Apvērsums paklāju pasaulē 0

No 31. augusta līdz 2. septembrim Mākslas muzeja “Rīgas birža” Lielajā izstāžu zālē programmas “Nacionālo kultūru dienas” ietvaros būs apskatāma Vācijas elitārā paklāju dizainera Jana Kata paklāju kolekcija “Dzēstais mantojums/Erased Heritage”.

Reklāma
Reklāma

 

Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Jans Kats ir šobrīd pasaulē godalgotākais un veiksmīgākais paklāju dizainers, kura kontā ir vairāki prestiži starptautiski apbalvojumi – “Red Dot Award”, “Best Carpet Innovation” un “Best Modern Collection”, tiesa, “paklāju pasaulē” neiesvaidītajiem tie, iespējams, izklausās mazliet svešādi. Taču pats J. Kats starp paklājiem jūtas kā zivs ūdenī – vācu mākslinieks dzimis paklāju tirgotāju ģimenē un jau bērnībā iepazinis Irānas un Nepālas paklāju darinātāju veikumu, kur apguvis to senās darināšanas prasmes, ko unikālā veidā izmanto savu mākslas darbu radīšanā, iegūstot pasaules slavu.

Mākslinieks specializējas paklāju dizaina veidošanā, un viņa daiļrades vadmotīvs ir atgriešanās pie vēsturiskā mantojuma saknēm un UNESCO Pasaules kultūras mantojuma statusu ieguvušu paklāju darināšanas tradīciju saglabāšana. J. Kata darinātie paklāji vienlaikus tiek uzskatīti gan par arhaiskiem, gan ārkārtīgi moderniem. “Rīgas biržas” vadītāja Daiga Upeniece uzsver – uz Rīgu atvestā paklāju kolekcija ir ierindojama kategorijā “Jāredz!” gan ekskluzīvā dizaina cienītājiem, gan tiem, kas ar tekstilmākslu nodarbojas profesionālā līmenī.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Veidojot kolekciju “Dzēstais mantojums/Erased Heritage”, mākslinieka mērķis ir atdzīvināt paklāju kultūru un pietuvināt to mūsdienu cilvēkam. Daudzi paklāju nozares eksperti atzinuši, ka “Dzēstais mantojums” ir neparastākā un iedvesmojošākā paklāju kolekcija, kāda jebkad radīta.

 

Kolekcijas paklāji ir roku darbs, tie mezgloti pēc vissenākajām Austrumu paklāju darināšanas tradīcijām, audējiem klausoties galvenā meistara dziedājumā – ornaments veidojas melodijas ritmā, kur noteikta augstuma nots nozīmē attiecīgās krāsas pavedienu un zīmējumu.

Kata rokraksts ir tā dēvētie dzēstie raksti, jo meistara dziedājums ir krasi mainīgs, un tāpēc tradicionālo rakstu savienošana ar it kā dzēstajiem efektiem ir ne tikai emocionāls, bet arī fizisks izaicinājums gan dizaineram, gan pašiem audējiem. Viens šāds paklājs tiek mezglots pat septiņus mēnešus, un iznākums ir pārsteidzošs. Par šo konceptuālo projektu J. Kats saņēmis starptautisko ekspertu atzinumu, ka viņa paveiktais ir apvērsums paklāju pasaulē.

Pašmāju paklāju speciālists, dizaina salona “Krassky” vadītājs Aigars Zelmenis atzīmē, ka gaidāmā izstāde vērtējama kā unikāls notikums, jo līdz šim “Erased Heritage” paklāju kolekcija izstādīta vienīgi elitāram J. Kata cienītāju lokam slavenākajās mākslas un dizaina izstādēs Milānā, Ņujorkā un Maskavā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.