Jaunā pieredze teātros

Jaunā teātra sezona ir klāt. Ar kādām prasībām tagad jārēķinās skatītājiem? 0

Ieva Janelsiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Šā gada neparastajā, pārtrauktajā, kovidkrīzes ietekmētajā sezonā teātri pakāpeniski ver durvis, stingri ievērojot aizvien mainīgās epidemioloģiskās situācijas diktētos nosacījumus.

“Latvijas Avīze” viesojās Latvijas Nacionālajā un Dailes teātrī, lai noskaidrotu, ar kādām prasībām tagad jārēķinās skatītājiem, dodoties uz izrādi, un kad ir cerība skatīt iestudējumus, uz kuriem biļetes iegādātas jau pirms pandēmijas sākuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš 1. augusta stājusies spēkā kārtība, ka kultūras pasākumos, kuros tiek nodrošinātas fiksētas un personalizētas sēdvietas, jānodrošina viena metra distance starp divu un četru apmeklētāju grupām.

Teātriem tas devis iespēju nedaudz palielināt sēdvietu skaitu, tomēr tiem joprojām jānodarbojas ar sarežģītu sēdvietu plānošanu.

Turklāt pasākumu rīkotājiem arī jāspēj identificēt katru cilvēku, kurš sēž attiecīgajā sēdvietā, un šī informācija jāglabā vēl mēnesi pēc pasākuma, ja gadījumā tā nepieciešama Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC).

“Dailes teātra situācija, pateicoties telpu plašumam, patlaban, iespējams, ir labāka nekā citiem teātriem. Jāatzīst, ka biedē tas, kas šobrīd notiek Eiropā, jo, lai iekustinātu biļešu pirkšanas un pārdošanas kuģi, ir vajadzīga prognoze vismaz diviem mēnešiem uz priekšu. Lielajā zālē šobrīd varam nodrošināt 480 vietu, mazajā zālē – 100, bet, ja noteikumi kļūtu stingrāki, atkal nonāktu situācijā, kad teātrim būtu jāatdod nauda par iegādātajām biļetēm,” stāsta Dailes teātra vadītājs Juris Žagars.

Izrādēm vienlaikus notiekot Dailes teātra Lielajā un Mazajā zālē, tiek plānots atvērt ieejas teātrī no abām pusēm un kopumā sadalīt teātra ēku divās zonās, lai cilvēku plūsmas nekrustotos.

Pēc “Latvijas Avīzes” novērojumiem, apmeklētājiem, ierodoties Dailes teātrī, ir arī jāuzrāda personu apliecinoši dokumenti.
Jaunā kārtība teātros.
Foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avīze

Pēc Latvijas Nacionālā teātra (LNT) mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas Lolitas Grāvītes stāstītā, teātris Lielajā zālē var uzņemt 240–250 skatītāju (atkarībā no izrādes specifikas), bet Aktieru un Jaunajā LMT zālē – līdz 40.

Abos minētajos teātros apmeklētājiem jārēķinās ar roku dezinficēšanu, divu metru distanci, turklāt jāierodas, vēlams, pusstundu agrāk.

Reklāma
Reklāma

Teātra pārstāvji arī aicina līdzi ņemt personu apliecinošu dokumentu, jo saskaņā ar biļešu personalizēšanas kārtību to var likt uzrādīt.

Jaunā kārtība teātros.
Foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avīze

Dailes teātra direktors J. Žagars norāda – tas, ka biļešu iegādes elektroniskajā sistēmā tiek fiksēti personu dati, kā arī tas, vai viņi ir vienas ģimenes locekļi, palīdz savlaicīgi organizēt sēdvietu sadalījumu zālē un izvietot organiskā stikla aizsargsienas starp skatītājiem.

Elektroniski pērkot biļetes “Biļešu paradīzē”, jau šobrīd obligāta prasība ir norādīt savu kontaktinformāciju, kuru vajadzības gadījumā, ja biļete nodota citai personai, ir iespējams mainīt.

Nacionālajā teātrī aizsargbarjeras starp teātra apmeklētājiem nav, bet skatītāji tiek izvietoti, nodrošinot viena metra distanci.

Nacionālajā teātrī arī turpina darboties kase, kurā var iegādāties biļetes, norādot vārdu, uzvārdu un kontakttālruni. “Dailes teātrī biļešu pārdošanas kases šobrīd nestrādā un pieļaujam domu no tām atteikties pavisam,” teic Juris Žagars.

Dailes teātra izrāžu skatītājiem šobrīd pirms ieejas teātrī tiek pārbaudīta temperatūra, bet Nacionālais teātris to sāks darīt, tiklīdz tiks saņemti digitālie termometri, visdrīzāk, jau šonedēļ, teic L. Grāvīte.

Nenotikušās izrādes – pārceļ vai atdod naudu

„Dailes teātris ir atcēlis visas no 13. marta līdz 12. jūnijam nenotikušās izrādes un atgriež skatītājiem naudu par iegādātajām biļetēm. Par elektroniski iegādātajām biļetēm nauda tiek atgriezta automātiski, bet lai saņemtu atpakaļ naudu par kasē iegādātajām biļetēm, ir jādodas uz jebkuru „Biļešu Paradīzes” kasi.””

