Publicitātes foto

Ar saulrietu jūras krastā dejas izrāde “No zobena saule lēca” 3

Vecāķu pludmalē jūras krastā 24. un 25. augustā četros īpašos koncertos tiks izdejota dejas izrāde “No zobena saule lēca”. Uzvedumā piedalīsies ap 1200 dejotāju, 300 koristi, kā arī bungu un dūdu grupa “Auļi” un citi mūziķi. Izrāde notiek nedēļas nogalē, kad ar dažādiem muzikāliem notikumiem visā Latvijas piekrastē tiek svinēta Senās uguns nakts.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Dejas izrāde “No zobena saule lēca” ir stāsts par seno baltu dzīvi, kuru dalībnieki parāda dejā, mūzikā, rituālos un scenogrāfijas simbolos, radīta kā kultūras vērtība, atspoguļojot mūsu senču viedo dzīvesziņu. Izrādes sižetiskā līnija ļauj iepazīt baltu dzīves gājumu, ikdienu, būtiskākos ritus, piemēram, dzimšanu, kristības, kāzas. Izrāde ir par cilvēka likteni – spēju to pieņemt. Tā mēģina izprast un atspoguļot cilvēka iekšējās sajūtas un izpausmes kara priekšnojautās un realitātē. Stāsts ir ar laimīgām beigām, taču tas aizskar tādas tēmas kā drosme, izvēle, zaudējums.

“Izvedot izrādi zem klajas debess, dodam iespēju gan dalībniekiem, gan skatītājiem pilnīgāk izjust dabas klātbūtni un piedzīvot jaunas, pozitīvas sajūtas. Jaunā vieta iedos debesis, gaisu, sauli, jūru. Tās ir tās dimensijas, kuras ir grūti aprakstīt vārdos. Tāda mēroga izrāde pašā jūras krastā Latvijā vēl ir nebijis notikums, tam nopietni gatavojamies jau kopš gada sākuma,” stāsta izrādes producents Edžus Arums. Arī deju izrādes horeogrāfs Agris Daņilevičs neslēpj, ka šis ir izaicinājums visiem dalībniekiem. “Principā nebūs nekādu dekorāciju. Vienīgā dekorācija būs jau redzētais “Auļu koks” jaunā izskatā. Daļēji uz ūdens. Izmantosim to, ko mums dod, – skaisto ainavu, saulrietu, kuru, jāsaka, mūžīgi cilvēki apbrīnojuši un gājuši skatīties to brīdi, kad saulīte iet lejā. Mēģināsim maksimāli aiziet no visām tehniskajām lietām. Pamatā ir smiltis un jūra,” stāsta Agris. Par to, kādi izaicinājumi ir mūziķiem, atklāj izrādes muzikālais vadītājs Kaspars Bārbals: “No vienas puses, tas ir ļoti skaisti, bet jārēķinās arī ar laika apstākļiem – temperatūru, mitrumu, kas mums var atstāt zināmu iespaidu uz instrumentiem. Mēs gatavojamies un ceram, ka viss būs labi.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ideja par brīvdabas izrādi jau pirms desmit gadiem bija tās režisoram Uģim Brikmanim. “Diemžēl izrādes režisors Uģis Brikmanis nepiedzīvos šo skaisto notikumu, bet viņa ieguldītais darbs tieši šīs simtgades izrādes tapšanā un sagatavošanā ir milzīgs. Uģis paspēja ļoti daudz izdarīt un mēs īstenosim viņa ideju. Viņš bija un ir šī deju uzveduma režisors, te nekas nemainās. Deju izrādes dalībnieki šos koncertus veltīs izcilajam režisoram,” stāsta Edžus.

Šīs ir jubilejas izrādes, jo pirmo reizi deju izrāde “No zobena saule lēca” tika izdejotas pirms desmit gadiem TDA “Katvari” jubilejā. Pa šiem gadiem interese gan no skatītājiem, gan no dejotājiem nav mazinājusies. “Svarīgākais, ka šajā izrādē piedalās dejotāji, dziedātāji, muzikanti, kas tiešām to vēlas darīt. Visi – lieli, mazi, sirmi – ir izrādē iekšā tā ļoti dziļi un jaudīgi,” ir pārliecināts Agris.