Foto: Imageflow/Shutterstock

Ar blokķēdi pret blēdībām 0

Līdz šā gada beigām Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Uzņēmumu reģistrs (UR) divos dažādos pilotprojektos vērtēs iespēju iestāžu darbībā ieviest blokķēdes tehnoloģiju. UR tehnoloģijā saskata iespēju un pievienoto vērtību attiecībā uz SIA dalībnieku reģistra veidošanu, savukārt VID pilotprojekta laikā vēlētos izstrādāt tehnisku risinājumu elektroniskajām ierīcēm un iekārtām, lai ieviestu tirdzniecības datu nodošanu VID tiešsaistes režīmā. Pagaidām gan tie vēl ir tikai plāni un neviena no iesaistītajām pusēm nesola, ka risinājumi tiks atrasti un ieviesti.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Ekonomikas ministrijā norāda, ka blokķēde ir radīta, lai sinhronizētu datus, kas tiek glabāti dažādos datoros vai serveros jebkurā pasaules vietā, izmantojot tīklu tādā veidā, kas ļauj šiem datiem palikt nemainīgiem. Blokķēde nākotnē varētu samazināt starpnieku nozīmi un biznesa apjomus, finanšu un grāmatvedības uzskaites sektorā ļautu novērst iespēju veikt nesankcionētas manipulatīvas darbības ar datiem, tos mainīt ar atpakaļejošu datumu un pārdot vienu un to pašu aktīvu divas reizes dažādiem pircējiem. Ar blokķēdes palīdzību katra transakcija tiktu iekodēta noteiktā sistēmā, ko jebkurā laikā būtu viegli pārbaudīt un izanalizēt.

“Lai blokķēdes priekšrocības censtos izmantot valsts labā, EM šogad organizēs hakatonu par blokķēdes tehnoloģijā balstīta pilotprojekta izstrādi publiskajā sektorā. Savukārt Tieslietu ministrija izvērtēs esošā juridiskā ietvara attiecināšanu uz blokķēdē reģistrētiem darījumiem un viedajiem līgumiem, lai tie tiktu atzīti par tiesiskiem un apzinātu nepieciešamību veidot jaunu regulējumu Latvijā,” norāda ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

UR gadījumā EM norāda, ka pašlaik Komerclikums paredz, ka SIA valdei ir pienākums veidot dalībnieku reģistru pie katras īpašnieku vai citām izmaiņām attiecībā uz īpašniekiem, kā arī valdei ir jāiesniedz UR aktuālā dalībnieku reģistra versija. Saskaņā ar UR aplēsēm šādi gadījumi varētu būt aptuveni 25–30 tūkstoši gadā. Ieviešot šajā procesā blokķēdes tehnoloģijas, samazinātos informācijas aprites laiks starp uzņēmējiem un UR, samazinātos veicamo administratīvo darbību skaits. UR galvenā valsts notāre Guna Paidere norāda, ka SIA dalībnieku reģistra veidošana izvēlēts kā piemērotākais process, jo tas ir pietiekami biežs gadījums, kurā ir vairākas iesaistītās puses – UR, uzņēmuma valde, arī kapitāldaļu īpašnieki. “Pašlaik praktiskas darbības attiecībā uz pilotprojekta īstenošanu nav iesāktas – vēl turpināsies diskusijas ar Ekonomikas ministriju, kuru laikā tiks apzināts, kādā veidā projekts tiktu realizēts, kad to būtu iespējas realizēt, kā arī noteiktas projekta izmaksas,” sacīja G. Paidere.

Otrs pilotprojekts skar kases aparātu reformas īstenošanu. Viens no iespējamiem variantiem būtu tehniska risinājuma izstrāde elektroniskajās ierīcēs un iekārtās, lai ieviestu tirdzniecības datu nodošanu VID tiešsaistes režīmā, izmantojot blokķēdes tehnoloģiju. Aprīļa sākumā tiks organizēts 48 stundu hakatons šī pilotprojekta izstrādei. VID pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa gan norādīja, ka hakatons ir ideju ģenerēšanas pasākums, kas negarantē, ka tā laikā tiks rasts risinājums.

Daži blokķēdes izmantošanas piemēri citās valstīs

* Šveices kriptogalvaspilsētā Cūgā iespējams izveidot decentralizētu digitālo identitāti, kas balstās uz “ethereum” blokķēdi. Tāpat pilsētā nesen beidzās uz blokķēdi bāzētas e-balsošanas sistēmas izmēģināšana.

* Čīles Nacionālā enerģētikas komisija izmanto “ethereum” blokķēdi, lai sekotu līdzi nozares datu un finanšu plūsmai.

* Igaunijā “ethereum” blokķēde ir pamats visai slavenajai e-Igaunijas programmai, kas savieno valsts nodrošinātos pakalpojumus vienā digitālajā platformā, kā arī cilvēkiem ļauj kļūt par digitālajiem pilsoņiem jeb e-rezidentiem. Blokķēdē glabājas dažāda sensitīva informācija, piemēram, par veselības aprūpi, tieslietām, drošību utt., lai informācijai nevarētu piekļūt trešās puses.

* Gruzija uz blokķēdes uzbūvēja nekustamo īpašumu transakciju pārbaužu un zemes reģistrācijas protokolu. Sistēmu palīdzēja ieviest labi zināmā “Bitfury Group”, kuras dibinātājs Valērijs Vavilovs nāk no Rīgas. Līdzīgu risinājumu šobrīd apsver ieviest arī Zviedrija un Lielbritānija.

Reklāma
Reklāma

* Lielbritānijas Pārtikas standartu aģentūra pabeigusi pilotprojektu, kurā ar blokķēdes palīdzību izsekota gaļas aprite lopu kautuvēs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.