – nav nomainījuši.

Arī vairums (74%) mazo uzņēmumu jau ir pilnībā ieviesuši MK noteikumiem atbilstošas kases sistēmas, katrs desmitais (11%) – tās nomainījuši daļēji, bet 9% – to vēl nav izdarījuši.

Latvijas vidējo uzņēmumu vidū katrs sestais (15%) arvien nav ieviesis kases aparātus ar VID prasībām atbilstošu pamatdarbības sistēmu, bet 11% vidējo uzņēmumu to izdarījuši daļēji.

Savukārt sistēmas jau pilnībā nomainījuši 74% aptaujāto vidējo uzņēmumu ar kases aparātiem.

SIA “Datakom” risinājumu direktors Edijs Tanons norāda, ka aptaujas rezultāti rāda, ka likumā noteikto prasību par kases sistēmu nomaiņu jau izpildījuši 80% mikrouzņēmumu, kas izmanto kases aparātus, bet šo prasību izpilde visvairāk nesekmējas vidējiem un lielajiem uzņēmumiem.

Tas ir likumsakarīgi, jo kases sistēmu nomaiņa pieprasa gan finansiālos, gan laika resursus, un, jo lielāks ir uzņēmums, jo vairāk līdzekļu un laika sistēmu nomaiņai ir nepieciešams.

Būtiski gan ņemt vērā, ka šo prasību izpilde komersantiem bija jāveic jau 2017. gadā, un fakts, ka līdz 2019. gadam liela daļa to arvien nav izdarījusi, rāda, ka šis nomaiņas process nav viegls nedz uzņēmējiem, nedz programmatūras ražotājiem, atzīmē E. Tanons.

“Aicinu komersantus izsvērt arī pievienoto vērtību, ko nodrošina mūsdienīgas sistēmas, – piemēram, grāmatvedības procesu atvieglošana, pateicoties procesu automatizācijai un mākslīgajam intelektam,” papildina E. Tanons.

Lielākā daļa aptaujāto uzņēmumu saimnieciskajā darbībā neizmanto kases aparātus. Uzņēmējdarbības nozare, kurā kases aparātus izmanto visplašāk, ir tirdzniecība – atbilstoši aptaujas rezultātiem kases aparāti ir 53% visu aptaujāto tirdzniecības nozares uzņēmumu.

Reklāma
Reklāma

Sadarbībā ar pētījumu centru SKDS kopumā aptaujāti 750 dažādu nozaru un profilu uzņēmumi visā Latvijā. Uzņēmumi aptaujāti tiešsaistē un ar telefoninterviju starpniecību laika periodā no 2018. gada 4. decembra līdz 2019. gada 4. janvārim.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.