Foto: Fotolia

Ar gaismu viesistabā var uzlabot gaisotni. Ieteikumi! 0

Atpūtai nepieciešamas omulīgas telpas, tāpēc svarīgi, lai katrai nodarbei dzīvojamajā istabā būtu labs un piemērots apgaismojums. Tomēr ne vienmēr telpu izvietojums ir tam labvēlīgs un dabiskā dienasgaisma pietiekama, īpaši tumšajos gadalaikos. Kā gaisotni uzlabot?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Ja viesistaba atrodas ēkas dienvidos vai rietumos, tā būs pietiekami gaiša un papildu omulību tajā radīs arī rietošās saules stari, bet telpa, kas novietota mājas ziemeļu vai austrumu pusē, nebūs īpaši omulīga. Noskaņu iespējams uzlabot ar labu un pārdomātu mākslīgo apgaismojumu.

“Apgaismojums ir interjera elements, kas visvairāk ietekmē gaisotni telpā un laika gaitā mainās visstraujāk salīdzinājumā ar citām mājokļa iekārtām. Tomēr tas ir arī veids, kā bez lieliem tēriņiem radikāli pārmainīt un uzlabot telpas noskaņu. Daudz funkcionālāku un dzīvāku vidi var iegūt, tikai nomainot spuldzes un furnitūru, uzstādot gaismas spilgtumu regulējošus slēdžus vai samainot vietām un pārvietojot galda un stāvlampas,” iesaka dizainers Terenss Konrans.

CITI ŠOBRĪD LASA

Maldīgi domāt, ka spilgts apgaismojums derēs visam. Īpaši, ja telpa tiek izmantota dažādām nodarbēm. Tā gluži nav – cik dažādi esam mēs paši, tik dažāda arī mūsu gaismas uztvere un nepieciešamās gaismas komforta līmenis. Viens labāk jūtas gaišā un saulainā telpā, cits – puskrēslā vai romantiskā apgaismojumā. Tāpēc svarīgi, lai mākslīgais apgaismojums būtu pēc iespējas dažāds un variējams. Nevajag baidīties kombinēt dažādu gaismas ķermeņu radīto gaismu, galvenais – pārdomāt, kādas lampas nepieciešamas, kur tās izvietos, kā ieslēgs un izslēgs, turklāt svarīgi, lai tas būtu ērti izdarāms.

Vispareizāk, ja apgaismojumu plāno pirms telpas remonta vai tā laikā.

Tad elektrības vadus un slēdžus iespējams izvilkt tieši tur, kur nepieciešams, lai ikdienā netraucētu vadu mudžekļi. Protams, var izlīdzēties arī ar pagarinātājiem, bet tas vairāk ir pagaidu variants. Nevajag piemirst par modernajām tehnoloģijām, kas gaismas ķermeņus un slēdžus ļauj iebūvēt arī mēbelēs, grīdās un kontrolēt apgaismojumu ar pulti.

Katrai funkcionālai zonai vēlams paredzēt savu apgaismojuma veidu ar iespēju ieslēgt atsevišķi un mainīt tā intensitāti (slēdži – dimmeri). Vispārējo apgaismojumu var iebūvēt griestos, bet var izmantot arī savstarpēji kombinētas griestu lampas.

Atpūtas zonām – mīksto mēbeļu grupai vai nelielam lasīšanas stūrītim – vispiemērotākās būs stāvlampas vai iebūvēts apgaismojums sienās, plauktos, nišās. Ēdamgaldu vislabāk apgaismot ar tiešo apgaismojumu virs tā – griestu lampu ar variējamu augstumu. Ja galds izvelkams, vajadzīga tāda lampa, ko iespējams sabīdīt vai izstiept lielāku.

Par akcentu gaismu var izmantot slīdošo gaismu, kas iebūvēta sienu augšējās malās. Ja viesistabai ir augstas griestu konstrukcijas, efektīga ir arī ēkas siju izgaismošana. Jāņem vērā, ka akcentu jeb noskaņas gaismu izmanto nevis kā gaismas devēju, bet vairāk kā dekoratīvu elementu. Šādam nolūkam bieži lieto arī sienas lampas ar augšupvērstu gaismas kūli, grīdā iebūvētu apgaismojumu, kā arī mēbeles un dekoratīvus elementus, kas komplektēti ar apgaismojumu. Šādā veidā, izmantojot tikai dekoratīvo apgaismojumu, telpā var radīt dažādu atmosfēru – puskrēslu, kur cilvēku sejas paliek ēnā un vieglāk raisās sirsnīgas sarunas, vai romantisku noskaņu ar dažādu krāsu gaismu u. tml.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.