Jaunā kārtība teātros.
Foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avīze

Nacionālajā teātrī pandēmijas laikā nenotikušās izrādes tiks pārceltas uz vēlāku laiku un uz tām iepriekš iegādātās biļetes būs derīgas jaunajos datumos, kas tiks paziņoti iespējami drīz, bet ne vēlāk kā līdz 9. decembrim.

Pirmo pārcelto izrāžu plānu jau var apskatīt teātra vietnē (www.teatris.lv). Ja izrādi nebūs iespējams pārcelt, biļešu īpašniekiem piedāvās apmeklēt citu izrādi vai arī saņemt atpakaļ naudu.

“Šobrīd liela daļa pandēmijas dēļ nenotikušo izrāžu vēl nav pārceltas, sevišķi tas attiecas uz Lielās zāles iestudējumiem, ar kuru pārcelšanu mainīgās epidemioloģiskās situācijas un sanitārā protokola dēļ esam spiesti rīkoties uzmanīgi, pakāpeniski un nogaidoši. Bet iespēju robežās centīsimies nospēlēt visas nenotikušās izrādes,” skaidro LNT pārstāve L. Grāvīte.

Skatītāji: Nekad neesam jutušies tik droši kā tagad

* Grosbergu ģimene no Lielvārdes: “Pēdējo reizi teātri apmeklējām pagājušā gada oktobrī, tādēļ tagad, pirms nolēmām ar vīru un bērniem doties uz izrādi, mājās bērniem paskaidrojām, ka šis teātra apmeklējums būs citāds. Bērni saprata situācijas nopietnību, nedrūzmējās pūlī un, ienākot teātrī, automātiski devās dezinficēt rokas. Kultūrai nav jāpārstāj dzīvot, bet tai ir jāattīstās līdz ar situāciju pasaulē.

Šie ir jauni apstākļi, izaicinājums jebkurai nozarei, bet uzskatām, ka šie ierobežojumi, iespējams, atklās vēl nebijušus viedus veidus, kā cilvēce var būt klātesoša, nebūdama tuvu.”

* Jekaterina Garbuzova, rīdziniece: “Teātra apmeklējums man ir kā atgādinājums, ka ikdienā neesmu tikai pienākumos, tas ir laiks pašai ar sevi, kuru izbaudu. Šī brīža ierobežojumus neuztveru ka grožus, drīzāk kā ieguvumu.

Līdz šim ne reizi neesmu bijusi teātra izrādē, kurā varu saskaitīt esošos cilvēkus zālē. Ir sajūta, ka uzvedums veidots tikai pāris desmitu cilvēku acīm, tas rada personīgāku saikni ar aktieriem, kuru iepriekš nekad tik spēcīgi nebiju izjutusi.”

* Strautiņu ģimene no Dobeles: “Teātrī nekad neesam jutušies tik droši kā šobrīd, jo personāls ir parūpējies par visu – dezinfekcijas līdzekļiem, personu datu uzglabāšanu, biļešu kontrolieri ir nodrošināti ar sejas aizsargvairogiem un cimdiem.

Apbrīnojami, cik ātri teātris ir spējis pielāgoties Ministru kabineta rīkojumiem. Šis ir tikai atgādinājums ikvienam būt atbildīgam un godīgam pašam pret sevi. Kultūras pasākumu organizatori ir parūpējušies par to, lai pasargātu apmeklētājus un savus darbiniekus, bet arī apmeklētājam ir jāizvērtē savs veselības stāvoklis un jābūt atbildīgam pret līdzcilvēkiem.”

* Ilze un Kārlis Roshofi no Rīgas: “Sieva, dodoties uz teātri, bēdājās, ka vakars būs citāds un nevarēsim kā parasti nobaudīt vīna glāzi pirms izrādes, bet, lūk, viss notiek! Biļetes bijām iegādājušies uz izrādi pandēmijas laikā, kura pārcelta šobrīd.

Iepriekš baidījāmies, ka izrādes atcels un teātris tik ātri neatsāks darbību un būsim spiesti lūgt atdot naudu, kas arī mums tika piedāvāts. Uzzinot, ka izrādes laikā tiks izvietotas plastmasas starpsienas, nodrošinot viena metra distanci, ar sievu sapratām, ka uztraukumam nav pamata un izrādi apmeklēsim.

Protams, iegādātās vietas nebija tās pašas, bet šajā situācijā tas ir pašsaprotami un neradīja problēmas izrādi izbaudīt.”

* Marta Skrastiņa, skatītāja: “Vecmāmiņas dzimšanas dienā vienmēr vedu viņu uz teātri, mums tā ir izveidojusies par tradīciju, kuru negribējās lauzt arī šogad. Kad iegādājos biļetes, apzinājos riskus.

Aprunājoties ar teātra personālu, lai noskaidrotu, kāds būs risinājums, ņemot vērā šī brīža situāciju, tas mani nomierināja, ka teātris ir drošs arī vecmāmiņai.

Protams, arī pašas bijām piesardzīgas, teātrī ieradāmies laikus, lai nedrūzmētos, vietas arī ieņēmām pirmās. Skatoties izrādi, neizjutām diskomfortu.”